U organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava BiH (YIHR BH) u Kozarcu u ponedjeljak je završen tradicionalni, treći Kamp za mlade aktiviste u okviru projekta “Suočavanje s prošlošću i tranzicijska pravda”.
Tokom trajanja kampa od 28. juna do 2. jula, učesnici su posjetili memorijale da bi bolje razumjeli šta se dogodilo na ovim prostorima i da bi potakli dijalog o značaju i ulozi memorijala u procesu suočavanja s prošlošću.
Mladi iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske, ali i Francuske obišli su mjesta poput Keraterma, Omarske, Trnopolje, ali i Mrakovicu i Jasenovac te su se susreli s predstavnicima žrtava iz svih etničkih grupa s prostora Prijedora i Sanskog Mosta.
Polaznici Kampa su jedinstveni u stavu da je ovo izuzetno važno iskustvo koje im je pomoglo da sagledaju problematiku rata iz novog ugla, saopćeno je danas iz YIHR-a.
Ove godine, osim što je Kamp postao internacionalan ugostivši goste iz Francuske, organizatori su posebno zadovoljni jer su se grupi aktivista prvi put pridružili mladi iz Prijedora i s njima podijelili i svoja iskustva.
“Ponosni smo na činjenicu da smo uspjeli u namjeri da približimo mlade ljude svih etničkih skupina i stvorimo im prostor za dijalog, razmjenu iskustava i izgradnju povjerenja. To je u pravom smislu riječi bila naša misija na djelu”, kazala je Alma Mašić, direktorica YIHR-a BiH.
Za Biljanu iz Novog Sada najupečatljivija je težina koja se osjeti prilikom boravka u prostorima gdje su izvršeni masovni zločini, a to je za nju bilo teško iskustvo koje bi trebali osjetiti svi mladi da bi bolje razumjeli.
Za Bojanu iz Zenice ovo iskustvo je važno jer se uvjerila koliko je složen proces identifikacije žrtava i šta proživljavaju porodice nestalih, kolika je razmjera nesreće koja se dogodila na ovim prostorima.
“Kamp mi je pomogao da počnem kritički promišljati o svemu što mi je prije ovog kampa bilo prilično daleko”, istakla je Bojana, dok njena sugrađanka Nerma ističe da će iskustvo Kampa utjecati na njeno buduće bavljenje ljudskim pravima.
Dražen iz Rume također vjeruje da je korisno da mladi iz regiona dođu i čuju ispovijesti preživjelih, kazavši da se “prosto ledi krv u žilama kada čujete šta je jedan čovjek u stanju da uradi drugom čovjeku”.
Dugogodišnji aktivist YIHR-a BiH Adis Hukanović potcrtao je koliko je veliki broj neispričanih ljudskih sudbina, te dodao da svaka ”bezimena žrtva” i svaki ”neobilježen” zločin ostavlja prostor za iskrivljavanje činjenica i kreiranje predrasuda i strahova.
(Fena)
Add comment