Državni tužitelj u Odjelu za organizovani kriminal Tužilaštva BiH Božo Mihajlović ustvrdio je za "San" da u Bosni i Hercegovini ne postoje konkretni mehanizmi u borbi protiv organizovanog kriminala zato što zakoni nisu usklađeni, ne postoje razrađene procedure, razrađeni timovi, a ni dovoljno sredstava.
On smatra da treba oformiti specijalne timove, te osigurati sredstva za provođenje posebnih istražnih radnji.- Na području BiH već pet godina nemamo zakon koji predviđa posebne istražne radnje, nadzor telekomunikacija. Ne možemo ih provoditi iz prostog razloga što ni jedan telekom operater neće da nabavi opremu koja će omogućiti da to pratimo, a po zakonu su obavezni. RAK neće da im oduzme licencu, da bi ih na taj način prisili da to urade. I šta ćemo mi – pita Mihajlović.
Sve susjedne države, napominje on, mogu slušati mobilnu i fiksnu telefoniju "a mi ne možemo ama baš ništa". – Treba omogućiti provođenje posebnih istražnjih radnji, donijeti procedure o tome, ubrzati procedure u primjeni i osigurati sredstva. Mi, također, nemamo ni jednog GPRS uređaja da bismo mogli prikačiti na neki automobil da ga pratimo. Nema novca za to – kaže Mihajlović. U bh. zakonodavstvu, priznaje tužitelj, postoje određeni članovi zakona koji kažu da se imovina pribavljena krivičnim djelom oduzima. – Propisi postoje. Međutim, ne postoje proceduralni zakoni kako to izvršiti. Ako blokiramo nečiju imovinu ili je privremeno oduzmemo, šta sa tom imovinom uraditi – pita Mihajlović.
Poprilično zabrinjavajuće djeluje njegova tvrdnja da se u BiH organizovane grupe ne uspjeva ni detektovati, a kamoli razbiti. S druge strane, nedavno se mogla čuti ideja da bi, upravo zbog tih problema, BiH trebala prepisati zakone koje u brobi protiv organiziranog kriminala koristi Italija. Alfredo Vaka, šef odjela za borbu protiv organizovanog kriminala u EUPM-u, Italijan je, ima bogato iskustvo iz svoje zemlje i za "San" kaže da s pravnog aspekta situacija u Italiji odražava ono što je predviđeno i u Zakonu o krivičnom postupku BiH. I u Italiji je tužilac taj koji vodi istragu.
Jedan od najvažnijih razloga zbog kojih u BiH vlasti nisu dovele do kraja brojne istrage, leži u birokratskom odnosu policije i tužioca. U BiH policija uglavom radi za tužitelje, a ne zajedno sa njima. Uspješan sistem istrage trebalo bi da se bazira na dva glavna faktora – zalaganju policije u njihovom bližem odnosu sa tužilaštvom, te ravnopravnoj saradnji umjesto podređenosti – kaže Vaka.
On podsjeća na osamdesete godine kada je mafija vladala na jugu Italije, što je natjeraloe italijanske vlasti da se konkretnije pozabave ovom problematikom.- Najvažnija lekcija je naučena u momentu kada shvatite da borba protiv organizovanog kriminala zahtijeva adekvatna pomagala da bi se mogla napasti imovina koju su pripadnici kriminalnih grupa stekli nelegalno. Dokazano je da članovi grupa koje se bave organizovanim kriminalom ponovo investiraju svoj nelegalno stečeni imetak da bi započeli novi biznis – kaže Vaka. U pravnom sistemu Italije predviđeno je nekoliko mogućnosti za ljude koji vode istrage u ovim slučajevima, uz pomoć kojih mogu oduzeti imovinu koja nakon poređenja nije u skladu sa oficijelno navedenom zaradom osobe koja je navodno umješana u aktivnosti organizovanog kriminala. – Štaviše, teret dokazivanja je na navodnom počiniocu, što daje mogućnost istražiocima da im oduzmu dio nelegalno strečenih sredstava koja su planirana za druge nelegalne aktivnosti u budućnosti – kaže Vaka.
Božo Mihajlović kaže da BiH nema ni jednog dobro osposobljenog tajnog agenta. Navodeći da, recimo, austrijski inspektori mogu tokom istrage doći sa 100 ili 200 hiljada eura da kupe 20 kilograma kokaina u Sarajevu, Mihajlović pita ko će u BiH prihvatiti da bude prikriveni istražitelj i uđe u lanac kriminala droge.- To mora biti čovjek obučen za to, mora imati dovoljno sredstava. Neće ići sa svojih 500 ili 600 KM plaće među kriminalce i tamo trošiti nemilice, glumiti nekog velikog trgovca drogom. Dok država ne odriješi kesu, nema mogućnosti da se borimo sa organizovanim kriminalom – kaže Mihajlović.
Dovoljna je bila, na primjer, jedna teroristička akcija u Londonu da se preko noći promijeni zakon, pa da više ne možeš kao kod nas kupiti u kiosku ultra-karticu da ne pokažeš ličnu kartu, a da je telekom operater dužan osigurati listinge telefonskih poziva i tekst SMS poruka. Ni jedan naš operater neće da se upušta u dolazne pozive – kaže Božo Mihajlović.
Add comment