SAD, UN, Evropska unija i NATO nikada neće dozvoliti podjelu Kosova, izjavio je američki državni podsekretar Nikolas Barns.
On je, gostujući u nevladinoj organizaciji (NVO) Vijeće za međunarodne odnose, rekao da je isključena mogućnost bilo kakvog oružanog sukoba u vezi s kosovskom nezavisnošću, prenosi “Glas Amerike”. “Srbija je izgubila Kosovo još 1999. godine i nikada ga neće vratiti”, kazao je Barns i dodao da je isključena mogućnost podjele kosovske teritorije.
“Mi nećemo prihvatiti podjelu Kosova. UN, EU i NATO također to neće prihvatiti. Kosovo će biti slobodno i nezavisno u okvirima postojećih granica. Srpska manjina ili Srbi u Beogradu se varaju ako misle da mogu podijeliti Kosovo. To se neće dogoditi”, rekao je američki zvaničnik.
Barns je naglasio da je u posljednjih osam dana, nakon proglašenja nezavisnosti, bilo primjetno različcito ponašanje albanskih i srpskih vlasti.
Kosovski lideri, kako je rekao američki zvaničnik, “ostali su suzdržani na srpske provokacije, odlučni da zaštite prava srpske manjine”.
“U Beogradu je napadnuta Američka ambasada, poslije užasne retorike, koja, nažalost, podsjeća na prošla vremena”, naveo je Barns.
“Morao sam pozvati srpskog premijera Vojislava Koštunicu i kazati mu da uključi (TV mrežu) CNN kako bi vidio šta se događa s našom ambasadom i da pošalje policijske snage. I to su na kraju uradili”, kazao je Barns. Američki diplomata je ponovio da SAD žele biti prijatelj Srbije i da joj pomognu da postane članica EU i NATO-a.
“Razumijemo emocije Srbije, ali se ne slažemo sa stavom Vlade Srbije. Nadam se da će nakon određenog perioda, kad se smire strasti, Beograd vidjeti sebe kao budućeg partnera EU i NATO-a. Samo trebamo proći kroz ovaj period, nadam se, na miran način”, kazao je Barns. On je dodao da ne vjeruje da bi na Balkanu mogao izbiti novi oružani konflikt.
“Biće mir. Mislim da su svi u UN saglasni da se može napredovati samo ako ima mira i stabilnosti. Također, Srbija mora sarađivati s kosovskim vlastima, i obrnuto. Prava kosovskih Srba i njihovo kulturno naslijeđe moraju biti zaštićeni. Mislim da niko ozbiljan ne smatra da je oružani sukob opcija”, rekao je Barns.
Komentirajući stav Rusije u vezi s kosovskom nezavisnošću, državni podsekretar je kazao da su američke i evropske snage na Kosovu već devet godina, dok su ruske otišle prije četiri godine. Barns je dodao da Vašington i Moskva sarađuju u mnogim oblastima, ali da se neslaganja u vezi s određenim pitanjima moraju javno saopćiti kako bi se ojačali odnosi između dviju zemalja.
(ONASA)
Add comment