25 miliona KM za ublažavanje negativnih posljedica uvođenja PDV-a


Vlada Federacije BiH odobrila je na današnjoj sjednici raspodjelu 25 miliona KM planiranih u budžetu za ovu godinu u cilju ublažavanja negativnih posljedica uvođenja PDV-a u skladu s Programom mjera u ovom segmentu, saopćeno je iz Ureda za informiranje Federalne vlade.

Prema ovoj odluci, iz ukupno odobrenih sredstava, 18 miliona KM raspoređuje se Federalnom zavodu za penzijsko/mirovinsko i invalidsko osiguranje. Tako će se svim korisnicima penzija čija je visina do 200 KM, uz penziju mjesečno isplaćivati po 10 KM. Ovu subvenciju neće moći koristiti penzioneri koji dio penzije primaju iz inozemstva. Pola miliona KM namijenjeno je “BH – Gasu” kao participacija cijene prirodnog gasa za prvi kvartal ove godine, dok će 6.435 miliona KM biti usmjereno kantonalnim ministarstvima za socijalnu politiku s ciljem pomoći osobama u stanju socijalne potrebe.

U svrhu poboljšanja kvaliteta zdravstvene zaštite građana, a naočito penzionera na području Bosanskopodrinjskog kantona, Kantonalnoj bolnici Goražde odobreno je 65 hiljada KM.

Sredstva za penzionere će se prebaciti Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje na osnovu obrazloženog zahtjeva s podacima o stvarnom broju korisnika s penzijom do 200 KM, a za socijalne potrebe na osnovu podataka iz resornih kantonalnih ministarstava o broju korisnika socijalne zaštite.

O realizaciji ovih sredstava će Federalno ministarstvo rada i socijalne politike redovno informirati Vladu FBiH.

UTVRčEN PRIJEDLOG ZAKONA O POREZU NA DOHODAK

U okviru refome poreznog sustava u BiH, koja se realizuje u suradnji s Demsche Gesellschaft fur Tectmische Zusammenarhcit (GTZ) i USAID-om (Tax niodemizalion project – TAMP), Federalna vlada danas je utvrdila Prijedlog zakona o porezu na dohodak kojim je regulirano jednoobrazno oporezivanje dohotka fizičkih osoba po svim izvorima prihoda.

Ovaj zakon na federalnoj razini bi na sintetički način zamijenio dosadašnji neujednačeni način oporezivanja dohotka fizičkih osoba. Naime, prihodi se trenutno oporezuju temeljem kantonalnih propisa, a odnose se na dobit fizičkih osoba, prihode na temelju imovine i imovinskih prava, autorskih prava, patenata i tehničkih unapređenja, na temelju poljoprivrednih djelatnosti, te ukupnog prihoda građana, dok se plaće oporezuju sukladno federalnom propisu.

Različito reguliranje oporezivanja prihoda fizičkih osoba primjenom kantonalnih propisa dovodi obveznike u neravnopravan položaj. Identičan način oporezivanja dohodaka fizičkih osoba na teritoriju FBiH predstavlja još jedan korak ka modernizaciji poreznih struktura i uspostavi jedinstvenog ekonomskog prostora BiH. Na ovaj način bio bi, ujedno, riješen i problem dvostrukog oporezivanja prihoda ostvarenih van teritorije FBiH, kao i onih koji su iskazivani kroz prihod građana.

Primjena novog zakona o Poreznoj upravi Federacije BiH, prema kojem obveznik sam utvrđuje i prijavljuje svoju poreznu obavezu, zahtijeva, također, izmjene i usuglašavanje drugih važećih propisa.

U Prijedlog zakona ugrađene su sugestije iz javne rasprave, pa su plaćanja poreza, pored ranije predloženih, oslobođeni i prihodi na temelju mirovina i stipendije i krediti koje primaju studenti na redovitom školovanju.

Jednim od članaka Prijedloga zakona propisane su i stavke koje porezni obveznik može odbiti od ukupno ostvarenog dohotka. To su osnovni osobni odbitak od 1.200 konvertibilnih maraka na godišnjoj razini, odbitak za izdržavanog bračnog druga i djecu, za izdržavanog invalidnog člana uže obitelji, za premije životnog, zdravstvenog i dobrovoljnog osiguranja, te za iznos stvarnih troškova liječenja izvan obveznog i dopunskog zdravstvenog osiguranja.

Umanjenje porezne osnove odnosi se i na iznos poreza na dohodak plaćen u inozemstvu, ili Republici Srpskoj i Brčko Distriktu BiH, ali do visine izračunate primjenom stope poreza na dohodak u FBiH.

UTVRčEN PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POČETNOJ BILANSI STANJA PREDUZEČA I BANAKA

Izmjene i dopune Zakona o početnoj bilansi stanja preduzeća i banaka, koje je Vlada na današnjoj sjednici utvrdila u formi Prijedloga i uputila u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku, inicirane su Odlukom Vijeća ministara BiH o obavezi zaštite državne imovine, finansijskih potraživanja i dugovanja pravnih osoba iz BiH prema državama bivše Jugoslavije.

Cilj izmjena je zaštita dijela imovine preduzeća i banaka koji nakon privatizacije ostaje u pasivnoj podbilansi kao državni kapital, odnosno omogućavanje nesmetanog raspolaganja i upravljanja državnom imovinom koja se vodi ili bi trebalo da se vodi u pasivnoj podbilansi odobrenoj od nadležne agencije za privatizaciju na propisani način, jedinstveno i pod istim uvjetima za državni kapital u cjelini.

U tom smislu predviđeno je formiranje Direkcije za upravljanje pasivnom podbilansom preduzeća i banaka i Centralnog registra stvari i prava iz pasivne podbilanse i obaveza privatiziranih preduzeća i banaka. Direkcija je samostalna specijalizirana organizacija kojom bi upravljao Upravni odbor, sastavljen od predsjednika i četiri člana. Upravni odbor imenuje i razrješava Vlada FBiH.

Formiranje, kontinuirano ažuriranje i vođenje Centralnog registra stvari, prava i obaveza iz pasivne podbilanse obaveza je Agencije za privatizaciju u FBiH.

Uspostavljanjem ovakvog načina upravljanja pasivnom podbilansom stanja preduzeća i banaka ostaju nedirnuta prava upravljanja dijelovima državnog kapitala koja imaju Federacija i kantoni.

UTVRčEN PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENI ZAKONA O VISINI STOPE ZATEZNE KAMATE NA JAVNE PRIHODE

Vlada je utvrdila i po skraćenom postupku u Parlament FBiH uputila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o visini stope zatezne kamate na javne prihode, koji slijedi sniženje kamatnih stopa na tržištu zabilježeno u proteklom periodu, a time i smanjenje ovih stopa za zatezne kamate iz dužničko-povjerilačkih odnosa.

U skladu s tim, predloženo je da se stopa zatezne kamate na javne prihode koji nisu plaćeni u zakonskom roku s ranijih 0,06 posto smanji na 0,04 posto za svaki dan zakašnjenja, što bi na godišnjem nivou značilo kamatu u visini od 14,6 posto.

UTVRčEN PRIJEDLOG ZAKONA O NAJNIŽOJ NETOSATNICI

Općim kolektivnim ugovorom za teritorij FBiH, što su ga prošle godine zaključili Federalna vlada i Savez samostalnih sindikata BiH, utvrđeno je kako najniža netosatnica ne može biti manja od 1,75 konvertibilnih maraka, dok je ostavljena mogućnost da se granskim kolektivnim ugovorima mogu utvrditi uvjeti, visina i razdoblje određivanja satnice koja ne može biti manja od 1,25 KM.

No, kako ti ugovori ne predviđaju sankcije za njihovo nepoštivanje, a s ciljem osiguranja zadovoljenja temeljnih potreba zaposlenika i njihovih obitelji, te imajući u vidu teško ekonomsko stanje u kojima veliki broj njih živi, Vlada Federacije BiH danas je utvrdila Prijedlog zakona o najnižoj netosatnici.

Na ovaj način utvrđuje se pravo zaposlenika po kojem mu poslodavac ne može isplatiti netosatnicu manju od 1,75 KM, čime se, za prosječan fond radnih sati, osigurava mjesečna netoplaća od 308 KM.

Izuzetak su pripravnici i zaposlenici do dvije godine radnog staža, kojima poslodavac može isplatiti i satnicu manju od 1,75 KM, ali ne i od 1,25 KM, čime se osigurava mjesečna plaća od 220 KM. Smatra se kako će ovakvo rješenje stimulirati poslodavce na zapošljavanje mladih stručnih kadrova.

Prijedlog zakona predviđa mogućnost po kojoj potpisnici Kolektivnog ugovora mogu utvrditi netosatnice i veće od 1,25, odnosno 1,75 KM. S druge strane, u slučaju opravdanih razloga (nelikvidnost poslodavca duža od 30 dana, nedostatak sirovina, sezonski poslovi, vremenske nepogode i slično), za sve uposlene može biti utvrđena i niža netosatnica, ali ne manja od 1,25 KM. Potpisnici Kolektivnog ugovora dužni su svakih šest mjeseci preispitati razloge ovakve odluke.

Najmanje jednom godišnje se najniža netosatnica usuglašava s povećanjem troškova života, rastom cijena namalo i ukupnim gospodarskim napretkom. O ovome odluku donosi Federalna vlada na temelju mišljenja svih partnera u Ekonomsko-socijalnom vijeću za teritorij FBiH. Ukoliko troškovi života porastu najmanje pet posto, usuglašavanje netosatnice je obvezno.

Nadzor nad provedbom ovog zakona povjeren je inspektorima rada, a poslodavci su, u slučaju kršenja odredaba, suočeni s kaznama do 10.000 KM.

SAGLASNOST NA PROTOKOL O STATUSU LUČKE KAPETANIJE NEUM

Vlada je dala saglasnost na Protokol zaključen između Federalnog ministarstva prometa i komunikacija i Općine Neum o statusu Lučke kapetanije Neum.

Protokolom se reguliše preuzimanje Lučke kapetanije iz Općine Neum u sastav Federalnog ministarstva prometa i komunikacija u skladu sa Zakonom o unutrašnjoj i pomorskoj plovidbi. U budžetu Ministarstva za 2006. godinu planirana su potrebna sredstva za rad Lučke kapetanije.

U skladu s potpisanim Protokolom s Općinom Neum formirana je i zajednička komisija čiji je zadatak da utvrdi stanje, predloži uvjete i izvrši primopredaju prostora Lučke kapetanije, opreme, inventara, akata, pečata i štambilja, arhive, pokretne imovine i drugih stvari i objekata sigurnosti plovidbe sa svjetionicima i lučkim svjetlima na rtu Rep Kleka, rtu Lopata i uvali Tiha Luka.

Ovim rješenjem je potvrđena pomorska orijentacija naše zemlje zbog čega Federalno ministarstvo prometa i komunikacija s Ministarstvom komunikacija i transporta BiH nastoji izraditi pomorsku strategiju, za koju je Vlada Španije spremna dati tehničku pomoć.

Vlada je zadužila federalna ministarstva prometa i komunikacija i finansija da pripreme prijedlog rješenja finansijskog aspekta preuzimanja Lučke kapetanije Neum, saopćeno je.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Shop-shop
  • Humbolt
  • Kitch
  • Camel
  • Pensum
  • Sur le quai
  • Happy?
  • rue Garancière
  • St. Germain

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.