Glavni zamjenik visokog predstavnika Rafi Gregorijan (Raffi Gregorian) sinoć je okončao posjetu Vašingtonu.
Tokom kraćeg boravka u Sjedinjenim Američkim Državama on se susreo s američkim zvaničnicima kako bi razgoravao o situaciji u Bosni i Hercegovini i daljim aktivnostima međunarodne zajednice u našoj zemlji.
– S predstavnicima vlasti SAD razgovarao sam o predstojećem sastanku Vijeća za implemetaciju mira (PIC). U ime visokog predstavnika predstavio sam analizu stanja u BiH i drago mi je da SAD dijele naše mišljenje i zabrinutost zbog stanja u zemlji. To se posebno odnosi na zaključke Glavnog odbora Saveza nezavisnih socijaldemokrata u kojima se govori o otcjepljenju i stvaranju obavještajne službe RS – kaže Gregorijan u razgovoru za “Dnevni avaz”.
On kaže da je bilo i riječi o dodatnim mjerama protiv Radovana Karadžića kako bi se on priveo licu pravde i suzbila mreža njegovih pomagača.
Gregorijan ističe da su SAD i OHR iznimno zainteresirani da BiH na predstojećem samitu NATO-a dobije maksimum koji je moguć u ovom momentu.
– Mora se što prije riješiti pitanje imovine odbrambenih strukutra BiH te ukloniti prepreke u procesu reforme odbrane – kazao je.
Naš sagovornik kaže kako je istaknuto da se mora osigurati ispunjenje preduslova da se Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) potpiše što prije.
– Imao sam jako dobru posjetu SAD i veoma sam zadovoljan onim što sam čuo.
SAD dijele moje mišljenje da još ima dosta stvari koje treba uraditi prije nego OHR zatvori svoja vrata. Radi se tu o cijelom nizu pitanja, poput imovine odbrambenih strukutra, provedbe Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma i drugih dijelova tog dokumenta, saradnja sa Tribunalom u Hagu, reforma pravosuđa… Mislim da su naši stavovi o tome jako podudarni – kaže on.
Glavni zamjenik visokog predstavnika istakao je da su SAD izrazile ozbiljnu zabrinutost zaključcima GO SNSD.
– Rečeno mi je da su zvaničnici SAD to jasno rekli premijeru Nikoli Špiriću. Oni su jako zabrinuti brojnim zaključcima koje je GO te stranke donio, posebno onim koji se tiču prava entiteta na samoopredjeljenje te nizom drugih. I OHR ima isti stav – kaže on.
Naglasio je da su SAD zabrinute retorikom u BiH koja opet govori kako o otcjepljenju, tako i ukidanju RS.
– Rečeno mi je da Vašington ostaje čvrst u odluci da u potpunosti podrži reformske aktivnosti u BiH i pomogne OHR i bh. vlasti kako bi se one što prije provele i dale rezultate – zaključio je Gregorijan.
– SAD će mi pomoći u ostvarenju kontakata s ljudima koji su u stanju da preduzmu dodatne mjere u suzbijanju mreže podrške pomagača Radovana Karadžića, te neke nove finansijske aktivnosti protiv njega i njemu bliskih osoba. Ne mogu ići u detalje o tome, jer je materija isuviše osjetljiva, ali sam jako zadovoljan onim što sam dobio od vlasti u Vašingtonu kada je riječ o saradnji s Tribunalom – kazao je Gregorijan.
(Avaz)
Add comment