Ustavni sud BiH stavio je juče van snage grb i zastavu FBiH i grb i himnu RS. Odluka je donesena, jer niti jedan entitet nije izvršio raniju odluku Suda i ispoštovao rok od šest mjeseci, koji je istekao početkom oktobra, a u kojem je ove simbole trebalo uskladiti s Ustavom BiH, tako da predstavljaju sva tri konstitutivna naroda u BiH.
Odbijen je i zahtjev Narodne skupštine RS za produženje roka za izmjenu grba i himne, ali i zahtjev za preispitivanje ove odluke, saopšteno je iz Ustavnog suda BiH.
“S obzirom da u ostavljenom roku od šest mjeseci od dana objave navedene odluke nije otklonjena utvrđena nesaglasnost, Ustavni sud je utvrdio da članovi Zakona o grbu i zastavi FBiH i Ustavnog zakona o zastavi, grbu i himni RS prestaju da važe danom objavljivanja ove odluke u ‘Službenom glasniku BiH’. Konačni tekst odluke će se verifikovati na jednoj od narednih sjednica Ustavnog suda BiH”, stoji u saopštenju Ustavnog suda BiH.
A ova odluka naišla je na različite reakcije.
Premijer RS Milorad Dodik podsjeća da je Narodna skupština RS formirala Komisiju za provođenje ranije odluke Ustavnog suda BiH, te smatra da je sud trebalo da uzme u obzir aktivnosti vezane za predizbornu kampanju i formiranje vlasti.
“Mislim da nije korektno od Ustavnog suda BiH da odluku o stavljanju van snage himne RS donosi na Dan svetog Save”, kazao je Dodik.
Premijer FBiH Ahmet Hadžipašić juče je bio nedostupan, a sekretar Ustavne komisije parlamenta FBiH, doktor ustavnog prava Sead Dizdarević smatra da je za novonastalu situaciju u FBiH najodgovornija minsitar pravde Borjana Krišto.
“Parlament je u tri navrata od Vlade tražio da ispoštuje odluku Suda, a Vlada, odnosno premijer FBiH je od ministra zatražio da napravi komisiju za provođenje odluke, što nije učinjeno”, pojašnjava Dizdarević.
Član Ustavne komisije parlamenta FBiH i poslanik SDP-a Slaviša Å ućur smatra da osporene simbole treba ukloniti s javnih mjesta.
“Postoje krivične sankcije za neprovođenje odluka US BiH i sada je samo pitanje da li će odgovorni organi postupiti na osnovu svojih ovlasti i zakona”, kaže Å ućur.
Bivši sudija US BiH Čazim Sadiković smatra da bi nakon ove odluke entiteti u BiH trebalo da razmisle da li im zaista trebaju obilježja.
“Entiteti u BiH nemaju nikakvu tradiciju, nego su nastali vještačkom podjelom države koja postoji stotinama godina”, kaže Sadiković.
Ustavni sud BiH je kao neosnovanu odbacio apelaciju Stranke za BiH i Ilijaza Pilava, kojem je odlukom Centralne izborne komisije BiH onemogućeno da se na oktobarskim izborima u BiH kandidira za bošnjačkog člana Predsjedništva iz RS, jer je takva mogućnost isključena Ustavom BiH i Izbornim zakonom BiH.
“Nesporno je da odredbe Ustava BiH i Izbornog zakona imaju restriktivan karakter u smislu da ograničavaju prava građana u pogledu kandidature Bošnjaka i Hrvata iz RS i Srba iz FBiH da se kandiduju za izbor za člana Predsjedništva BiH. Međutim, svrha tih odredbi je jačanje pozicija konstitutivnih naroda na način da se na nivou države kao cjeline osigura da se Predsjedništvo sastoji od predstavnika sva tri konstitutivna naroda”, piše u obrazloženju iz Suda uz ocjenu da ova ograničenja “imaju razumno opravdanje”.
Nezavisne
Add comment