Na graničnim prelazima BiH sa Hrvatskom od juče se vrši dezinfekcija svih vozila koja ulaze na bh. teritoriju.
Dezinfekcija se sprovodi nakon što je u Hrvatskoj pronađen virus ptičjeg gripa. Preventivne mjere dezinfekcije sprovode se na prelazu Gradiška/Bosanska Gradiška, Šamac/Bosanski Šamac, Izačić kod Bihaća, Doljani, Brčko, Kozarska/Bosanska Dubica i Donja Gradina, te pograničnim prelazima Domaljevac/Šamac i Sviljan.
Aktivnosti na sprečavanju unosa ptičjeg gripa iz Hrvatske, koje je naložila Kancelarija za veterinarstvo BiH, trajaće 24 časa dnevno, sve dok nadležne veterinarske institucije ne ocijene da nema opasnosti od unošenja ptičjeg gripa.
Draško Vidović iz Veterinarske stanice u Gradišci/Bosanskoj Gradišci, rekao je juče da se ekipe iz tri gradiške veterinarske stanice smjenjuju na graničnom prelazu sa Hrvatskom.
“Dezinfikujemo svako vozilo, odnosno gume i unutrašnjost blatobrana. Koristimo hemijska sredstva virkon s i kaustičnu sodu”, rekao je Vidović.
Stručnjaci objašnjavaju da vozila mogu prenijeti virus ptičjeg gripa ukoliko su prešla preko zaražene životinje ili njenog izmeta. Upozoravaju da gram izmeta zaražene životinje može da inficira milion ptica.
Osim ručne dezinfekcije specijalnim prskalicama, na graničnim prelazima su postavljene i spužve natopljene dezinfekcionim sredstvima preko kojih vozila prelaze.
Na graničnim prelazima Rača i Pavlovića most, između BiH i SCG, još nije naloženo vršenje dezinfekcija vozila. Na ovim prelazima pojačane su mjere kontrole i robe životinjskog porijekla, a carinici i veterinarske službe sprovode odluku o zabrani uvoza svih vrsta peradi i pernate divljači iz Hrvatske, Turske, Rumunije i drugih država u kojima je pronađen ptičji grip. Prema uputstvu Kancelarije za veterinarstvo BiH zabranjen je uvoz i prevoz preko područja BiH svih vrsta peradi i pernate divljači, rasplodnih i konzumnih jaja.
Veterinarski inspektor pojasnio je da se ova zabrana ne odnosi na proizvode od peradi koji su tokom proizvodnje podvrgnuti toplinskoj obradi, pakovani u hermetički zatvorenoj ambalaži, proizvodi od jaja koji su prije ili tokom proizvodnje podvrgnuti toplinskoj obradi sušenja u proizvodnji jaja u prahu, pasterizacije ili sterilizacije. Na graničnom prelazu Rača tokom proteklih nekoliko dana registrovan je samo jedan slučaj pošiljke iz Rumunije, a u pitanju su bili konditorski proizvodi koji su sadržavali jaja koja nisu bila termički obrađena na određenoj temperaturi, te pošiljka nije uvezena u BiH.
Cijena dezinfekcije na graničnim prelazima zavisi od vrste vozila. Vlasnici automobila za dezinfekciju plaćaju dvije KM, kamiona pet, dok vozači autobusa i šlepera i kamiona s prikolicom plaćaju osam KM. Na nekim od graničnih prelaza vozači su negodovali zbog ove mjere, pa i odbijali da plate. U slučaju da neki vozač ne želi da plati, radnici na graničnim prelazima fotokopiraju njegovu dokumentaciju, a nadležne veterinarske službe podnijeće krivičnu prijavu protiv njega.
Draško Vidović, veterinarski radnik na graničnom prelazu Gradiška/Bosanska Gradiška, kaže da će novac prikupljen naplatom dezinfekcije uložiti u kupovinu zaštitne opreme, lijekova i za naknade radnicima, a dio pripada i Veterinarskoj komori RS.
Veterinarski radnici na prelazu Gradiška/ Bosanska Gradiška kažu da se juče dogodio manji incident.
“Jedan graničar se derao na nas i psovao, a zatim i gurnuo radnicu Veterinarske stanice. Od mene je tražio ličnu kartu kako bih mogao ostati na prelazu. Dok sam otišao po nju dvadesetak auta je prošlo prije nego što smo izvršili dezinfekciju”, žali se jedan od veterinara.
Nadležni na ovom prelazu kažu da nema govora o incidentu, te da je nemoguće da je u tako kratkom roku moglo da prođe toliko automobila.
Add comment