Organizacije civilnog društva najoštrije osuđuju sporazum SNSD-SDP, sklopljen između lidera ovih stranaka, s obzirom da velika većina previđenih rješenja udaljava BiH od ispunjavanja uslova neophodnih za podnošenje kredibilne aplikacije za članstvo u EU i predstavlja korak unazad u odnosu na trenutno stanje, navodi se u saopćenju koje potpisuje 17 organizacija.
"Umjesto rješavanja pitanja, koje su se politički lideri obavezali ispuniti u okviru mape pute usaglašene sa EU, ovakvim sporazumom se predlažu rješenja koja će rezultate znatnog broja reformskih relativizovati ili čak poništiti, stoji u saopćenju.
Organizacije civilnog društva navode da je sa aspekta dostignutih demokratskih standarda, izmjene Izbornog zakona kojima se ponovo uvode zatvorene izborne liste, a prebrojavanje glasova obavlja samo u opštinskim komisijama, smatramo nedopustivim. Na ovaj način se ograničava postojeća sloboda izbora građanima/kama, a dodatno jačaju pozicije rukovodstava politčkih partija, te otvara prostor za manipulacije izbornim rezultatima i poništavanje demokratske volje glasača/ica.
"Strukturni dijalog o pravosuđu između BiH i EU, a ne vaninstitucionalni sastanci stranačkih lidera, mora predstavljati okvir za rješavanje nagomilanih problema sa kojima se suočava bh. pravosuđe. Predložena riješenja, kojima se mijenja postojeći način izbora sudija i tužilaca i u proceduru izbora uvode entitetski parlamenti, predstavlja korak nazad u reformi pravosuđa. U situaciji kada su politčki pritisci na rad pravosudnih institucija svakodnevni, usvajanjem ovakvih riješenja oni bi bili praktično institucionalizovani", navodi se u saopćenju.
Pedložena rješenja izmjena Zakona o državnim službenicima, kojima se proširuje broj pozicija na kojima će biti vršena politička imenovanja u državnoj službi, također ide u pravcu politizacije državne uprave, umjesto njenog profesionalnog jačanja i razvoja.
Pored navedenih, brojna druga rješenja koja su na netransparentan način dogovorena između SNSD-a i SDP-a, visoko su problematična sa stanovišta vladavine prava i demokratskih procesa u Bosni i Hercegovini. Dodatno je zabrinjavajuće što se unaprijed najavljuje njihovo usvajanje po hitnom postupku i bez mogućnosti podnošenja amandmana od strane zastupnika/ca građana/ki u državnom parlamentu, što je još jedan udar na demokratiju od strane ovih stranaka i njihovih lidera. Stoga ovaj sporazum, čija realizacija može dovesti do nesagledivih i nepovratnih štetnih posljedica, smatramo izrazom potpunog odsustva političke odgovornosti i odgovornosti političkih partija prema građanima/kama.
Organizacije potpisnice:
Transparency International
Centri civilnih inicijativa
UG Zašto ne
Evropski istraživački centar
Fondacija za kreativni razvoj
UG Oštra nula
Udruženje za kulturu i umjetnost CRVENA
Inicijativa mladih za ljudska prava
Sarajevski otvoreni centar
Forum građana Tuzla
Euro Rom
OP Revolt
Pravni institut u BiH
Koalicija 143
Fondacija CURE
Fondacija EKIPA
Centar za zastupanje građanskih interesa
Add comment