Na referendum o državno-pravnom statusu Crne Gore do juče u 17.30 časova, tri i po časa prije zatvaranja glasačkih mjesta, izašlo je 77,2 odsto, odnosno, nešto više od 350.000 građana s pravom glasa.
Prema podacima s glasačkih mjesta održavanje referenduma pratila je nezapamćena izlaznost birača, te demokratska i fer atmosfera, ali i pojedinačne nepravilnosti, koje, međutim, nisu imale uticaj na ukupni proces.
Pravo glasa na referendumu u Crnoj Gori imalo je 484.718 punoljetnih građana koji su mogli da glasaju na 1.120 glasačkih mjesta u 21 opštini. Da bi se referendum smatrao uspješnim, pozitivno je moralo da odgovori više od 55 odsto glasača. Referendumsko pitanje, napisano ćirilicom, glasi: “Želite li da Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom?”, a referendum se obavljao po standardnoj izbornoj proceduri na glasačkim mjestima. Glasačka mjesta su bila otvorena od osam časova ujutro, dok je bilo planirano da se zatvore u 21 čas.
Prema podacima Republičke referendumske komisije i posmatrača CeSID-a i CEMI-a najveća izlaznost do 16 časova bila je u opštinama na sjeveru, dok je nešto manja bila u centralnom i južnom dijelu Crne Gore.
Tako je do 16 časova najviše glasača izašlo u opštini Šavnik, čak 77 odsto, te u Pljevljima i Mojkovcu po 75 odsto. Najslabija izlaznost od 53 odsto zabilježena u Ulcinju, a slijede Plav sa 54 i Rožaje sa 55 odsto izašlih glasača.
Predstavnici CEMI-a i CESID-a saopštili su da je na nekim biračkim mjestima bilo određenih nepravilnosti i zastoja u glasanju, ali da to ne može uticati na regularnost referenduma. CDT je saopštio da je bilo slučajeva da se na glasačkom mjestu glasno izgovaralo ime birača, što zakonom nije dozvoljeno. Na dva birališta je registrovano da su dvojica birača javno saopštili kako su glasali, iako je i to zabranjeno. Primijećeno je da je nekoliko birača snimilo svoj glasački listić mobilnim telefonom, što takođe nije dozvoljeno.
U Beranama je na jednom biračkom mjestu bilo obustavljeno glasanje, jer je u prostorije gdje se glasa ušlo više birača nego što je zakonski dozvoljeno. Posmatrači CEMI-ja su takođe, kako je navedeno, registrovali da glasački odbor na jednom biralištu u Podgorici ne poštuje proceduru glasanja. Jedno glasačko mjesto u Danilovgradu je otvoreno pola sata kasnije nego što je trebalo, jer glasački odbor nije mogao da pronađe kontrolni listić, saopštio je CEMI.
Predsjednik Referendumske komisije František Lipka obraćajući se novinarima istakao je da je velika izlaznost razumljiva, jer se radi o veoma značajnom događaju za Crnu Gori gdje građani odlučuju o daljoj budućnosti države.
Lider Bloka za nezavisnu Crnu Goru Milo čukanović, kao i lider Bloka za očuvanje državne zajednice SCG Predrag Bulatović u izjavama za novinare istakli su očekivanja da će pobijediti opcija za koju se zalažu.
Predsjednik crnogorske vlade Milo čukanović siguran je da će slaviti demokratska Crna Gora i da će se nakon referenduma početi snažna politička homogenizacija, u interesu savladavanja prepreka na budućim dionicama evropske i evroatlantske integracije.
“Kampanja i referendumski dan pokazuju da je Crna Gora definitivno politički i demokratski zrelo društvo koje je u stanju da donosi komplikovane odluke na demokratski način i u skladu sa evropskim procedurama”, rekao je čukanović nakon glasanja. On smatra da je demokratska i evropska Crna Gora već pobijedila s obzirom na to da je referendumski dan proticao mirno i da je cijeli proces u skladu s najvišim demokratskim standardima Evrope.
Predrag Bulatović, lider Socijalističke narodne partije, istakao je da je referendum, uz sve nedostatke, pokazao da Crna Gora polako, demokratski sazrijeva i da je veoma važno da od danas krene evropskim putem. Prema njegovim riječima, raspolućena Crna Gora, nakon referenduma treba da demokratski sazri i postigne široki evropski konsenzus kako bi se svi građani i političke snage okrenule evropskoj budućnosti.
“Bez obzira na ishod referenduma, svi ključni politički faktori u Crnoj Gori moraju da razmišljaju o svim građanima. Ipak, voljom građana biće sačuvana državna zajednica, a Crna Gora neće ostvariti nezavisnost”, rekao je Bulatović, ističući da je došao dan kada će Crna Gora početi da se spaja.
Predsjednik državne zajednice Svetozar Marović poželio je da Crna Gora donese referendumsku odluku koja će biti u njenom interesu. On je naglasio da vjeruje da će čitav referendumski proces proteći kako svi žele, u miru, demokratski i u skladu sa najvećim evropskim standardima.
Crnogorski predsjednik Filip Vujanović uvjeren je da će referendumski rezultat u Crnoj Gori svi prihvatiti i da će se nakon plebiscita okrenuti jedni drugima i zajednički graditi državnu budućnost.
“Nužno je da se međunarodno predstavimo, da bi valorizovali prirodne, ekonomske i sve razvojne prednosti i obezbijedili da građani imaju bolji kvalitet života, a ekonomija bolje uslove privređivanja”, ocijenio je Vujanović.
Predsjednik Narodne stranke Predrag Popović kazao je da je siguran u pobjedu Bloka za zajedničku državu SCG na referendumu i ocijenio da plebiscit treba da bude veliki dan pomirenja Crne Gore.
“Siguran sam u pobjedu opcije za koju sam se zalagao. Uvjeren sam da će to značiti kraj svim podjelama, mržnji i svemu onome što nas je karakterisalo kao državu u proteklom periodu”, kazao je Popović novinarima nakon referendumskog izjašnjavanja.
Crnogorski referendum je, prema ocjenama političkih analitičara, jedan od najviše do sada kontrolisanih referenduma u svijetu. Za praćenje referenduma akreditovano je 3.400 domaćih i stranih posmatrača, a o njemu izvještava 850 novinara, snimatelja i fotoreportera, koliko je akreditovano kod Referendumske komisije.
Nezvanični rezultati referenduma trebalo je da budu saopšteni kasno sinoć, dok će danas u 10 časova Republička referendumska komisija saopštiti prve preliminarne rezultate referenduma.
Add comment