Valentin Inzko službeno je jučer preuzeo dužnost visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH od Miroslava Lajčaka na sjednici Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) u Sarajevu.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare starog i novog visokog predstavnika Lajčak je rekao da je velika sreća za BiH da dolazi čovjek koji poznaje njene ljude i jezik, i koji ima velike simpatije za BiH.
Ovaj sastanak PIC-a bio je posjednji kojim je predsjedavao Lajčak, koji je naglasio da je jednoglasno usvojen kominike s jasnim stavovima PIC-a o svim aktualnim pitanjima s kojima se BiH danas suočava.
Naveo je da je na sastanku političkih direktora PIC-a s liderima šest vladajućih stranaka jasno ukazano da je jedini put da BiH krene naprijed put dogovora i kompromisa, ali i da sve veći broj političkih lidera shvaća da dogovor i kompromis nemaju alternativu.
U tom kontekstu, izražena je želja da se tzv. prudski proces proširi.
Prioriteti za OHR ostaju pet uvjeta i dva cilja za njegovu transformaciju u Ured specijalnog predstavnika Evropske unije. U 13 mjeseci otkako je donesen taj program, smatra Lajčak, učinjeno je mnogo. Naprimjer, izgledalo je nezamislivo da parlament BiH usvoji Amandman na Ustav BiH o Brčko Distriktu.
– Pokazalo se koliko se može uraditi ako su ciljevi jasno definirani, rekao je Lajčak, dodajući, međutim, da je ostalo još mnogo toga, te da je pitanje državne imovine u centru pažnje.
OHR zato nastavlja da djeluje u sadašnjoj formi, a sljedeća prilika da se procijeni da li je došlo vrijeme za tranziciju bit će na sastanku PIC-a krajem juna.
Lajčak je kazao da je Evropska unija opredijeljena za evropsku perspektivu BiH, ali da to isto očekuje od bh. institucija i lidera.
Istaknuo je da odlazi kao prijatelj BiH, da je zavolio BiH i njene ljude, a kao slovački ministar vanjskih poslova imat će niz prilika da podrži želju 90 posto njenih građana – da se BiH pridruži zajednici normalnih evropskih zemalja, članica EU i NATO-a.
Upitan zašto nije dovoljno koristio bonske ovlasti, Lajčak je rekao da ih je iskoristio 40 puta, najviše zbog nesaradnje s Haškim tribunalom i u vezi s pitanjem procesuiranja ratnih zločina uopće, da bi se BiH suočila sa svojom prošlošću.
Kaže da je bonske ovlasti vidio kao sredstvo ne da se nameće kuda BiH treba da ide, nego kao sredstvo da BiH ne skrene s pravog puta. Dodao je da pritom treba praviti razliku između nečije retorike i akcija, iako zapaljiva retorika ne donosi ništa dobro.
Lajčak je naglasio da osjeća odgovornost za sve uspjehe i neuspjehe za vrijeme njegovog mandata. Ponosan je što je za to vrijeme BiH potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, što je stvorena atmosfera kolektivne odgovornosti domaćih lidera, izražena najprije u razgovorima šestorke, a onda “prudske trojke”.
Na kraju je rekao da se trudio da poboljša političko stanje u zemlji, ali da građani biraju lidere da bi oni preuzeli odgovornost.
Novi visoki predstavnik nije ovaj put želio detaljno govori dok se više ne upozna o trenutnoj situaciji.
Inzko je boravio u BiH kao ambasador Austrije 1995./1996. godine, kada je vidio uništenu zemlju.
Gledajući iz ove perspektive, vidljivi su napori na rekonstrukciji zemlje i na približavanju evropskoj budućnosti, ocijenio je.
Priznao je da neki od njega imaju velika očekivanja, ali da je nemoguće ispuniti sva očekivanja.
U svojstvu specijalnog predstavnika EU, Inzko je najavio da će pomagati BiH da se ubrza proces približavanja evropskim integracijama.
EU je 2009. proglasila godinom zapadnog Balkana, a to je prilika koju ne bi trebalo propustiti, a svi u BiH koji žele raditi na evropskom putu imat će njegovu podršku.
Istaknuo je da je u konsultacijama pred preuzimanje dužnosti imao razgovore s EU, SAD-om, Rusijom i drugima te da su svi izrazili zabrinutost zbog situacije i stagnacije u BiH. A to su članovi PIC-a prenijeli bh. političkim liderima.
U BiH ima hitnih političkih pitanja koja treba riješiti. Opći cilj je ispunjenje pet ciljeva i dva uvjeta koje je postavio PIC, a fokus u narednom periodu bit će državna imovina.
– Tranzicija OHR-a u značajno ojačanu misiju EU jeste naš zajednički cilj i ostvarit će se čim se ispune uvjeti, kazao je Inzko.
Najavio je da će biti snažno uključen u pripremu misije EU, ali da ima mnogo gorućih pitanja za bh. lidere, uključujući posljedice globalne ekonomske krize.
U kontekstu napretka zemalja regiona prema EU, Inzko je upozorio: “Ako vi ne idete naprijed, vi ne stojite. Vi idete natrag.”
Inzko je na kraju istaknuo da se neće ustručavati od korištenja punih ovlasti, ukoliko se za to ukaže potreba.
– To neće biti moj prvi izbor, nego posljednje sredstvo, ali se neću ustručavati da ga koristim, kazao je novi visoki predstavnik Valentin Inzko.
Add comment