Zvaničnici u Srbiji sve rjeđe reaguju na zbivanja u srpskom entitetu u Bosni i Hercegovini. To se odnosi i na najnovije izjave vezane za tužbu BiH protiv Državne zajednice za agresiju i genocid.
Za razliku od većine funkcionera, srbijanski mediji dosta pažnje posvećuju ukupnim zbivanjima u Bosni i Hercegovini, sa posebnim akcentom na događaje u Republici Srpskoj.
U tom kontekstu je i najnovija izjava njenog prvog čovjeka Dragana Čavića da je tužba BiH protiv Srbije i Crne Gore za agresiju i genocid nelegalna.
U pravnim krugovima u Beogradu ne misle tako, izuzimajući one koji u svojim javnim nastupima pokušavaju da opravdaju politiku haškog optuženika Slobodana Miloševića. Pravni zastupnik Srbije i Crne Gore pred stalnim Međunarodnim sudom pravde u Hagu, Radoslav Stojanović, ističe da je taj sud pravna institucija sa velikim ugledom. On, kao i državni organi, insistira na tome da se čitav taj slučaj riješi diplomatskim sredstvima i da dođe do vansudskog poravnjanja. Još je ranije predložio da Srbija i Crna Gora zvanično podnesu prijedlog Savjetu ministara da se spor prepusti diplomatiji. Niko, međutim, u Srbiji nije iznio konkretnije prijedloge kako bi to moglo da se uradi i da li bi se na taj način uopšte mogla bar donekle da zadovolji pravda.
Koliko god tužba muči Državnu zajednicu toliko je sve manje interesovanja za zbivanja u Republici Srpskoj. To primjećuju i analitičari povodom hapšenja Dragomira Abazovića, osumnjičenog da je počinio ratni zločin, ranjavanja njega, njegovog sina i supruge koja je podlegla ranama. Generalni sekretar Srpske radikalne stranke, Aleksandar Vučić:
«I najstrašnije od svega jeste da reakcije državnih organa Republike Srbije nema. Jer, o tome je ćutao i Boris Tadić iako je zvanično prešao granicu na Drini, doduše uz desetine telohranitelja, ne pozdravivši se ni sa jednim čovekom iz naroda».
Po ocjeni političara koji su za suočavanje sa prošlošću, vlasti u Srbiji će moći da poklone veću pažnju sunarodnicima u susjednoj državi kad same priznaju zločine koji su počinjeni tokom ratova. Bivši ambasador u Vašingotnu i visoki funkcioner Demohrišćanske stranke Milan St. Protić ukazuje na sadašnje stanje duha:
«Danas to priznajemo zato što moramo, zato što su drugi obelodanili istinu, zato što su nas drugi priterali i prisilili da se suočimo sa strahotama, zločinima koji su počinjeni u naše ime».
Add comment