Karadžić: Uplašeni ljudi

 

U nastavku suđenja Radovanu Karadžiću, britanski novinar Ed Vulliamy posvjedočio je da su zarobljenici, koje je u avgustu 1992. godine vidio u logoru Omarska, izgledali “užasnuto”, dok je zatočenike iz logora Trnopolje opisao “kao skelete”.

Vulliamy, bivši izvještač londonskog dnevnog lista The Guardian, kazao je da je bio jedan od prvih novinara kojima je optuženi Karadžić omogućio da u avgustu 1992. posjete logore Omarsku i Trnopolje u blizini Prijedora.

“U Omarskoj smo pokušali da razgovaramo sa uplašenim i užasnutim ljudima u trpezariji, dok im je dijeljena hrana, a stražari ih požurivali. Jedan nam je rekao da ne želi da laže, a da ne može da govori istinu”, prisjetio se Vulliamy.

Kako je rekao, kada je pokušao da uđe u jedan od hangara, gdje su boravili zatočenici – većinom Bošnjaci – to mu nije bilo dozvoljeno.

“Onda su nas izveli, stražari su repetirali oružje, bilo je prilično zastrašujuće, i odveli su nas u Trnopolje”, opisao je svjedok.

Nakon što mu je pokazan snimak zatočenika iza bodljikave žice u Trnopolju, Vulliamy je potvrdio da su “zatvorenici bili u prostoru ograđenom bodljikavom žicom”.

“Bili su dovedeni tu iz drugih logora, radi prisilnog premještanja”, kazao je ovaj britanski novinar.

Karadžić, nekadašnji predsjednik Republike Srpske (RS), optužen je za zločine nad Bošnjacima i Hrvatima u logorima u blizini Prijedora 1992. godine. Karadžić je optužen i za genocid u Srebrenici, progon nesrpskog stanovništva, teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem u periodu od 1992. do 1995. godine.

U unakrsnom ispitivanju, Karadžić je tvrdio da iza bodljikave žice u Trnopolju nisu bili bošnjački zarobljenici, nego britanski novinari, što je Vulliamy negirao.

“Nismo mi iznutra snimali i intervjuisali ljude koji su se spolja šetali. Svojim očima sam vidio da su ti ljudi bili zatvoreni iza ograde i da su ih čuvali stražari”, dodao je svjedok.

Karadžić je tvrdio i da se na snimku iz Trnopolja čuje kako kamerman kaže: “Dajte mi izmršavjele”, na šta je Vulliamy rekao da je vidio više izuzetno mršavih zatvorenika.

Na Karadžićevu sugestiju, Vulliamy je potvrdio da u logorima nije vidio znake nasilja, ali je naznačio da su pred britanske novinare u Omarskoj bili izvedeni zatvorenici koji su bili u boljem fizičkom stanju.

“Vi ste rekli da je Omarska bila najgori od tih zatvora i ja se slažem s vama. Mnoga zlodjela su tamo počinjena”, naglasio je svjedok, spominjući “masovna ubistva, mučenje i silovanje”.

Na Karadžićevu tvrdnju da nije bio neutralan i da je bio “antisrpski” nastrojen, svjedok je odgovorio da je “pristrasan protiv ekstremnog nasilja”. “Ne protiv Srba, nego protiv onoga što je ponekad rađeno u ime Srbije, a čemu se mnogo Srba protivilo”, dodao je Vulliamy.

Suđenje Karadžiću biće nastavljeno u četvrtak, 10. novembra, iskazom zaštićenog svjedoka na sjednici zatvorenoj za javnost.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • l'oranger
  • bouquet au poisson
  • Selma aux bouteilles
  • les oranges
  • Degli aux fruits
  • verres à thé
  • la semelle d'Hermès trébuchant
  • carcasse
  • Béchir, Jamel près du point d'eau du puit à sec

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.