Sud BiH odredio pritvor u trajanju od mjesec dana osumnjičenom za učešće u zločinu na Korićanskim stijenama koji je uhapšen prošle sedmice.
Sud BiH je odredio jednomjesečni pritvor Saši Zečeviću, bivšem pripadniku interventnog voda policije u Prijedoru, koji se sumnjiči za učešće u strijeljanju više od 200 civila na planini Vlašić.
Državno tužilaštvo je ocijenilo da Zečeviću pritvor treba biti određen zbog “mogućnosti uticaja na svjedoke, saučesnike i prikrivanje dokaza”, dok se Odbrana usprotivila prijedlogu, ocijenivši ga “prepisanim i paušalnim”.
“Neki od osumnjičenih u ovome predmetu još uvijek su na slobodi. Također treba imati u vidu da je doba godišnjih odmora, te da Bošnjaci iz Danske, Finske, Švedske i brojnih drugih zemalja koje su im dale prihvat, dolaze sada u regiju Prijedora. Treba imati u vidu i da je ovo teško krivično djelo za koje je najniža kazna deset godina zatvora, te da bi boravkom na slobodi Zečević mogao uticati na tok istrage”, obrazložila je tužiteljica Slavica Terzić.
Jasmina Kosović, sutkinja za prethodni postupak, obrazložila je odluku time da su “mnogi svjedoci prilikom davanja iskaza izrazili strah od osumnjičenog i njegovih saboraca koji žive na tom području, te su tražili određivanje mjera zaštite”. Također je navedeno da Zečević, kao aktivni policajac, u sredini u kojoj žive žrtve i svjedoci “može prouzrokovati dodatni strah kod žrtava”.
“Cijeneći akt SIPA-e od 23. maja 2008., u kojem se navodi da su u petom mjesecu 2008. godine bivši pripadnici interventnog voda održali sastanak u jednom ugostiteljskom objektu u Prijedoru, gdje su raspravljali o eventualnom lišavanju slobode, ovaj Sud cijeni da je opravdano postojanje bojazni na strani Tužilaštva da bi osumnjičeni Zečević mogao uticati na svjedoke i prikriti dokaze”, stoji u obrazloženju Suda BiH.
Zečevića, kojeg su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili 1. jula ove godine, Tužilaštvo BiH sumnjiči da je, skupa s drugim pripadnicima Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor i interventnog voda tadašnje milicije, učestvovao u strijeljanju više od 200 civila na planini Vlašić.
Za isti zločin se pred Sudom BiH tenutno sudi Zoranu Babiću, Gordanu čuriću, Miloradu Radakoviću, Miloradu Škrbiću, Ljubiši Četiću, Dušanu Jankoviću i Željku Stojniću.
Zajedničkom optužnicom teretio se i Damir Ivanković, ali je on, nakon potpisivanja sporazuma o priznanju krivnje, osuđen na 14 godina zatvora.
Ivanković je 30. juna ove godine, tokom svog svjedočenja protiv ostalih optuženih, priznao učešće u strijeljanju i potvrdio da je tog dana vidio neke od pripadnika interventnog voda, a među njima i Zečevića.
Tužiteljica Terzić je tokom obrazlaganja prijedloga Tužilaštva pročitala dio Ivankovićevog iskaza datog tokom istrage, u kojem stoji: “Pored mene, u ubijanju su učestvovali Saša Zečević, Dado Mrđa, Zoran Babić, Miroslav Paraš, Željko Bulić, Ljepoja Marinko…”
Darko Mrđa je za učešće u ovome zločinu pred Haškim tribunalom osuđen na 17 godina zatvora, a Paraš je u međuvremenu preminuo.
Zečević i njegov branilac Radovan Franjić predložili su Sudu da se odbije prijedlog Tužilaštva, ustvrdivši da Zečević navedenog dana nije niti bio u pratnji konvoja.
“Zečević je osoba koja je izuzetno cijenjena i poštovana u svojoj sredini. On je porodični čovjek koji izdržava dvije maloljetne kćerke. Molim Sud da se ne povede samo težinom zločina, jer mi ne negiramo sam zločin, već učešće Zečevića u njemu”, pojasnio je Franjić.
Zečević je uhapšen u policijskoj stanici u Prijedoru, gdje je radio kao aktivni policajac.
(BIRN)
Add comment