Radna grupa za Srebrenicu juče je okončala identifikaciju vojnika i policijaca koji su u periodu od 10. do 19. jula 1995. godine učestvovali u zauzimanju bivše UN-ove enklave, ali njihova imena će, kako je najavljeno, ostati tajna za širu javnost, zbog mogućih krivičnih procesa.
“Izvještaj je jednoglasno usvojen i predat Vladi i OHR-u”, potvrdili su Jovan Spaić, šef, i Smail Čekić, član Radne grupe, ne želeći da otkrivaju nalaze do kojih su došli u istrazi. Kako su kazali, izvještaj će zvanično biti potpisan u utorak, nakon što se obave još neke korekcije, koje je Čekić nazvao “tehničkim ispravkama”.
Vlada RS juče je prihvatila izvještaj Radne grupe kojoj je juče i zvanično istekao rok u kojem je trebala otkriti imena učesnika u srebreničkim dešavanjima.
Cvijeta Kovačević, šef Vladinog Biroa za odnose s javnošću, kazala je da je Vlada i ovom prilikom pokazala odlučnost i opredijeljenost da potpuno budu rasvijetljeni događaji na području Srebrenice.
Izvještaj se bazirao na istragu vezanu za imena pripadnika vojnih i policijskih jedinica koji su boravili na podrčju Srebrenice u kritičnom periodu od devet dana, kad je, po procjenama Haškog suda, pobijeno od sedam do osam hiljada Bošnjaka. Istraga se zasnivala na podacima koji su prikupljani od Ministarstva odbrane, MUP-a i Haškog tribunala.
Iako nije želio da otkriva detalje, Čekić je juče potvrdio da su izuzetno značajni rezultati postignuti, između ostalog, i analizom dokumentacije Drinskog korpusa Vojske RS, koju im je ustupio Haški tribunal.
Jovan Spaić, šef Radne grupe, rekao je da im je na raspolaganju bila sva dostupna dokumentacije vojske i policije.
Prema riječima Ljiljane Radetić, portparola banjolučke kancelarije OHR-a, oni čekaju izvještaj Radne grupe, ali rezultati njihovog rada, kako je kazala, neće biti poznati javnosti.
“U utorak svi članovi Radne grupe treba da potpišu izvještaj. Njihov izvještaj biće proslijeđen Tužilaštvu BiH i Haškom tribunalu radi dalje istrage. Detalji, međutim, neće biti objavljeni, jer bi to moglo da ugrozi eventualne krivične procese”, kazala je Radetićeva.
Izvori bliski Radnoj grupi tvrde da je period od pet dana do konačnog potpisivanja izvještaja u stvari rok koji je Čekiću dat kako bi u tih pet dana uporedio imena identifikovanih učesnika srebreničkih dešavanja, koji su navedeni u izvještaju, sa spiskovima, koje on lično posjeduje.
Izvor “Nezavisnih” tvrdi da je spisak učesnika srebreničkih događaja širok i da ne obuhvata isključivo vojnike i policajce, koji su u to vrijeme boravili na tom području, već i pripadnike tih jedinica koji su u to vrijeme bili i udaljenijim lokacijama, praktično od Bijeljine do Han Pijeska.
“Radna grupa je, takođe, definisala ne samo imena ljudi koji su se tu nalazili u kritičnom periodu, već i imena onih koji su znali za to što se tamo dešavalo”, naveo je izvor blizak Radnoj grupi.
Add comment