Policijski službenici Državne agenicije za istrage i zaštitu (SIPA), uz sudjelovanje Jedinice za specijalnu podršku, a na osnovu naredbe Tužilaštva BiH, uhapsili su četiri osobe, koje su osumnjičene za krivična djela “ratni zločin protiv civilnog stanovništva” i “ratni zločin protiv ratnih zarobljenika”.
Danas, u ranim jutarnjim satima, uhapšeni su Nedžad Hodžić zvani “Džon Vejn”, rođen 15.3.1969. u Novom Pazaru u Republici Srbiji, nastanjen u Sarajevu, Mensur Memić zvani “Menta”, rođen 28.6.1966. u Prijedoru, nastanjen u Bihaću, Dževad Salčin zvani “Struja”, rođen 13.7.1956. u Malom polju u opštini Mostar, nastanjen u Mostaru i Senad Hakalović, rođen 11.11.1966. godine u Konjicu, nastanjen u Buturović polju u opštini Konjic.
Oni su pod istragom Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH, a osumnjičeni su da su na području sela Trusina u opštini Konjic, u ranim jutarnjim satima 16. aprila 1993. godine sudjelovali u izvršenju krivičnog djela protiv čovječnosti i vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom, protiv civila hrvatske nacionalnosti, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
Tog dana, u ranim jutarnjim satima, izvršen je napad na selo Trusina.
Napad su izvršili pripadnici Specijalnog odreda za posebne namjene Armije RBiH pod nazivom “Zulfikar” i pripadnici 45. brdske brigade Armije RBiH “Neretvica”.
Napad je bio usmjeren na civilno hrvatsko stanovništvo sela Trusina, a u toku napada pripadnici ovih jedinica su ubili 19 civila, ranili četiri civila, od kojih i dva djeteta starosti od dvije i četiri godine, a ubijena su i tri vojnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), koji su se prethodno predali.
Svi ubijeni i ranjeni su pripadnici hrvatskog naroda.
Osumnjičeni će biti predati postupajućem tužiocu Tužilaštva BiH, koji će ih ispitati u svojstvu osumnjičenih, a nakon toga odlučiti o podnošenju prijedloga o određivanju pritvora.
Uporedo sa hapšenjima, službenici SIPA-e će na području opštine Konjic, ali i u više drugih gradova u BiH, izvršiti pretres na 17 lokacija koje koriste fizičke i pravne osobe, a za koje postoji osnovana sumnja, da bi se u njima mogli nalaziti dokazi bitni za ovaj krivični postupak.
Jutros akcija i u Sarajevu
Agencija za ustrage i zaštitu BiH (SIPA) kasno sinoć je u Sarajevu započela akciju širih razmjera na prikupljanju informacija u vezi sa zločinima počinjenim 1993. godine u Trusini kod Konjica, potvrdio je novinarima portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić.
Prema dosadašnjim informacijama pretreseno je više objekata, među kojima su i stanovi i kuće u središtu grada, javila je Federalna televizija (FTV).
Među pretresenim objektima je i stan bivšeg generala Armije RBiH Sefera Halilovića. Jake policijske snage nalaze se na Grbavici ispred zgrade u kojoj Halilović stanuje.
– Sefer Halilović nije uhapšen u današnjoj akciji – kazao je Grubešić.
Halilović danas nije viđen u parlamentu čiji je član, a koji zasjeda u Sarajevu.
Halilović: “Mafijaški upad po političkom diktatu”
Iz stana generala Sefera Halilovića pripadnici SIPA-e danas su izuzeli svu dokumentaciju koja se odnosi na ratni period, a njegov sin Semir Halilović izjavio je da je riječ o, kako je rekao, mafijaškom upadu po političkom diktatu.
“Radi se džakovima oduzetog materijala. Cijela soba dokumentacije sa 400 do 500 hiljada papira. Ljudi su došli sa papirom na kome piše da se iz stana Sefera Halilovića izuzme sve što ima veze sa ratom”, rekao je Halilović.
On tvrdi da je akcija SIPA-e siledžijska i nelegalna i da je izdejstvovana privatnim vezama tužioca Vesne Budimir koja vodi istragu o zločinima u Trusinama kod Konjica.
Oduzeta i dokumentacija Haškog suda
“Dokumentacije vezane za slučaj Trusina nema u našem stanu. U našem stanu nalazi se dokumentacija vezana za slučaj Grabovica, koju nam je vratio Haški sud po okončanju procesa pred Tribunalom 2007. godine. Izuzeta je čak i dokumentacija Haškog suda, za šta je bilo potrebno odobrenje Tribunala”, rekao je Halilović.
On kaže da njegov otac nema veze sa slučajem Trusine, te da su u ovoj akciji uhapšeni nekadašnji vojnici iz jedinice “Zulfikar” i neki mještani iz tog sela kod Konjica.
“Ovo je jedna vrsta pritiska i čišćenja bosanskih kadrova pred izbore koji trebaju da promijene postojeće kadrove i postojeće stanje”, ocijenio je Halilović.
“Riječ je o klasičnom prepadu i maltretiranju. Došlo je nekoliko specijalaca i inspektora koji se u početku nisu ponašali korektno. Oni su za svjedoke uzeli ljude koje mi ne poznajemo i koji su sve vrijeme bili pritvoreni u stanu, jer im nisu dopuštali da izađu. U početku je bilo veoma napeto, a kasnije se situacija stabilizovala”, opisao je Halilović akciju državne agencije.
(Avaz)
Add comment