Izvrtanje

To da eresovska politička pamet funkcionira na zamjeni teza jasno je još tamo od Daytonskog sporazuma, koji je, prilika je sjetiti se i toga, za ovih trinaest godina u Banjoj Luci prošao put od bezvrijednog papira do, evo, Svetog pisma.

Dokument potpisan nakon višetjedne iscrpljujuće karantene u američkoj vojnoj bazi, u, znači, posebnim uvjetima, sada je temelj tezi Milorada Dodika kako je Srpska vječna, a Bosna i Hercegovina – privremena!

U takvom je ozračju, politički, a i inače – rastao i istaknuti Dodikov pionir Igor Radojičić, koji nam s pozicije predsjednika Narodne skupštine RS-a tumači kako do (iz)vanredne situacije ne bi došlo da je međunarodna zajednica ušutkala Harisa Silajdžića odmah nakon što je na Ist Riveru (onako) govorio o RS-u.

Teza je, dakako, baš onako eresovski, zamijenjena; da, naime, Radojičićev šef i sateliti mu nisu afirmirali referendum – prvo (samo) kao prijetnju – a onda i  kao neskrivenu političku platformu, zar bi Silajdžić imao potrebu da po New Yorku i Strassbourgu tumači da jedan dio ove države – već! – onaj drugi doživljava kao inozemstvo.

Da je, dakle, međunarodna zajednica konkretno (a ne samo verbalno) i na vrijeme upozorila eresovskoga vožda da pazi, ne samo što govori, već i što radi, ne bismo bili u neprilici da slušamo kako će njegova, zasad fantomska, nevladina organizacija, nakon što se on i fizički obračuna s međunarodnim trupama, proglasiti neovisnost.

I pozicija međunarodnih poklisara, što, prije svega zbog Dodika, u posljednje vrijeme iznova pokazuju, stanovito vrijeme gotovo zamrli, interes za epicentrom brdovitog Balkana, bila bi, također, lagodnija. Tako, primjerice, Olli Rehn, kojemu je, po osobnom, u Sarajevu izrečenom priznanju, Bosna (već) noćna mora – ne bi ispred Silajdžića stajao ko dijete uhićeno s prstom u marmeladi, nego bi nonšalantno odgovorio na doista lagana pitanje što mu ih je ovaj, doduše povišenim tonom, postavio.

Pritom je pitanje svih pitanja: Tko ne radi u interesu Bosne i Hercegovine i, što je možda patetično, ali i značajno: tko je ne voli?! Istina, ni lider Stranke za BiH nije nevin u cijeloj priči, koja nas je dovela do ovog crnog ponedjeljka. Njegova povremena isključivost, nespremnost na kompromis (čak i unutarbošnjački) i uživanje u ulozi bošnjačkoga dodika, nedvojbeno su doprinijeli događanju (novoga) vožda u drugoj polovici države.

Mislim, međutim, kako su tvrdnje da su dva najbolja neprijatelja podjednako krivi za ovu – ne samo Rehnovu – već općebosansku noćnu moru, plasirane, a onda i snažno afirmirane, samo zbog komocije međunarodne diplomacije.

Baš kao što je potkraj rata, zarad pripreme njegova daytonskog nakaradnoga kraja, isforsirana teorija o tri sukobljene strane. Vrijeme – i to krajnje – je da se ovdje stvari konačno počnu nazivati pravim imenom. Baš kao što je učinio američki veleposlanik Charles English, koji je, pretpostavljam, protekloga vikenda objasnio Dodiku kako je prevršio mjeru, nakon čega je on Rajku Kuzmanoviću javio da malo izredigira tekst koji mu je svakako on i napisao.

I, jasno, mudri starina Rajko jučer u Narodnoj skupštini referendum nije ni spomenuo!

(Oslobodjenje)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou
  • Zombi
  • rue Clovis
  • Saint-Étienne-du-Mont

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.