Iz arhive; preuzeto sa www.kozarac.com

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na svojoj 13. sjednici održanoj 2-8. marta 2004. godine, razmatrala je upit gosp. Mensura  Čehagića ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS od 11.02.2004. godine, koji se odnosi na legalizaciju stambeno-poslovnih objekata na području Stare kule u Kozarcu.

 Komisija je na 8. sjednici održanoj 6-12. maja 2003. godine, zbog neadekvatne izgradnje, radova koji ugrožavaju spomenik i zbog neodržavanja uvrstila Stari grad u Kozarcu na Listu ugroženih spomenika Bosne i Hercegovine.

 

Stara kula nalazi se u sklopu Tvrđave u Kozarcu, koja je uvrštena na Privremenu listu nacionalnih spomenika BiH pod rednim brojem 466. i prema tome uživa najvići stepen zaštite u Republici Srpskoj.

Komisija smatra da je potrebno pristupiti izradi odgovarajuće prostorno-planske dokumentacije u cilju sistematskog rješavanja ovog problema, a imajući u vidu:

 

             – da je izgradnja objekata neprimjerenih gabarita i u neposrednoj blizini zidina i kula Starog grada u Kozarcu bila zastupljena i prije 1992. godine,

 

            – da je proces povratka raseljenih i izbjeglih lica u Kozarac u toku, kao i obnova njihovih ratom razorenih objekata,

 

             Prema odredbama Aneksa 8. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, Vlada Republike Srpske je dužna osigurati pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu nacionalnog spomenika.

S tim u vezi, Vlada Republike Srpske dužna je osigurati uslove za izradu regulacionog plana Starog grada Kozarac, a kojim bi se odredili urbanističko-tehnički uslovi za rehabilitaciju ratom srušenih objekata kao i za izgradnju novih objekata.

Sastanak u općini Prijedor održan je 09.05.2003. godine u 14:30. Pored članova Komisije i saradnika, sastanku su prisustvovali Goran Kunić, načelnik odjeljenja za prostorno uređenje; Goran Glamočanin, osnovni javni tužilac Prijedor; i Mirjana Komljenović, šef odsjeka za prostorno planiranje; Vadim Kuznetsov, zamjenik visokog predstavnika i viši savjetnik u OHR-u. I pored poziva, sastanku nisu prisustvovali Nada  Ševo, načelnik Općine, njen zamjenik kao ni predstavnik katastra.

Članovi Komisije su upoznali prisutne sa ovlaštenjima, načinom, pravilima  rada Komisije, načinom podnošenja prijedloga za proglašenje dobra nacionalnim spomenikom i implementacijom odluka. Posebno je naglašena obaveza poštivanja zakonskih odredbi prema kojima svi spomenici sa Privremene liste nacionalnih spomenika BiH uživaju najviši režim zaštite i prema kojima je entitetsko ministarstvo nadležno za izdavanje odobrenja za njihovu rehabilitaciju.

Precizirani su načini i i oblici saradnje. Općinski organi će pružiti i asistenciju saradnicima Komisije pri obavljanju uviđaja na području spomenika, kao i pri utvrđivanju eventualnih dodatnih izvora podataka o dobru.

Osnovna nadležnost Komisije je donošenje odluka o proglašenju i Komisija ne raspolaže sredstvima za finansiranje rekonstrukcije nacionalnih spomenika, ali se može obratiti nadležnim državnim i entitetskim institucijama sa preporukom za  izdvajanje sredstava za zaštitu najugroženijih spomenika, kao i inostranim donatorima.

Predsjedavajuća je istakla da se na Privremenoj listi nacionalnih spomenika u BiH nalazi 10 spomenika sa područja općine Prijedor. Pored toga, informisala je predstavnike Općine da je Komisija na 7. sjednici donijela odluku o proglašenju mjesta i ostataka Čaršijske džamije u Prijedoru nacionalnim spomenikom, čime je van snage stavljen dio regulacionog plana Općine koji se odnosi na zaštićeni prostor i zaštitne zone, a koji je u suprotnosti sa odlukom Komisije.

 Ljiljana  je istakla slučaj Tvrđave u Kozarcu za koju će Komisija donijeti odluku o stavljanju na listu ugro enih spomenika BiH.

 Dubravko Lovrenović je istakao potrebu da lokalne vlasti spriječe namjerno uništavanje Tvrđave u Kozarcu, postavljanjem informacione table sa natpisom o zabrani svih radova koji oštećuju ovo dobro.

 Goran Kunić je istakao da je oko 5000 objekata u blizini tvrđave bilo oštećeno i da je njemačka humanitarna organizacija THW svoja skladišta, kontejnere i sredstva za rekonstrukciju locirala u samom Starom gradu.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • man in yellow (suite)
  • man in yellow back
  • man in yellow
  • canal
  • écluse des Récollets
  • Jardin
  • nocturnale
  • la nuit du xiv
  • sous le soulier de Montaigne

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.