Stručnjaci za mržnju

Stručnjaci za mržnju

Načelnik opštine Prijedor i predsjednik Demokratskog narodnog saveza ima vrlo specifičan recept kojim nastoji odbraniti Prijedorčane od novih sukoba i izljeva mržnje.

Svoju zaštitničku misiju Marko Pavić provodi protiveći se okupljanju članova Saveza logoraša BiH pred nekadašnjim logorom Omarska planiranom za 9. maj – Dan borbe protiv fašizma. Skup žrtava lider DNS-a smatra političkom provokacijom, koja može imati nesagledive štetne posljedice po suživot u Prijedoru. A koliko sam mari za toleranciju i za konsekvence svojih "miroljubivih" poruka najbolje pokazuje njegovo objašnjenje zbog čega je neprihvatljivo okupljanje bivših bošnjačkih i hrvatskih logoraša na mjestu na kojem su bili zatočeni u ljeto 1992. godine.

"Dan pobjede nad fašizmom nije prigodan za održavanje ovakve manifestacije, izuzev ako organizator skupa nema neke veze s onima koji su prije 60 godina harali Evropom", obrazložio je Pavić.

Ironija kojom se stradalnike dovodi u vezu s fašizmom iz prve polovine 20. vijeka neprihvatljiva je tim više što je ovu rečenicu izgovorio čovjek koji je prije samo dvije godine u Sarajevu proglašen najnačelnikom za srednju i jugoistočnu Evropu. Tada je Pavić govorio o svojim zaslugama zašto je Prijedor čak i za međunarodnu zajednicu postao svijetli primjer razvoja, suživota i prosperiteta u Bosni i Hercegovini, a ne tako davno je zbog počinjenih ratnih zločina smatran crnom rupom u Evropi.

Deklarativno, prijedorski načelnik i sada je za suživot. Zato se, tvrdi, i protivi skupu bivših logoraša čiji će učesnici "izliti svoje ogorčenje i mržnju ostavljajući Prijedorčanima zlo sjeme, s kojim će se kasnije morati boriti i prevazilaziti ga". Pohvalno je što Pavić misli dugoročno i upozorava na moguće posljedice tuđih poruka i postupaka kad već ne misli na to šta postiže svojom zabranom. Da se vodio interesom svojih sugrađana i sunarodnjaka sigurno bi se suzdržavao od embarga i povezivanja žrtava s fašistima. Odlukom da uoči "spornog" okupljanja u Omarskoj dodatno podgrijava uzavrelu političku atmosferu u BiH, Pavić ostavlja otvoren prostor za zabrane i nekih drugih komemoratavnih skupova, a takvih, nažalost, imamo napretek.

Prema kalendaru, nakon Prijedora na redu je obilježavanje godišnjice stradanja vojnika JNA na Brčanskoj malti u Tuzli. To što 15. maja prošle godine, kada su prvi put udruženja iz Republike Srpske položila cvijeće u Tuzli, nije bilo incidenata ne znači da je sada pametno huškačkim parolama iz Prijedora izazivati gnjev Tuzlaka. Naprotiv. Pavić kao javna ličnost treba da pokaže puno više političke zrelosti i odgovornosti od anonimih komentatora na internet forumima. Tako bi mnogo više pomogao lokalnoj zajednici u čije se interese zaklinje.

U slučaju da se sarajevska policija 3. maja prošle godine vodila "mudrošću" prosipanoj po forumima i "zrelošću" gradonačelnika Alije Behmena porodice poginulih vojnika JNA ni tada, a ni ovog maja ne bi svojim ubijenim srodnicima odale počast u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu. I Behmen je lani, baš kao Pavić ovih dana, govorio o političkoj manipulaciji, protivio se okupljanju u centru Sarajeva, kojim će se, kako je rekao, izjednačiti agresor i njegova žrtva. Čak je i Gradsko vijeće Sarajeva bilo podržalo Behmenovu odluku o zabrani komemoracije vojnicima JNA, a sjednica na kojoj je potvrđen embargo za Dobrovoljačku obilovala je, blago rečeno, govorom mržnje usmjerenim protiv srpskog naroda.

Srećom, tadašnji ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i policijski komesar odlučili su da svoj posao urade vodeći se isključivo zakonom, a ne političkim instrukcijama ma od koga one dolazile. Odgovorno ponašanje čelnika sarajevskog MUP-a iziskivalo je angažovanje ogromnog broja policajaca, grad je podsjećao na vremena kad je uvođen policijski sat, ali je sve proteklo mirno. Isti scenarij ponovljen je i ove godine u Ulici Hamdije Kreševljakovića, samo što, upravo zato što se političari nisu previše miješali dolijevanjem benzina, nije bilo kontraokupljanja "Zelenih beretki" i ostalih udruženja.

Paralela Sarajevo – Prijedor samo je jedan od ilustrativnih primjera koliko politički centri mogu usmjeravati ponašanje udruženja žrtava proteklog rata i nije ovdje navedena kao kontrateža u priči čija je bol veća. Preživljene patnje i traume mnogo su teže i dugotrajnije od političkih govora na komemoracijama. One, nažalost, neće nestati nakon učenja fatihe i paljenja svijeća na mjestu zločina, ali ih ne treba ni pogoršavati time što se žrtvama osporava pravo na sjećanje i zloupotrebljava ih se zarad podizanja vlastitog političkog rejtinga.

Nemiješanje politike u ratne rane pokazalo se zlata vrijednim prije dva-tri dana u Konjicu. Za poginule pripadnike HVO-a i Armije RBiH postavljena je zajednička spomen-ploča uprkos činjenici što su ove dvije vojske bile u međusobnom ratu. Imena poginulih našla su se na jednom mjesto zbog odluke njihovih porodica, koje su se, daleko od očiju javnosti, duže vremena pripremale za ovaj čin. Kad je cijeli mukotrpni posao završen našao se opet neko da politički profitira na suzama roditelja. Ovaj put je to bio Živko Budimir, predsjednik Federacije BiH. Njegovo prisustvo otkrivanju spomen-obilježja ubijenim Konjičanima bilo je poželjno koliko i Pavićevo pozivanje na mir i suživot.

 

(Nihada Hasić NN)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou
  • Zombi
  • rue Clovis
  • Saint-Étienne-du-Mont

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.