Zvaničnici RS trebaju razmisliti o onome što govore!

Charles English izjavio je da zvaničnici “širom RS trebaju razmisliti o onome što govore”, te da je, zbog sigurnosne situacije, odlučio zatvoriti Ured Američke ambasade u Banjaluci.

“U jučerašnjem incidentu u Banjaluci velika gomila ljudi, vrlo neprijateljski raspoložena, pokušala je doći do Ureda Američke ambasade, ali ih je policija spriječila u tome.

 

Znam da je bilo povrijeđenih policajaca, žao mi je zbog toga, i ovim putem zahvaljujem na njihovoj posvećenosti poslu”, kazao je on novinarima u Sarajevu.

Dodao je da su mu tokom jučerašnjih razgovora u Banjaluci zvaničnici RS rekli da ne mogu odbaciti mogućnost daljnjih nasilnih incidenata.

“Zato sam odlučio privremeno zatvoriti naš ured u Banjaluci. Nisu prihvatljive prijetnje našoj diplomatskoj misiji, a iako sam zahvalan zvaničnicima RS na pomoći koju nam pružaju na obezbjeđenju, moram reći da na je prvom mjestu zaštita Amerikanaca i lokalnog osoblja u uredu”, kazao je američki ambasador.

Istakao je da je neprihvatljivo to što nivo retorike u RS, iako ne direktno, ipak podstiče ljude na ovakve emocionalne ispade.

“To zaista ne možemo prihvatiti”, rekao je.

“Pozivam zvaničnike širom RS da razmisle o onome što govore i da paze o onome što govore, te da prestanu koristiti riječi koje donose podjele vezane za situaciju na Kosovu ili vezano za pitanje samopredjeljenja ili ono što je vezano za Dejtonski sporazum, jer situacija na Kosovu i situacija u BiH apsolutno nemaju ništa zajedničkog”, poručio je English.

Pojasnio je da je situacija na Kosovu vezana i vođena u skladu s Rezolucijom UN 1244, koja poziva na konačno rješenje statusa Kosova.

“Taj proces rezultirao je Ahtisarijevim planom, uslijedilo je puno pregovora da bi se premostio jaz između Beograda i Prištine i na kraju se nije mogla pronaći nikakva alternativa Ahtisarijevom planu. I u interesu da u regiji bude mir i stabilnost, međunarodna zajednica je slijedila ovaj plan”, kazao je on.

Istakao je da je status BiH apsolutno određen Dejtonskim mirovnim sporazumom, te da su suverenitet i teritorijalni integritet BiH prethodili i prije Dejtonskog sporazuma.

“SAD su priznale suverenitet i teritorijalni integritet BiH 7. aprila 1992. godine, dakle tri godine prije Dejtonskog sporazuma”, rekao je.

“Ono što je postignuto Dejtonskim sporazumom, osim što je okončan rat u BiH, je da se odrede strukture za samodređenje unutar BiH. Entiteti ne postoje izvan BiH. To su unutrašnje strukture unutar BiH. Dakle, govoriti o suverenitetu entiteta je nešto što ne postoji. To je neodgovorno i nije u skladu s Ustavom”, poručio je američki ambasador u BiH.

Dodao je da SAD ne priznaju takav koncept i da je svako nastojanje “da se na bilo koji način promovira takav koncept kroz rezolucije ili slično za SAD neprihvatljivo”. 

English je osudio sinoćnji napad na Ambasadu SAD u Beogradu, te kazao da se to ne smije događati.

“Neprihvatljivo je bilo kakvo nasilje, a naročito nasilje protiv diplomatskih interesa”, kazao je.   

(ONASA)

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • rue Garancière
  • St. Germain
  • Thermopyles by night
  • Ella
  • Baobabs
  • Vaudou
  • Zombi
  • rue Clovis
  • Saint-Étienne-du-Mont

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.