13.000 prijava za ratne zločine počinjene u BiH


Bosni i Hercegovini treba jedinstvena i sveobuhvatna strategija za procesuiranje ratnih zločina koja, osim odgovornosti bh. pravosudnih institucija, podrazumijeva i aktivnije učešće vladinog i nevladinog sektora u procesu tranzicije pravde, istaknuto je u uvodnom dijelu konferencije “Procesuiranje ratnih zločina u BiH – dostignuća i izazovi” koja je počela danas u Sarajevu.

Dosad se u sklopu bh. tužiteljstva pristupilo obradi 86 predmeta protiv 245 osoba osumnjičenih za ratne zločine. Od 1992. godine evidentirano je oko 13.000 prijava za ratne zločine počinjene u BiH.

Ocijenjeno je kako se problem ratnih zločina ne odnosi samo na pravosuđe i nije samo pitanje pravde nego je i problem cijelog društva koje se suočava s postratnim traumama.

-Istrajavanje na privođenju pravdi svih onih koji su na bilo koji način umiješani u zločine počinjene u Bosni i Hercegovini istovremeno je i pitanje kredibiliteta države Bosne i Hercegovine, rečeno je.

O dosadašnjim postignućima i prioritetima na planu procesuiranja ratnih zločina u BiH govorili su ministar pravde BiH Slobodan Kovač, predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso i glavni tužitelj Tužiteljstva BiH Marinko Jurčević, te zamjenica predsjednika VSTV-a BiH Alma Tirić i Stefan Priesner, v.d. rezidentni predstavnik Razvojnog programa UN-a (UNDP) u BiH.

Naglasili su kako je za uspješnije i efikasnije djelovanje na ovom planu neophodno osigurati odgovarajući nivo regionalne saradnje, kako međudržavne granice ne bi postale preprekom u procesuiranju odgovornih za ratne zločine.

U tom kontekstu posebno je istaknut značaj međunarodne pravne pomoći i uopće razmjene podataka između zemalja regiona, kako bi svi osumnjičeni za ratne zločine, bez obzira na državljanstvo ili etničku pripadnost postali dostupni pravosudnim organima.

Potcrtano je, istovremeno, kako je nužno istrajavati na transparentnosti sudskih postupaka i individualizaciji krivnje, te se odlučno suprotstavljati pokušajima generalizacija ili tezama o kolektivnoj krivnji.

Konstatirano je kako procesuiranje ratnih zločina predstavlja potrebu, obavezu i dug prema brojnim žrtvama koje ne smiju biti zaboravljene.

Sudionici konferencije smatraju kako je tranzicija pravde ključni izazov u izgradnji države Bosne i Hercegovine i bolje budućnosti za sve njene građane i narode.

U tom pogledu posebno je istaknuta potreba proširenja kapaciteta bh. pravosuđa – u kadrovskom i tehničkom smislu, uključujući upostavu jedinstvene baze podataka o predmetima ratnih zločina, izgradnju pritvorskih i zatvorskih kapaciteta, te osiguranje bolje zaštite za svjedoke.

Dvodnevnu konferenciju koja je u Sarajevu okupila više od 120 pravosudnih djelatnika organizirao je UNDP u BiH u saradnji s entitetskim centrima za edukaciju sudija i tužitelja i VSTVBiH, te uz finansijsku potporu Vlade Japana.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Dreaming of a peace Christmas
  • X-mas kiss, kiss, kiss
  • Checkpoint C.
  • Capot
  • The way
  • Synagoga
  • Past, present, future
  • Shop-shop
  • Humbolt

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.