Tamnija strana najmiroljubivijih zemalja u svijetu – naslov je osvrta u bostonskom Christian Science Monitoru na nedavno objavljenu prvu studiju koja rangira zemlje prema razini njihove miroljubivosti, Globalnom indeksu mira.
Temeljna premisa miroljubivosti je da se ne radi “samo o nepostojanju rata, nego i o nepostojanju nasilja”. Indeks koristi 24 pokazatelja, među kojima broj ubijenih vojnika, razinu nasilnog kriminala, te odnose sa susjednim zemljama.
Neki su rezultati iznenađujući dok se ne pogleda što se ne uračunava umiroljubivost. Recimo, od 121 zemlje rangirane u studiji, SjedinjeneDržave su na 96., a Izrael na 119. mjestu. Ali, Libija, Kuba i Kina –ne baš paragoni ljudskih prava – rangirane su na 58., 59. i 60 mjestu.Prvi faktor koji nedostaje u Globalnom indeksu mira – piše Monitor –jest nasilje prema ženama, a drugi – nasilje prema djeci. Pa tako sekod Kine uopće ne računa infanticid ženske djece, koji je u toj zemljijedan od najvećih problema.
Isto tako, Ujedinjeni Arapski Emirati su na 38. mjestu, ali se kod njihne računa praktična trgovina robljem koja se zbiva s dječacima jahačimadeva. Poznato je da se tu djecu često tretira gore nego deve, da supodvrgnuti bičevanju i drugom nasilju, kao i izgladnjivanju da biostali što lakši.
Čile je na 16. mjestu, ali, jednako kao i u većini latinoameričkihzemalja – pa i mnogih drugih u svijetu – učestalost nasilja u porodici,prvenstveno premlaćivanje žena, iznimno je velika. Jednako, međurelevantne faktore nisu uključena “ubistva djevojčica i žena iz časti”koja se zbivaju svakodnevno u zemljama Srednjeg istoka te Pakistanu.
Podaci pokazuju – piše bostonski dnevnik – da je u svijetu – barem uonim dijelovima za koji su dostupne statistike – oko 20 posto žena teizmeđu 5 i 10 posto muškaraca pretrpjelo u dječijoj dobi seksualnozlostavljanje. Između 100 i 132 miliona djevojčica i žena u svijetupodvrgnuto je genitalnoj mutilaciji, a svake ih je godine 2 milionanovih.
(FENA)
Add comment