Banjaluku i Hercegovinu može pogoditi potres jačine 9 stepeni

SARAJEVO – Nadležni, koji bi trebalo da brzo i kvalitetno odgovore u slučaju jačih zemljotresa i sličnih katastrofa u BiH, uglavnom su nespremni, jer se u ove svrhe ulažu minimalna sredstva, priznaju u opštinskim službama civilne zaštite. U tim službama naglašavaju da dodatni problem pričinjava to što se stanogradnja uglavnom svodi na princip

 “utrošiti što manje novca”, zbog čega brojni objekti ne bi izdržali ni najmanji potres, pišu “Nezavisne” u izdanju od petka.

Rusmir Gorušanin, stručni saradnik u Centru za seizmologiju pri Federalnom hidrometeorološkom zavodu, ne isključuje mogućnost da se u BiH može dogoditi čak i zemljotres jačine devet stepeni Merkalijeve skale.

“Može doći do takvog zemljotresa, i to regionu Banjaluke, te južne Hercegovine. Ta područja su opasna. Takvi potresi ruše slabo građene objekte, a oštećuju one koji su kvalitetnije izgrađeni”, potvrdio je Gorušanin.

Husein Hodžić, stručni saradnik za civilnu zaštitu i vatrogastvo u opštini Konjic, ističe da se u većini opština, pa i u ovoj, nadležni za sada “samo mogu moliti Bogu da se ne dogodi razorniji zemljotres”.

“Nemamo pse tragače, specijalizovanu opremu i niz toga. Koliko su pojedine opštine nespremne, dovoljno dokazuje i činjenica da u njima radi svega tri vatrogasca, a ni oni ne primaju plate. To znači da je situacija katastrofalna”, ističe Hodžić.

Osnovni problem, prema njegovom mišljenju, jeste što su službe za zaštitu i spasavanje u BiH na margini, pa im preostaje samo da se nadaju da se katastrofa neće dogoditi.

Mirko Čurić, šef Odsjeka za civilnu zaštitu u opštini Trebinje, upozorava na nekvalitetnu gradnju stambenih i poslovnih objekata, od kojih, kako kaže, neki ne bi izdržali ni najmanje potrese.

“Novija gradnja ne ispunjava minimalne uslove koje bi trebalo, a kada se dogodi nesreća kao što je ova u Srbiji, ispostavi se da su čak starije zgrade izdržljivije od novih”, podvlači Čurić.

Zorica Rambat, službenik za odnose sa javnošću u opštini Gacko, kaže da bi se, u slučaju zemljotresa jačeg intenziteta, najveće posljedice osjetile na dvije brane, a to su brana na Klinju i nasipna brana u Vrbi.

“Iako su ove dvije brane kvalitetno urađene, u slučaju zemljotresa one su mnogo ranjivije od armiranobetonske brane. Eventualno pucanje brane bilo bi pogubno za naseljeno mjesto Avtovac, cijelo Gatačko polje i putne komunikacije Avtovac – Bileća i Avtovac – Gacko, što bi pored svega otežalo i evakuaciju stanovništva”, potvrdila je ona.

Dok građani strahuju za svoju sudbinu u slučaju katastrofa, a službe za spasavanje apeluju da im država posveti više pažnje, seizmolozi uvjeravaju da, što se zemljotresa tiče, bar za sada nema mjesta panici.

Ukoliko do zemljotresa dođe, stručnjaci savjetuju da se građani pridržavaju sljedećih pravila:

– Ne stvarati paniku,
– Koga potres zatekne u kući, treba tu i ostati,
– Pobjeći pod okvire vrata ili leći na pod na sredini prostorije,
– U slučaju bježanja ne koristiti liftove,
– Ukoliko je moguće, prekinuti sve izvore energije,
– Ako ste za volanom, zaustaviti se i ostati u vozilu.

U slučaju zemljotresa ili slične nesreće ili nepogode neophodno je da znate brojeve telefona službi za pomoć:

– 121 – civilna zaštita,
– 124 – hitna pomoć,
– 123 – vatrogasci,
– 122 – policija

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Les oranges
  • Spree
  • None of us ... is.
  • out of many
  • Glamazon
  • Wine
  • Knopf-harmonica
  • Cecy
  • Des ongles

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.