Nema nikakvog nezavisnog puta za Republiku Srpsku (RS), odvojenog od BiH, kojim bi pristupila euroatlantskim integracijama, izjavio je danas američki ambasador u BiH Čarls Ingliš (Charles English), koji je studentima diplomatije na Fakultetu političkih nauka (FPN) u Sarajevu održao predavanje o temi “Američka vanjska politika u BiH”.
“Srpskim političkim liderima poručujem da moraju prihvatiti svoju budućnost unutar BiH. Odvajanje bilo kojeg dijela ove zemlje, ne samo što je neprovodivo, nego je neprihvatljivo i opasno. Retorika koja čak nagovještava takvu mogućnost je detabilizirajuća. Secesija, ni pod kakvim okolnostima, nije moguća”, kazao je ambasador Ingliš.
Prema njegovim riječima, umjesto osporavanja državnih institucija, njihovog potkopavanja i slabljenja, srpski lideri bi trebali aktivno tražiti načine da ih poprave i reformišu, na dobrobit svih građana BiH.
“Moraju shvatiti da slabljenjem države ne mogu ostvarivati interese RS”, kazao je on.
Bošnjačkim liderima je poručio da ne dozvole da prošlost upravlja njihovim političkim planovima ili da ograničava njihov pristup reformama.
“Ostavština ratnih godina još uvijek se nadvija nad BiH i tako će biti još dugo. Ovo je neminovno i to je tragedija. Moja vlada vjeruje da oni koji su počinili zločin moraju biti privedeni pravdi. Kretanje naprijed ne znači zaborav, ono ne poriče činjenicu stradanja u prošlosti ili važnost pamćenja. Opravdano je tražiti od drugih da se otvoreno suoče sa prošlošću, ali da bi se BiH kretala naprijed, vi također morate doprinijeti izgradnji povjerenja. Politika osvete neće vas odvesti u NATO savez, niti u Evropsku uniju (EU)”, poručio je američki ambasador.
Naglasio kako politički lideri koji obećavaju sve, koji obećavaju da se prošlost može prepravljati, nude prazna obećanja.
“Politika zasnovana na vladavini većine vodi ka produbljivanju nepovjerenja i ne može dovesti do stabilne demokratije, koju bošnjački lideri tvrde da žele. BiH trebaju mehanizmi kontrole i ravnoteža nadležnosti, kako bi se zaštitili interesi svih konstitutivnih naroda i manjina. Bošnjački politički lideri također imaju odgovornost za funkcionalnost institucija državnog nivoa, jer je njihova učinkovitost ključna za pristupanje euroatlantskim integracijama. Nedgovorno je politizirati državne institucije ili pretpostavljati uske etničke interese širim interesima države pri upravljanju tim institucijama”, kazao je on.
Hrvatskim političkim liderima je poručio da moraju prihvatiti činjenicu da se dalje etničke podjele već podijeljene BiH nikada neće desiti, te da se slaže sa njihovom dijagnozom mnogih problema sa kojima je BiH suočena.
“Moja vlada se slaže sa vama da se država BiH mora ojačati, da bez osnovnog nivoa autonomije i vjerodostojnosti BiH ne može, a morala bi, voditi euroatlantski proces integracije. Zbog toga je moja vlada podržala i nastaviće podržavati ustavnu reformu. Nažalost, takmičarski prijedlozi koji se fokusiraju na unutrašnje granice BiH i teritorijalnu organizaciju su raspalili etničke podjele. Oni su odvukli pažnju sa razgovora koji se moraju voditi o državnim strukturama koje su dovoljno funkcionalne i efikasne da ispune obaveze koje je BiH preuzela na putu ka euroatlantskim integracijama”, poručio je ambasador Ingliš.
Između ostalog, naglasio je kako SAD vjeruju da građani BiH zaslužuju mirnu i prosperitetnu budućnost u okviru euroatlantskih struktura, te da od svojih političkih lidra treba da traže da im takvu budućnost i osiguraju.
“BiH je napravila korak bliže svojoj sudbini unutar euroatlantskih struktura, ali je odgovornost bh. lidera tim korakom proporcionalno postala veća. Za nekoliko decenija, historičari će se osvrnuti na to kako se BiH transformirala iz poratnog, etnički podijeljenog društva u vitalnu i prosperitetnu, multietničku državu. U svojoj analizi, oni će identificirati prekretnicu kada su bh. lideri prepoznali svoju zajedničku sudbinu i iskoristili trenutak za postizanje ovakvog ishoda. Apelujem na sve vas, izabrane lidere i građane, da dopustite da taj trenutak bude sada”, kazao je američki ambasador u BiH.
(Onasa)
Add comment