Predsjedavajući predsjedništva BiH Nebojša Radmanović smatra da obimno obrazloženje presude ICJ-a treba smireno pročitati i pokušati shvatiti što sve ona kaže. ”Ishitreno davanje ocjene, od onih koje su razočaravajuće, do oni koje slavodobitno govore o tome, nadam se da takvih nema, neće ničemu služiti”, izjavio je Radmanović danas na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji članova predsjedništva BiH u Sarajevu, u povodu presude koju je ICJ donio po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije i Crne Gore.
Radmanović je pozvao građane da ne dižu tenzije i ”da smireno idemo u sretniju budućnost”.
”Na ovom prostoru moramo živjeti zajedno, i mislim da možemo živjeti zajedno”, kazao je on te ”onim političarima koji misle da je sada prilika da podignu svoj rejting, bilo da osporavaju, bilo da pohvale presudu”, poručio kako ne treba to raditi jer je to sve na štetu Bosne i Hercegovine i njenih građana.
”Mislim da naredni dani i naredni događaji koji nisu u direktnoj vezi s presudom, ali jesu veoma važni za BiH, treba da donesu nešto novo, neku novu kvalitetu, a nova kvaliteta jeste naš put prema Europskoj uniji”, kazao je Radmanović.
Član predsjedništva BiH Željko Komšić osobno je ocijenio kako ima određenih kontradiktornosti u samoj presudi.
”Nakon prospavane noći vjerojatno ću biti u prilici da to objektivnije sagledam”, kazao je Komšić napominjući da je kao neko tko se nalazi na dužnosti člana Predsjedništva BiH dužan i obavezan poštovati ovu presudu i učiniti sve ono što znači njenu realizaciju i provođenje.
”Nažalost, odvajam sada, možete mi reći da zloupotrebljavam povjerenje i funkciju na kojoj se nalazim, ali trudim se biti iskren: za mene je ona dobrim dijelom razočaravajuća. Razlozi za to jesu temeljeni na mom osobnom životnom iskustvu tijekom ovog rata, ja sam vidio nešto drugo od onoga što je priopćeno u ovoj presudi, ja sam to iskusio na svojim leđima. Ali kažem: spreman sam da ovo poštujem, jer moram da poštujem, bez obzira sviđala mi se ili ne sviđala. Dopustite da kao pojedinac, kada se zatvorim u četiri zida u svojoj kući imam pravo da svojoj obitelji i djetetu govorim što je na ovim prostorima bilo i da ne poštujem službeno mišljenje nametnuto i izrečeno u Haagu”, kazao je Komšić.
Član predsjedništva BiH Haris Silajdžić smatra da je termin ”razočaravajući” dobar. ”To je bio moj prvi utisak kada sam čuo presudu, jer ispalo je da u BiH ima genocida, ali ne zna se tko ga je počinio”, kaza je Silajdžić.
On je naglasio kako je prva činjenica to da je ustanovljeno da je u BiH bio genocid da su taj genocid počinile političke i vojne strukture tada samozvane Republike Srpske i da su ovom presudom Srbija i Crna Gora krive zbog toga što su prekršile Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju genocida.
”Šta znači sada da se mi pridržavamo i poštujemo tu presudu? Po meni to znači da moramo uklanjati i poništavati rezultate genocida, koji je neosporno sada utvrđen. Ovdje se radi o Srebrenici. Tamo gdje nije bilo dokaza ne znači da nije bilo genocida. Dakle, rezultate svega toga zbog ove presude, takva kakva je, moramo poništavati”, kazao je i dodao kako on to vidi, prije svega u vraćanju preživjelih žrtava genocida u njihove domove, održivom povratku i usvajanju ustava koji, kazao je, nije direktan rezultat genocida kao što je ovaj koji imam sada.
Silajdžić je naglasio da je obaveza Srbije i Crne Gore sa svom odgovornošću: pravnom, političkom, moralnom i materijalnom, kao i da pomažu da se ponište rezultati genocida u BIH. Poručio je da mira i povjerenja ne može biti nego na osnovu istine.
”Ovo nije prvi genocid u svijetu. Ovo je prvi put u povijesti da država bude osuđena za genocid. Ovo je presedan. Znamo iz iskustva: sve dotle dok onaj tko je to počinio ne prizna i ne pokaje se, dotle nema ni mira ni sporazuma. Ima stavljanja pod tepih, ali to ne znači da se na tome može graditi budućnost”, Silajdžićeve su riječi.
Na kraju je zaključio da niko ne može biti zadovoljan.
”Na onoj strani koja je trpjela taj genocid niko ne može biti zadovoljan, ali presuda je presuda i moramo je poštivati. Naravno, zadržavamo pravo, a pravni tim radi na proučavanju te presude da se poduzmu daljnji koraci”, kazao je Silajdžić podsjećajući da se ”nešto može i promijeniti ukoliko se, po statutu ovog tribunala u roku od deset godina pribave i podnesu relevantni dokazi”.
”Ne bih htio to prejudicirati. Pravni tim radi na tome, na obimnom materijalu, tako da će sljedeći koraci biti uskoro poznati”, kazao je Silajdžić.
(Fena)
Add comment