Dejtonski profiteri

Trinaeste godine nakon Dejtonskog sporazuma, najviši organi vlasti u RS-u su jedinstveni u stavu o mogućnosti referenduma za otcjepljenje od Bosne i Hercegovine.

Presudna odgovornost za ovu blamažu i kompromitaciju mirovne misije u BiH na čelu sa OHR-om snose međunarodni autoriteti kao garanti dejtonskog mira i bh. države.

Sunovrat poratnog reformskog  procesa traje već dvije godine. Negativni obrat u BiH počeo je padom vlade koju je vodio SDS i deklasiranjem vođe te stranke tadašnjeg predsjednika RS-a Dragana Čavića. U Čavićevo vrijeme uspostavljena je Komisija za Srebrenicu, izvršena reforma oru­žanih snaga, što je najznačajnije postdejtonsko postignuće, a reforma policije dovedena do pred završetak i to na famozna tri evropska principa. Vođa SNSD-a Milorad Dodik, dok je još bio u opoziciji, dao je saglasnost za takvu reformu.

Povratak Harisa Silajdžića na političku scenu je krajnje negativna činjenica. Zbog njegovih li­čnih interesa onemogućeno je usvajanje aprilskih ustavnih am­andmana s kojim bi bh. država bila nemjerljivo jača i funkcionalnija nego danas.

Negativnom trendu bitno su doprinijeli međunarodni faktori najavom ukidanja Ureda visokog predstavnika i postavljanjem za visokog predstavnika Kristijana Švarc Šilinga koji se ponašao kao da je odluka o ukidanju OHR-a već donesena.

U taj prazni politički prostor ubacio se novi premijer RS-a. Dodik je – na valu predizborne euforije i postizbornog trijumfa, koji ga je učinio vladarem RS-a i ključnom političkom ličnošću u zemlji – zaustavio proces ja­čanja bh. države i obesnažio evroatlantski integracijski zamah.

Dodik otvoreno uživa u činjenici da je RS danas gospodar sudbine BiH, a prije dvije godine politički i psihološki u RS-u je bh. država prihvaćena kao neumitnost, kao i  ključni reformski zahvati na njenom snaženju i putu ka EU i NATO. Do čega je doveo taj politički obrat svjedoči rezolucija Narodne skupštine RS-a s prijetnjom otcjepljenja.

Policijska reforma je karikirana do mjere interesa RS-a, aprilski amandmani oglašeni su mrtvim. Kosovska tema iskorištena je za oživljavanje svesrpskog omame, prekodrinskog sentimenta i manipulatorskog traženja u činu kosovske nezavisnosti dokaza za secesiju RS-a.

Onima koji smatraju da je rezolucija o referendumu tek politička iznudica kojom Dodik želi da utiša zahtjeve opozicije da ispuni predizborna obećanja, neka kao odgovor posluži pričica da je jedan od ambasadora kazao da će se od bh. države do kraja godine tražiti da prizna Kosovo.

Dodik je odgovorio da će u tom slučaju RS postati nezavisna država, uz poruku da međunarodni faktori vide da li to mogu spriječiti. Da su stvari otišle predaleko svjedoči i “ozbiljna zabrinutost“ visokog predstavnika Miroslava Lajčaka zbog rezolucije NSRS-a, kojem pri tom ne pada na pamet da se upita koliko je on doprinio tom otvorenom i bezobzirnom ataku na suštinu Dejtonskog sporazuma, čiji je formacijski prvi pravobranitelj.

Ambasadori država Evropske unije u BiH odlučno se protive toj rezoluciji, a Dodik im odgovara da su time izašli iz svojih ingerencija.

Osionosti velikosrpskih nacionalista bitno doprinosi podrška Rusije koja je na ovim prostorima sve aktivniji remetilački činilac. No, prvenstvena je odgovornost OUN-a, SAD-a, EU i NATO-a, kao klj­učnih jamaca dejtonskog mira, što je stanje s BiH danas takvo kako je.

Među brojnim domaćim i stranim dejtonskim profiterima (političkim i finansijskim), u ovom trenu najveći probitak ostvaruje RS kao geopolitička nagrada velikosrpstvu. Dodiku, čini se, niko ništa ne može.

Bitka između BiH i RS-a sada se svodi na odmjeravanje iz­među Dodika, sa moskovsko-beogradskim zaleđem, i me­đunarodnih autoriteta nad BiH. I dobro je da je tako.

Nužno je učiniti sve da se što prije potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. To bi trebalo da bude početak kraja dodikovštine.   

 

Piše: Zija Dizdarević   (Oslobodjenje)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou
  • Zombi
  • rue Clovis
  • Saint-Étienne-du-Mont

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.