Vlasti BiH ne znaju ko i kako treba da reagira u slučaju otmice aviona, talačke krize ili neke druge terorističke prijetnje, potvrdio je zamjenik ministra sigurnosti BiH Dragan Mektić.
“Tačno je da nemamo stretegiju upravljanja krizama, kojom bi trebalo da se precizira rješavanje problema poput otmica, talačkih kriza ili nekih drugih terorističkih prijetnji. Tačno je i da ne znamo kako postupati u ovakvim situacijama, ko preuzima komandovanje bezbjednosnim agencijama i ko može narediti određene mjere. Sve agencije djeluju po svojim pravilima, ali ne postoji nikakav zajednički koordinacijski program”, pojasnio je Mektić.
BiH je tako jedna od rijetkih država svijeta koje nemaju razrađen plan upravljanja krizama. Također, jedna smo od rijetkih zemalja čije zakonodavstvo propisuje procedure u slučaju raznih vrsta terorističkih napada i prijetnji.
“Krivični zakon i Zakon o krivičnom postupku jedini se bave ovom problematikom, ali na način da definiraju krivična djela i kazne za otmice aviona, ljudi, pripremu teroritičkog napada i njegovo izvođenje. Drugim zakonima to jednostavno nije riješeno”, dodao je Mektić.
U slučaju eventualne otmice putničkog aviona i njegovog korištenja za napad na neki objekat niko ne može narediti njegovo rušenje kao krajnju mjeru. Civilni zapovjednik Oružanih snaga BiH je Predsjedništvo BiH. Mektić, pak, kaže da ni kolektivni šef države ne može narediti rušenje otetog civilnog aviona.
“Ne mogu narediti čak ni da borbeni avioni proprate određeni sumnjivi avion kroz naš vazdušni prostor ili da ga prisile na prizemljenje. U toku je formiranje posebne ekspertne grupe koja bi se bavila ovim pitanjima. U ovoj će grupi biti predstavnici obavještajne i bezbjednosnih agencija, ali i institucija koje se po prirodi posla moraju uključiti u rješavanje kriznih situacija. Na primjer, u slučaju otmice aviona bit će uključeni predstavnici Direkcije za civilnu avijaciju”, kaže Mektić.
Većina zemalja Evrope i svijeta imaju posebne zakone i strategije kojima je precizirano ponašanje u kriznim situacijama. Tim je zakonima precizirano koja institucija preuzima upravljanje operacijama u talačkoj krizi, otmici aviona ili terorističkom napadu. Također, zakonima je regulisano ko može narediti akciju oslobađanja talaca (u kojima je teško izbjeći ubistvo taoca) ili eventualno rušenje aviona s putnicima koji je otet i usmjeren ka nekoj od strateških meta.
Add comment