U nastavku uvodne riječi na suđenju Momčilu Perišiću u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, tužilac Mark Harmon je tvrdio da je u julu 1995. načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije znao za masovna ubistva u Srebrenici, još dok su bila u toku, ali da ništa nije preduzeo da ih spriječi.
General Perišić optužen je za podržavanje i pomaganje ubistva oko 7.000 Bošnjaka i premještanje stanovništva u Srebrenici u julu 1995. godine. Na teret mu se stavlja i pomaganje artiljerijskog bombardovanja Sarajeva 1993-95. godine, kao i to što nije istražio raketni napad na Zagreb sa položaja vojske samoproglašene Republike Srpske Krajine u maju 1995. i kaznio počinioce.
Tužilac Harmon naveo je da je Perišić, u razgovoru koji je, kao osumnjičeni, imao sa tužiocima, potvrdio da mu je "između 15. i 20. jula 1995", tadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević rekao da je "došlo do pokolja u Srebrenici i za to okrivio generala Ratka Mladića".
Napominjući da su se u vrijeme koje je naveo, ubistva još odvijala, Harmon je naznačio da Perišić potom "ništa nije preduzeo", već je, prema sopstvenim riječima, želio da se "distancira" od zlodjela.
Prema optužbi, Perišić je, međutim, znao i za plan i za operaciju Vojske RS, čiji je cilj bilo eliminisanje Srebrenice i drugih enklava u istočnoj Bosni.
Kao dokaz da je Mladić u to vrijeme bio podređen generalu Perišiću, zastupnik optužbe je u sudnici prikazao odluku Vrhovnog vojnog suda SRJ kojom je, sredinom maja 2002. godine, bilo udovoljeno Mladićevom zahtjevu da mu se isplati novčana naknada za godišnji odmor koji nije koristio 1991-95. godine.
U toj odluci, naznačio je tužilac Harmon, piše da je Mladić na službi u "Vojnoj pošti 3001 u Beogradu".
Tvrdeći i da je Perišić učestovao u skrivanju generala Mladića od Tribunala koji ga je 1995. godine optužio za genocid, tužilac Harmon je kao primjer naveo napore Perišića i drugih zvaničnika SRJ da, krajem te godine, Mladića ubijede da oslobodi dvojicu zarobljenih francuskih pilota.
Harmon je citirao da je Perišić u presretnutom telefonskom razgovoru sa tadašnjim predsjednikom SRJ Zoranom Lilićem u decembru 1995. godine prenio da Mladić traži "da ga oslobode Tribunala".
Lilić je, prema tužiocu, odgovorio da će Mladiću to biti garantovano napismeno "na memorandumu SRJ", sugerišući da "ima i riječ" Miloševića i tadašnjeg predsjednika Francuske Žaka Širaka.
Tužilac Harmon završio je uvodnu riječ, a sutra će se sudijama polučasovnom izjavom obratiti optuženi general Perišić.
U 13 tačaka optužnice, Perišiću se na teret stavljaju ubistva, nehumana djela i napadi na civile u Sarajevu; ubistva progon, nehumana djela i istrebljenje u Srebrenici, te ubistva, nehumano postupanje i napade na civile u Zagrebu.
Poslije Perišićeve izjave, počeće dokazni postupak optužbe u kojem će izjave dati 150 svedoka za 355 radnih sati.
Uz predsjedavajućeg sudiju Bakonea Molotoa iz Južne Afrike, u vijeću koje sudi Perišiću su i nestalne sudije Pedro David iz Argentine i Mišel Pikar (Michelle Picard) iz Francuske.
General Perišić dobrovoljno se predao Tribunalu 7. marta 2005. godine, na dan kada je optužnica protiv njega objelodanjena, a dva dana kasnije je u prvom pojavljivanju pred sudijom izjavio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice. Od jula te godine je na privremenoj slobodi u Srbiji, a u pritvor Haškog tribunala vratio se 18. septembra.
(Onasa)
Add comment