Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) BiH Sulejman Tihić istakao je jučer u izjavi za Oslobođenje kako će razmisliti da li će prisustvovati sastanku lidera šest političkih partija sa visokim predstavnikom Miroslavom Lajčakom, na kojem bi se trebalo razgovarati o reformi policije, ako takav poziv kojim slučajem i dobije.
„Nemam nikakvih zvaničnih najava takvog sastanka. Poziv za takvo što mi nije stigao. Ako i bude, zavisi hoću li mu se odazvati od dnevnog reda. Sumnjam da će mene i zvati da dođem na skup, ako bude riječi o reformi policije. Vjerovatno će to biti upriličeno za pet lidera koji se slažu oko tog procesa. Ja ili bilo ko iz SDA bi im očito samo smetali”, naveo je Tihić.
On je istakao kako SDA nije i neće mijenjati svoje stavove u pogledu prijedloga zakonskih rješenja koja su ponuđena u parlamentarnoj proceduri od tri poslanička kluba. Radi se o manje više istim zakonskim rješenjima kakva su ranije stigla od Vijeća ministara BiH, a koje je odbacila u dva navrata i sama Zajednička komisija za odbranu i sigurnost.
„Ono što nam se nudi nije ni početak reformskog procesa, a kamoli njegov stvarni odraz. Mi ne možemo takvo što podržati. Od nas se traži ultimativno ili uzmi ili ostavi na što mi ne želimo pristati“, naveo je Tihić.
Iako su postojale najave kako će nakon što je u parlamentarnoj proceduri palo donošenje zakonskih prijedloga o reformi policijskih struktura, u izradi novih rješenja učestvovati svi, odnosno da će biti ponuđeno da se u to uključi i SDA, to se nije desilo. Čak štaviše, tri od ukupno šest stranaka parlamentarne većine izašlo je sa vlastitim prijedlozima – SNSD, SBiH i HDZ.
Predsjednik SDA potvrdio je kako ni on, a niti bilo ko od poslanika te stranke nikada nije dobio poziv da učestvuje u razgovorima niti kreiranju novih zakonskih rješenja.
„Sve se vjerovatno odvijalo na relacijama Živković – Belkić, odnosno SNSD i SBiH. Predstavnici SDA nisu bili uključeni“, naveo je Tihić.
On je istaknuo kako će budući koraci SDA zavisiti od toga kakva se zakonska rješenja vezano za policijsku strukturu budu usvojila.
Ustavni osnov
Tihić nije odbacio ni mogućnost da delegati ove stranke u Domu naroda Parlamenta BiH izjave povredu vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka, te se u skladu s tim zatraži očitovanje Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o donesenim rješenjima.
„Vidjet ćemo. Za takvo što postoje ustavni osnovi. Sačekat ćemo da vidimo kakav ćemo tekst imati u konačnici“, zaključio je predsjednik SDA.
Poslanici Predstavničkog doma Parlamenta BiH na nastavku sjednice, zakazane za 10. april, trebali bi se odrediti kada će se i hoće li se očitovati o sva tri ili samo jednom zahtjevu za hitni postupak donošenja prijedloga zakona o policijskoj reformi.
Ako se usvoji ovakav zahtjev, tek onda se otvara rasprava o tekstu, s tim što nije moguće ulagati amandmane niti ga dodatno mijenjati.
Add comment