Slijepac…

Ne znajući kako potrošiti sivi kišni dan, Alija se zaputio u čaršiju. Mlada krv, koja mu je kolala žilama, govorila je da se tamo negdje, vani, uvijek događa nešto, vrijedno sudjelovanja, i da će, ako se ne pokrene u susret tome, ono proći pokraj njega.

U ušima mu je odzvanjala “The Rain Song” od “Zeppelina” i prostorna crvotočina ga povuče prema obzoru događaja.

Prelazeći preko ceste, u Krkićima, ugledao je slijepog starca Omera.

“ Merhaba, Omeraga!” pozdravio ga je, nastavljajući koračati uz njegov sljepački štap… “ Merhaba, Aljo moj!” nepogrešivo ga prepozna starac.

“ Kuda ti po ovoj nehori!? reda radi, zapita Alija.

“ Po kojoj nehori!?” začudi se starac.

“ Pa, da! Ti i ne vidiš ovo sivilo, kojim smo okruženi!” konstatira Alija, rezignirano.

“ Ko ne vidi!? Je l”™ ti možda palo na pamet, da ti ne vidiš!?”

“ Ma nisam mislio ništa loše, Omeraga! Mislio sam da ne vidiš, zbog sljepoće. Izvini mi, ako sam te uvrijedio!” pokajnički će Alija.

“ Biti slijep, ne znači i ne vidjeti!” mirno mu odgovori Omer, dok su mu se usne širile u onu grimasu, tako tipičnu za slijepce, a koja je činila da izgleda kako se oni pokušavaju nasmijati.

Taj čas, kraj njih projuri autobus i okupa ih vodom iz grabe na cesti.

“ Fuj, mater ti lopovskuuu! Dabogda naletio na pilanskog FAP-a, punog klada, seljačino!” nemoćno je vikao Alija za autobusom, koji je već stigao do vrha čaršije.

“ Bi”™ će da je to onaj u 11 i 15!” mirno je konstatirao Omer.

“ A, kako ti znaš, koji je!” gotovo ljutito, odbrusi mu Alija.

“ Pa, kako ne bih znao, pošao sam u Podne, u Mutničku džamiju, moj Aljo!”

“ Oprosti Omere, Allaha ti, uzrujao me ovaj klipan, a i dan je nizašta!”

“ Kako, bolan, nizašta!? Dan je ko”™ i svaki drugi dan! Ne valja se tako hujiti na blagodati, s kojima nas On obasipa!” ukori ga starac.

“ Znam da je tebi svaki dan isti, al”™ nama što vidimo i nije baš! Ovaj dan, recimo, totalna je katastrofa. Od ranog jutra kiši, i to nije bilo kakva kiša, već ona heftača, što nema ni kraja ni početka i kad čovjek ne zna što bi sa sobom. Sivilo svuda kud pogledaš, ko da je neko maknuo Sunce u drugi Univerzum, a nas stavio pod neki tuš, koji se ne da zatvoriti.”

“A, kako bi ti prepoznao svjetlo, da ne prepoznaješ tamu!? Da nema zatvora, ko bi držao do slobode!? Želja je važna i nemoj je potcijeniti. Realizacijom želje, opet ćeš biti prazan i tvoje pretenzije će te odvesti podalje od onoga, za čime si žudio!”

“ E, Omere, svaka ti čast! Znaš li ti, koliko ljudi ti zavidi na saburu, kojim te On obdario!? S tvojim hendikepom, neki ne bi izdržali ni dana!” zadivljeno će Alija.

“ S kojim hendikepom!?” zbunjeno ga priupita starac, okrećući svoje mrtve oči u pravcu nekog, samo njima vidljivog zviježđa.

“ Pa, nemoj mi reći da nisi svjestan svoga sljepila i da te nimalo ne smeta činjenica da povazdan moraš zamišljati stvari, umjesto da ih gledaš, poput ostalog svijeta! Ne kažem da se ne divim tvom pristupu toj stvari, al”™ nemoj mi reći da ti je svejedno što si ćorav ko”™ šišmiš!” podviknu Alija, ne mogavši više zadržati svoj cinizam na uzici.

“ Meni je svejedno, Allaha mi, al”™ reko”™ bi”™ da tebi i nije! Ti, ko”™ da bi malo mog sljepila!?”

“ Mo”™”™š mislit”™!!! Jedva čekam da oćoravim! E, moj Omere, u šta te godine prođoše!? reče Alija, ne mogavši se više nimalo suzdržati, a jednako ne shvatajući starčevu tvrdoglavu želju da pokaže svoju nezainteresiranost i za vid sam, iako bi i zadnjoj čaršijskoj ludi bilo jasno, da je to jedan od najvećih božijih darova.

“ Ja sam vidio to što ti vidiš, a ti nikada nisi vidio ovo što ja vidim!” reče Omer okrečući svoje lice prema mladiću.

“ Ma, nemoj, nisam nikada vidio mrak!? E, pa jesam! Svako je vidio mrak! Neproziran je i bezsadržajan, zamoran i opak. Kod mene izaziva zazor i strah, paralizira me i plaši. Dezorijentira”¦”

“ Tako sam i mislio!” trijumfalno će Omer.

“ A što si to, pobogu, drugo i mogao misliti!” širio je Alija ruke, kao da Omer to može vidjeti.

“ Ja vidim u mraku, a vi samo po svjetlu. Rekao bih da sam u prednosti, u odnosu na vas. Svi moji dani su jednako mračni, ali svi tvoji dani nisu jednako svijetli! Mrak, kojim sam okružen, otvara mi sva ostala čula i ja mogu osjetiti vibracije, za koje bi ti rekao da su nedostupne bilo kojem insanu. Čula nas mogu i sputavati, a ne, nužno, i poticati. Tebe, recimo, tvoj vid poprilično limitira. Nemaš sabura, ne držiš otvorenim druga čula i misleći da sve vidiš, čim otvoriš oči, propuštaš mnoge sitnice, kojima je život ispunjen!”

Stigli su do Čitaonice i Alija pozva starca na kahvu.

“ Može, ionako si mi pokvario abdest! “

“ Ma, ne bih rekao, nisi mi izgledao ništa drukčije, neg”™ ranije, a nisam te čuo ni pokuđene riječi izgovarati!” umirivao ga je Alija.

“ Ogriješio sam se mislima, a On zna što je u svačijem srcu!” nije se dao Omer.

Uđoše u zadimljenu unutrašnjost Čitaonice, koja se tako zvala, još samo po inerciji, jer već godinama, niko u njoj nije ništa čitao, a jedini listovi koji su bili aktivni na tom prostoru, bili su oni, na kojima se pisalo stanje u partijama remija, rauba ili bele. Istina, iza zamrljanih stakala vitrine, mogli su se nazrijeti neki naslovi, poput onog legendarnog:” Kroz pustinju i prašumu” ili “ Borbeni put Te i Te proleterske brigade”, ali bi i riječ “dekor” bila pretjerana, da opiše stvarno mjesto tih jadnih knjiga. Čitaonica je, valjda zbog kišnog vremena, bila neuobičajeno puna za to doba dana. Za stolom u ćošku, penzioneri su razbacivali domine. Kahveni soz u njihovim fildžanima je bio davno stvrdnut, a voda u debelim čašama dopola ispijena.
“ Merhaba, Omere!” pozdraviše uglas.

Omer im odzdravi svima poimenice, dok se kroz Alijine misli provlačilo nepozvano:” Ma, kako ih je samo registrirao tako brzo i tako nepogrešivo!?”

Å ejtan mu ne dade mira i on, onako nezainteresirano, pokuša podvaliti starcu:

“ Å ta je to bilo Omere, zar nećeš Muju pozdraviti!? Da niste posvađani, vas dvojica, ha!?”

“ Pa, ko”™lko ja vidim, Mujo nije tu!”

“ Trebam li ti još koji put reći, ti baš i ne vidiš!”, opet Aliju napusti strpljenje.

“ Al”™, Muje, svejedno nema, je l”™ tako, Aljo!?

“ Nema, nema, baš uvijek moraš biti u pravu! A, sad, znam da jedva čekaš da te pitam, kako si to znao!?

“ Imaš pravo, jedva sam čekao! Eto, gdje je gubim abdest! Puštam te, uvijek iznova da se zabiješ u zid! Ha, ha, ha”¦”

“ No, i kako si znao da Muje nema!?” nestrpljivo će Alija, dok su se starci za stolom, već pomalo smijuljili iza podignutih domina.

“ A, muke ti znati, da Muje nema! Po tebi se to vidilo iz aviona, a i zar ne vidiš da niko za stolom ne puši “Ibar”, a to je, Boga mi dragoga, Mujina cigara!”

I dok su se penzioneri uglas nasmijali na zadnje Omerove riječi, Alija im poruči kahve. Omer mu nasloni svoju izbrazdanu ruku na rame i potapša ga.

Alija zaustavi svoj pogled na tom licu, blagih, dobroćudnih crta, praznim prevrnutim očima i izblijedjeloj francuskoj kapi. Ispod pohabanog sivog sakoa, iz džepa crnog prsluka, koji nije pristajao uz sako, ni bojom ni veličinom, visio je debeli lanac džepnog sata. Hlače na slijepcu su, također, odudarale bojom, krojem, pa i veličinom, od ostatka garderobe i trag pegle je nekada davno nestao s njih, a nogavice su bile skroz zaokružene i prekratke da bi dosegnule do gumenih opanaka, vezanih jednostavnom sponom. Sve na starcu je odavalo uredno siromaštvo, a njegov pitomi pogled u prazno, samo je pojačavao taj dojam.

Aliji se grlo stislo, dok je odmjeravao starca i najednom je bio jako nezadovoljan sobom. Nije mu išlo u glavu, kako ga je slijepac mogao uzrujati i kako ni jedna mahana ne može proći a da se ne oćeše od njega. Dok je ostao zagledan u to, po svemu blisko lice, svoga brata slijepca, koji je sve vidio bolje od njega, vrijeme naglo ubrza i dani se razletješe poput stranica kalendara.

Ugledao je sebe i dida na džennazi, pet godina kasnije. Gurali su se kroz gomilu, u pokušaju da bar komadić puta ponesu lagahno Omerovo tijelo, koje se zaputilo na svoje zadnje putovanje, na kojemu neće trebati svoj sljepački štap.

“Tamo kud se Omer, ovaj put, zaputio, svi smo jednako ćoravi!” kontao je Alija lapajući ručku od tabuta.

Nikada, ni na jednoj čaršijskoj džennazi , nije bilo toliko ljudi, koje merhum nije nikada vidio. Alija se, sigurno, ne bi okladio na tu činjenicu. Å ejtan mu ipak nije dao mira, pa je, uzimajući didu lopatu, za vrijeme zatrpavanja mezara, potiho priupitao:

” Je l”™, dido, a zašto je Omer nosio džepni sat!”

“ A, kako bi znao, koje je doba, pametnjakoviću!?” ljutito je odgovorio dido.

“ Ali, on nije mogao znati! Pa, bio je slijep, zaboga!” rasla je bura u Aliji.

“ Znao je i basta!!!” odgovorio mu je dido.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Circé du soir au matin
  • misery
  • rabbit
  • addicted
  • fears train
  • peace is the only way
  • peace, love & sandy feet
  • long range for Joe B.
  • Motif fusion

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.