Osumnjičeni za ratne zločine u redovima prijedorske policije

 

Nikoga u Prijedoru nije ravnodušnim ostavila vijest koja potvrđuje činjenicu da u prijedorskoj policiji još uvijek rade osumnjičeni i optuženi za ratne zločine.

Hapšenje Petra Čivčića, aktivnog prijedorskog policajca, zajedno sa Brankom Topolom, te nedavno hapšenje Saše Zečevića, koji je priveden sa radnog mjesta u policijskoj stanici, ponovo aktuelizira problem koji vlasti Opštine Prijedor uporno ignoriraju.

Edin Ramulić iz prijedorskog Udruženja Izvor kaže da im vijest o hapšenju, nije iznenađenje.

„ Znali smo za ova imena da su osumnjičeni za ratne zločine, ali smo iznenadjeni da je Petar Čivčić i dalje radio u policiji. Nažalost, mi jos uvijek nemamao uvid u spiskove zaposlenih u policiji. Petar Čivčić se već tri godine spominje kao jedan od komandira u Interventom vodu prijedorske policije, uz ime Saše Zečevića, nedavno uhapšenog prijedorskog policajca. Njegovo ime je bilo objavljeno još u presudi Milomiru Stakiću, gdje se, u dijelu koji govori o zločinu na Korićanskim stijenama, Saša Zečević sa još četvoricom prijedorskih policajaca, dovodi u vezu s ovim ratnim zločinom. Među tom četvoricom pominje se i druga danas uhapšena osoba – Branko Topola.“

Udruženje Izvor je još 2004. godine, na komemoraciji prijedorskim žrtvama, obznanilo imena osumnjičenih za ratne zločine i tražilo da se utvrdi njihova odgovornost.

‘Nemamo uvid u podatke ko sve radi u policiji’

Do ove godine, reakcije pravosudnih organa nije bilo, a porodice žrtava koje poznaju Sašu Zečevića tvrdile su da je, kao aktivni policajac, u avgustu prošle godine, bio u pratnji konvoja na komemoraciji prijedorskim žrtvama.

„Nažalost, ne znamo ko sve radi u policiji. Da bismo mogli utvrditi ko još sa naših spiskova osumnjičenih radi u policiji. Ne možemo reagovati zato što nemamo informacije. Sama činjenica da je predmet ‘Korićanske stijene’ prvi koji radi Tužilaštvo BiH, i da su već ‘iskopali’ dvojicu zaposlenih, nameće pitanje – šta će biti kad s otvore drugi predmeti“, kaže Ramulić.

Ratni šef prijedorske policije, Simo Drljača, bio je optužen za genocid. Pošto je ubijen prilikom pokušaja hapšenja, sudski proces nije pokrenut. Da je bilo durugačije, vrlo je izvjesno da bi tužilaštvo dokazalo vezu policije sa genocidnim namjerama, kažu prijedorski povratnici.

„Policajci su, ustvari, sasvim sigurno nose podjednak teret za ono što se dešavalo u Prijedoru. Vojska i paravojne jednice odgovorne su za stradanje civila. Sve što se dešavalo po gradu i nakon zatočavanja i hapšenja je odgovornost policije. Svi stražari u logorima su bili policajci,“ kaže Edin Ramulić iz prijedorskog Udruženja Izvor.

Pregled sudskih presuda pred domaćim i međunarodnim pravosuđem do 2007. godine za zločine počinjene u Prijedoru, pogledajte u prilogu iz serijala ‘Otisci – 15 godina poslije’, rađenog u produckiji XY Films-a iz Sarajeva.

 

 

(Radio Sarajevo)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • le marabout
  • la barque
  • le rivage
  • le jasmin du bord de mer
  • Cora Mae
  • Spree river
  • Spree river boat
  • Amber
  • Pseudo Candida H.

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.