Predstavnički dom Kongresa SAD usvojio je zakon kojim se uvode pravila za saslušavanje i krivično gonjenje stranih državljana osumnjičenih za terorizam.
Zakon je dostavljen Senatu na razmatranje, pošto republikanci žele poslati dokument američkom predsjedniku Džordžu Bušu na potpisivanje prije pauze u zasjedanju Kongresa, zbog početka predizborne kampanje za izbore u novembru.
Da bi zakon stupio na snagu, neophodno je da ga podrži većina u oba doma američkog Kongresa, kako u Predstavničkom domu, tako i u Senatu, kao i da ga predsjednik potvrdi potpisom.
Uvođenje vojnih sudova
Zakon predviđa uvođenje sistema vojnih sudova, pred kojima će se suditi osumnjičenima za terorizam, koji su većinom pritvoreni u američkoj vojnoj bazi u zalivu Guantanamo, na Kubi.
Taj zakon daje veća prava optuženima u odnosu na prethodni sistem, ali im ipak uskraćuje prava koja obično postoje pred civilnim i vojnim sudovima.
Tekst zakona daje i opću definiciju ratnih zločina, poput torture, silovanja i bioloških eksperimenata, ali Bušu daje široka ovlaštenja da odlučuje da li su tehnike saslušavanja bile u skladu sa zakonom.
Tim odredbama trebalo bi se zaštititi od mogućeg gonjenja za ratne zločine predstavnici američke Centralne obavještajne službe (CIA) koji saslušavaju osumnjičene.
Predsjedniku se daje i pravo da tumači međunarodne standarde o postupanju sa zatvorenicima kada djelo ne potpada pod ratni zločin.
Buš je podržao zakon, ali je morao pregovarati o njegovom tekstu, pošto je Vrhovni sud SAD utvrdio da je prvobitni nacrt bio nelegalan.
Demokrate su rekle da će Vrhovni sud vjerovatno ponovo oboriti zakon, pošto uskraćuje prava pritvorenicima, uključujući pravo da podnesu tužbu sudu zbog pritvaranja ako protiv njih nije podignuta optužnica.
Zakon je u srijedu podržala većina republikanca, koji imaju većinu u Kongresu, i pored ranijeg protivljenja nekih članova te stranke.
Razdor u Republikanskoj partiji oko zakona je prevaziđen prošle sedmice u pregovorima Bijele kuće i grupe republikanskih kongresmena koji su osporavali zakon.
Nezadovoljni senatori iz redova republikanaca su u početku javno osporavali Bušov plan, navodeći da će američki predsjednik njime dobiti suviše velika ovlaštenja.
Propisi strogi, ali pravični
Republikanci sada kažu da su novi propisi strogi, ali pravični.
“Mi obezbjeđujemo osnovnu pravičnost u suđenjima, ali i mogućnost našim borcima u ratu da efikasno djeluju na bojnom polju”, rekao je predsjedavajući Odbora za oružane snage u Predstavničkom domu, republikanac Dankan Hanter (Duncan Hunter).
Članica Predstavničkog doma iz redova demokrata Luiz Sloter je kazala da su američki lideri spremni napustiti opće vrijednosti zbog taktiziranja, koje će im obezbijediti pozicije još neko vrijeme.
Add comment