Muslimanskim zemljama proširili su se u četvrtak protesti protiv protumuslimanskog filma oko čijih autora i producenata vlada enigma, a glumačka ekipa oglasila se saopćenjima u kojem tvrdi da ih je producent grubo prevario, prenose agencije.
Libija: Američki ambasador ubijen zbog filma
Ratni brodovi SAD krenuli ka Libiji
Demonstranti u Sana'ai, glavnom gradu Jemena, napali su američku ambasadu, a sukoba demonstranata s policijom bilo je i u egipatskoj prijestolnici Kairu; skupovi protiv filma snimljenog u Sjedinjenim Državama održani su i u iračkom gradu Najafu te u iranskoj prijestolnici Teheranu.
Dugometražni film Nedužnost muslimana čiji su isječci postavljeni na internetu posredstvom egipatskog kopta, izazvali su silovite reakcije muslimanskih vjernika u Egiptu te u Libiji gdje su naoružani napadači u Bengaziju ubili američkog veleposlanika Chrisa Stevensa i još trojicu Amerikanaca.
Agencije AFP i Reuters, javlja Fena, prenose da je u srijedu navečer zavladala opća konfuzija oko autora filma. Smatralo se da ga je snimio Sam Bacile, američko-izraelski sineast, no njegov savjetnik Steve Klein tvrdi da je to pseudonim i da se autor sada skriva u strahu od odmazde.
Ekipa filma oglasila se u srijedu saopćenjem u listu Los Angeles Timesu u kojem stoji: "Svi glumci i cijela ekipa uznemireni su i čini im se da ih je producent prevario". Glumci pišu da su "100 posto protiv tog filma i da su bili grubo prevareni oko njegove nakane (…) Šokirani smo radikalnim prekrajanjem scenarija … i tužni zbog tragedije".
Glumica Cindy Lee Garcia of Bakersfield rekla je za agenciju Reuters da je grubo prevarena jer je bila angažirana za film nazvan "Desert Warrior" (Pustinjski ratnik), što je trebao biti niskobudžetni "pustolovni arapski film koji se događa u pustinji".
Egipatski kopt Morris Sadek koji živi u SAD-u i promovirao je film, izrazio je u izjavi za Reuters žaljenje zbog ubojstva američkih diplomata i objasnio da mu je cilj bio ukazati na diskriminaciju kopta u Egiptu. Kršćani kopti inače čine deset posto stanovnika Egipta i najveća su manjina u toj muslimanskoj zemlji; egipatska koptska crkva osudila je što su neki kopti koji žive u inozemstvu finansirali "produkciju koja vrijeđa proroka Muhammeda", prenosi Reuters.
Uz povike u slavu proroka Muhammeda, mladi su u četvrtak napali zgradu američke ambasade u Sana'ai i zapalili tri vozila, a policija je reagirala pucajući u zrak i vodenim topovima. U Kairu je bilo sukoba pred američkom ambasadom na što je policija reagirala suzavcem i tri su osobe povrijeđene.
U Iranu su mladi protestovali pred ambasadom Švicarske koja zastupa američke interese u toj zemlji koja ima prekinute diplomatske odnose sa SAD-om. U susjednom Iraku su pristaše šijitskog vođe Moqtade al Sadra prosvjedovali u Najafu protiv SAD-a i Izraela.
Islamski klerik Moqtada al-Sadr je zatražio od iračke vlade da svim američkim državljanima zabrani ulazak u Irak i pozvao je parlament da izglasa zakon kojim bi zabranio Iraku odnose sa zemljama u "kojima se vrijeđa islam i prorok". Indonezija, najmnogoljudnija muslimanska zemlja svijeta, zatražila je da se na internetu blokira YouTube koji prikazuje sporan film; Afganistan je Youtube blokirao još jučer.
(RSA)
Add comment