U organizaciji nevladine organizacije “Cupido” Centar za unapređenje ljudskih prava i demokracije Mostar i Američkog veleposlanstva Ureda za javne poslove iz Sarajeva, u Mostaru je večeras održana javna rasprava na temu “Reforma Ustava Bosne i Hercegovine”.
Predavači na tu temu bilu su prof. dr. Salih Fočo s Filozofskog fakulteta u Sarajevu, prof. dr. Nurko Pobrić s Pravnog fakulteta u Mostaru te prof. dr. Slavo Kukić s Ekonomskog g fakulteta u Mostaru.
Izražavajući neophodnost ustavnih reformi, sva trojica profesora istaknuli su da u tom procesu trebaju sudjelovati intelektualci te ostali građani BiH, a ne samo političke elite.
Po mišljenju prof. dr. Slave Kukića ustavne reforme su potrebne kako bi država postala funkcionalnija, učinkovitija i jeftinija.
“Ustavne su promjene moguće, ali trebaju ispuniti tri osnovna principa. Trebaju zajamčiti ljudska prava građana, konstitutivnost naroda te trebaju odrediti teritorijalne organizacije, ali ne po nacionalnom načelu”, kazao je Kukić te dodao a se trebaju usvojiti oni modeli ustavnih promjena “koje će duh bh. društva reafiormirati”.
Prof. dr. Salih Fočo smatra da su ustavne promjene, osim pravnog, i društveno pitanje, te da kod ustavnih promjena treba naći konsenzus oko funkcioniranja lokalne uprave i samouprave i to na istom principu na cijeloj teritoriji BiH.
“Kada se uspostavi da na istom principu funkcioniraju sve općine i gradovi, entiteti i županije biti će na kraju bespotrebni,” mišljenja je Fočo.
On smatra da se kod donošenja ustavnih promjena trebamo ostaviti povijesti, te da trebamo uspostaviti pripadnost državi a ne naciji i političkoj stranci.
Dodao je da se rasprave oko Ustava ne treba prepustiti političkim elitama, već intelektualcima, udrugama i građanima.
“Postojećoj vlasti nije stalo do promjena, već je do promjena stalo građanima”, ustvrdio je Fočo.
Prof. dr. Nurko Pobrić u svom je izlaganju istaknuo da je donošenje novog ustava BiH i moralno pitanje, jer ga, kako je kazao, trebaju donijeti građani BiH, a ne kako je to slučaj bio s Daytonskim sporazumom kojeg su izradili i predstavnici susjednih zemalja.
“Novi ustav treba izglasati u Parlamentu BiH i u njegovoj izradi trebaju sudjelovati građani BiH”, kazao je Pobrić.
(Fena)
Add comment