Predsjedništvo BiH je na današnjoj sjednici u Sarajevu ratificiralo Osnovni ugovor između BiH i Svete stolice i Dodatni protokol na Osnovni ugovor. Prihvaćen je Osnovni ugovor između BiH i Srpske pravoslavne crkve (SPC) sa dva glasa ”za “ i jednim suzdržanim.
Član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović je na pres-konferenciji nakon sjednice kazao da je suzdržan bio član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić.
Novinarima je podijeljeno i priopćenje zajavnost iz Kabineta dr. Harisa Silajdžića u kojem se navodi da on nijepodržao odluku Predsjedništva BiH o prihvatanju ugovora sa Srpskompravoslavnom crkvom jer su za njeno donošenje korišteni pogrešniUstavni i zakonski osnovi.
Dodaje se da odluka, koja jeusvojena glasovima Komšića i Radmanovića, precizira da se ista donosina osnovu Člana V.3(d) Ustava BiH, koji Predsjedništvu daje ingerencijeza zaključivanje međunarodnih ugovora, te na osnovu Zakona o postupkuzaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora.
”Iako jeovaj Ustavni i zakonski osnov korišten pri donošenju odluke o sličnomugovoru sa Svetom stolicom, SPC, za razliku od Vatikana, nije suverenadržava, te se taj osnov nije mogao koristiti za ugovor sa SPC-omukoliko se želio izbjeći presedan po kom Bosna i Hercegovina crkve idruge nevladine organizacije tretira kao države “, navodi se uSilajdžićevom priopćenju.
Dodaje se da je on čak ponudioalternativnu i potpuno legitimnu osnovu za prihvatanje tog ugovora,koja je prethodno usuglašena sa OHR-om. Taj prijedlog je predviđao dase ugovor sa SPC prihvati na osnovu člana II.3(g) Ustava BiH, kojijamči pravo na slobodu vjere, člana V.3(h) Ustava BiH, kojiPredsjedništvu daje nadležnost za koordinaciju sa nevladinimorganizacijama, te na osnovu Zakona o Slobodi vjere i pravnom položajucrkava i vjerskih zajednica u BiH, koji zakon Predsjedništvu BiH dajeeksplicitne ingerencije da zaključuje sporazume sa crkvama i vjerskimzajednicama u vezi “pitanja od zajedničkog interesa za BiH i neku iliviše crkava, odnosno vjerskih zajednica “.
Na novinarsko pitanjekoja je bila agrumentacija da se ugovor sa SPC potpiše kao međudržavni,Radmanović je kazao da nije bila rasprava i nije pitanje da li jemeđudržavni ugovor.
”Ugovor je prošao proceduru onu koja jepotrebna i na osnovu člana V Ustava Predsjedništvo odlučuje o takvimugovorima i odlučivalo je danas i odlučilo kao što sam rekao “, kazao jeRadmanović.
Na pitanje na temelju čega se tretira kao međudržavni, Radmanović je kazao na osnovu člana V Ustava BiH.
”Dakle, nije kao međudržavni, tko je rekao da je međudržavni ugovor. Pročitajte član V pa ćete vidjeti “, kazao je Radmanović.
Odgovarajućina pitanje kako se ugovorom tretira imovina SPC posebno ona koja jeoduzeta, Radmanović je kazao isto kao i imovina Katoličke crkve uUgovoru sa Vatikanom, dodajući da ugovor nije zamjena za zakon oresitutuciji i ne može biti.
(Fena)
Add comment