STA TO KOZARA, JASENOVAC I SUTJESKA IMAJU – A OMARSKA NE !?


Sta je zajednicko za gornja cetiri toponima iz naslova? Historija, reci ce pojednostavljeno vecina upucenijih u balkanska zbivanja posljednjih 60 godina.

Tacno, mjesta partizanskih epopeja iz Drugog svjetskog rata i srpskog mucilista (Omarska) za hiljade nesrba iz Bosanske Krajine tokom agresije na BiH koja su obiljezena monumentom-osim Omarske. E, upravo tim toposima bavio se dokumentarni film Krug sjecanja (Circle of Memory) autora, Andrea Oskari Rossini, novinara sa italijanskog Instituta Osservarvatorio Balcani. Covjek je sa tridesetak sagovornika ‘ukrstio’ pricu Srba, Hrvata i Bosnjaka i njihove poglede o ulozi ratnih monumenata u nacionalnom pamcenju na podrucju bivse Jugoslavije na primjerima Kozare, Jasenovca, Sutjeske, Mostara, Sarajeva ali i Omarske gdje spomenika zlocinu jos uvijek nema i pored zahtjeva prezivjelih.

Dakako, autor je pokusao dokuciti i njihov uticaj na recentna zbivanja na Balkanu gdje mu je jedan Mostarac kazao da ce se opet sve ponoviti za 20-30 godina ako se zarad suzivota namjerno bude sprecavalo kazati ko je srusio Stari most, ko napadao bh gradove i sl..

Simpaticni Andrea imao je dakako tezak zadatak iako ponesto olaksan dobrim poznavanjem bosansko-srpsko-hrvatskog jezika. Shega je bilo slusati pricu prijedorskih Srba i njihovu valorizaciju Bitke na Kozari, stradanjima u Jasenovcu dok je arhitekta Bogdan Bogdanovic (autora ‘kamenog cvijeta'u Jasenovcu) olaksao gledanje mucne balkanske teme budeci na momente i smijeh u publici posebno kada je govorio o srpsko-hrvatskim zatezanjima prije i nakon izgradnje spomenika.

Bio je Andrea u Mostaru i Sarajevu, razgovarao i sa blobovcima, dotakli se i IKAR konzerve koja je dobila Sobin monument-u znak -‘kisele'zahvale Sarajlija medunarodnoj zajednici…

Pa, bolan to je nesto najgore sto smo mogli dobiti u opkoljenom Sarajevu, u gastronomskom smislu, ispravio je brata na karakteristican nacin Nihad.

Mene je posebno stid sto su te konzerve upravo proizvedene u mojoj Italiji, dodao je iskreno italijanski reditelj.

Njegov zadatak na filmu nije bio lahak. Kada je htio snimiti zloglasnu Bijelu kucu u bivsem konc-logoru Omarska bio je onemogucen od novih vlasnika istoimenog rudnika, britansko-indijske kompanije Mittal!?

U filmu ipak, (valjda da serbes ode i u Zagreb, Beograd i Sarajevo), nigdje nije dopustio da bude kazano ko je zatvarao, mucio i ubijao nesrbe u Omarskoj, napadao i rusio Sarajevo i Mostar sto nisam mogao da ne otrpim i kazem mu poslije premijere u kulturnom centru De Balie.

Nakon prikazanog filma organizirana je vrlo ziva debata u kojoj su ucestvovali reziser filma, Dragan Klaic, kulturolog, Francesko Strazari, politikolog, Frank van Vree, historicar i Satko Mujagic iz Fondacije Optimisti, sam bivsi logoras, koji vec nekoliko godina neumorno lobira u domovini ali i u svijetu za izgradnju spomen obiljezja zrtvama logora Omarska.

Mujagic je istakao da i pored slabe podrske medunarodne zajednice i lokalnih zvanicnika posljednje aktivnosti sve bolje organiziranih prezivjelih logorasa u zemlji i svijetu uz veliku podrsku putem interneta bude nadu da ce u skoro vrijeme spomen obiljezje u Omarskoj ipak biti izgradeno. Ideju je podrzao i sam autor filma koji je ubijeden da gradnja spomenika moze biti samo garancija da se zlocin ne ponovi u buducnosti.

Film je prije Amsterdama premijerno prikazan u Vijecu Evrope u Strassbourgu 18 oktobra.

(Burekblog)

Add comment

HOTEL bm

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.