Predstavnici Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH predstavili su danas u Sarajevu novi pristup ovog tužilaštva u procesuiranju optuženih za ratne zločine pod nazivom “Novi način – novi početak“.
– S ovim novim pristupom ne počinjemo sve ispočetka, već nastojimo iskoristiti sve ono što je do sada urađeno, skupljamo sve spise koji imaju veze s jednim događajem i onda ga obrađujemo rekao je na konferenciji za novinare rukovodioc Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH David Švindeman (David Schwendiman).
Novi pristup u odabiru predmeta ratnih zločina koji je usvojen u Posebnom odjelu za ratne zločine usmjeren je ka žrtvama, a temelji se na počinjenim zločinima.
Stručni analitičar Tužilaštva BiH Marko Prelec kazao je da se novim pristupom u procesuiranju ratnih zločina želi postići veći uspjeh u procesuiranju osumnjičenih i optuženih za ratne zločine, i to na način što će se birati oni predmeti koji se odnose na najteže počinjene zločine.
On je iznio podatak da je od 1994. godine optuženo oko 250 osoba za počinjene ratne zločine u BiH, uključujući optužnice Haškog tribunala (ICTY) i domaćih sudova.
Dokument “Novi način – novi početak” se sastoji od tri faze: kroz prvu se prate tragovi, odnosno analizira stradanje žrtava na najgorim mjestima i po vremenskim razdobljima, u drugoj se identificiraju lica koja su najvjerovatnije odgovorna za ratne zločine, dok je treća faza priprema predmeta koji se bave najvećim brojem žrtava iz reda sva tri konstitutivna naroda BiH, te njihova istraga i procesuiranje.
Današnjoj prezentaciji novog pristupa prisustvovale su i predsjednice Udruženja “Žena žrtva rata” i Udruženja “Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa”, kao i predsjednik Saveza logoraša BiH Murat Tahirović, ali su, nezadovoljni ovom novom stratregijom, napustili skup.
– Ovo meni sve liči na to da se u BiH hoće izjednačiti svi zločini. Na strani 2. ovog dokumenta, pod naslovom ‘Najgori periodi i mjesta zločina’, navode se ‘sve žrtve’, ‘samo srpske žrtve’ i ‘samo hrvatske žrtve’, što nije u redu”, kazala je predsjednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašić, dodavši da je i sam naziv strategije “Novi način – novi početak” podsjeća na naziv tv emisije “Lud, zbunjen normalan”.
Predstavnice udruženja koje okupljaju žrtve rata imale su primjedbe i na to zašto se Tužilaštvo BiH nije pozabavilo s više od 800 imena zločinaca koji su bili pod oznakom “A” koje je dostavio ICTY.
– Predmete koje je vratio ICTY Tužilaštvo BiH je uzelo i otvara nove istrage samo da bi kazali da nešto rade. Ja nemam dva života kako bih s jednim čekala pravdu, a drugi da živim, naglasila je M. Subašić.
Istakla je da od Švindemana očekuje da se nešto uradi u Tužilaštvu, a prvo bi, kako je istakla, trebalo provjeriti sve tužioce i njihovu prošlost.
M. Subašić je ustvrdila da poznaje nekoliko tužilaca koji su učestvovali i zločinu i genocidu.
(ONASA)
Add comment