Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu počela je završnica spora po tužbi kojom Bosna i Hercegovina tereti SiCG za genocid.
Predstavnik BiH Sakib Softić na početku je pomenuo činjenicu da je teritorija Republike Srpske danas gotovo mononacionalna i monoreligijska, za razliku od prije rata, ali da cilj tužbe nije da se svaki bosanski Srbin osudi za genocid niti je cilj osveta. BiH ne želi da se osude ni pojedinačni građane Srbije ili RS, već da se utvrdi odgovornost države, rekao je Softić. On je naveo da su ti ljudi bili zavedeni iz Srbije. Rat u Bosni bio je kao tsunami koga je izazvao čovjek, a vlast u Beogradu odvela je nesrbe iz Bosne u pakao, rekao je Softić
“Ovo je pokušaj da se zadovolji pravda za sve ogromne patnje koje smo preživjeli”, kazao je Softić, naznačavajući da je “oružano nasilje uništilo sam karakter BiH i značajan dio njenog nesrpskog stanovništva”.
Softić je podvukao da BiH ne želi osvetu niti kolektivnu krivicu srpskog naroda koji je bio zaveden od vodstva iz Srbije. Rekao je da je suština slučaja pred sudijama utvrđivanje kako je vlast u Beogradu bosanske Srbe poslala an “pakleni put” iza kojeg su ostale hiljade leševa, uništeni gradovi, izgubljene mladosti.
On je ocjenio da je u Srbiji i dalje prisutno negiranje tih zločina: “Srebrenica se nije desila, mi nismo agresori – mnogi bi u to voljeli da vjeruju”. “To negiranje je i suština odgovora na tužbu tima SiCG – to nismo bili mi, mi s tim nemamo ništa… To je pokušaj falsifikovanja historije. Obnova BiH i napredak odnosa sa SiCG neće biti moguće uz to negiranje. Istina je bolna za SiCG i za Republiku Srpsku, ali to nije ni blizu patnjama nesrba u BiH. Za zalječenje rana potrebna je presuda ovog suda”, istakao je Softić.
Ističući da vlasti BiH nikada nisu negirale da su i bosanski Srbi bili žrtve zločina, on je kazao da to, međutim, nikada nije bila “politika vlade u Sarajevu” i da ona nikada nije odobravala zločine.
Britanski mediji: Genocid u Srebrenici je već dokazan
Vodeći londonski dnevnici jutros donose čitav niz tekstova posvećenih Srbiji i Crnoj Gori. Naime, Independent i Times najavljuju početak rasprave po tužbi za genocid koju je, pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu, Bosna i Hercegovina podnijela protiv Srbije i Crne Gore.
Independent podsjeća da je drugi sud, Haški tribuinal za ratne zločine, u dvije presude, protiv oficira Vojske Republike Srpske Radislava Krstića i Vidoja Blagojevića, već zaključio da je u Srebrenici izvršen genocid.
Teže će, međutim, biti dokazati da je država odgovorna za zločin genocida, navodi Independent citirajući procjenu jedne nevladine organizacije u kojoj se kaže da bi pravni zastupnici Sarajeva morali da dokažu da je rukovodstvo Srbije imalo svjesnu namjeru da uništi nesrpsko stanovništvo u Bosni.
Times početak rasprave po tužbi za genocid povezuje s očekivanim upozorenjem Europske unije da će pregovori sa Srbijom i Crnom Gorom biti poremećeni ukoliko se ne riješi pitanje Ratka Mladića.
List ocjenjuje da je takvo upozorenje blago i da predstavlja razočaranje za glavnu tužiteljicu Carlu del Ponte koja je od Evropske unije tražila da suspenduje pregovore sa Beogradom.
Add comment