Austrija je u nedjelju svečano preuzela svoje šestomjesečeno predsjedanje Evropskom unijom, kojoj želi dati “novi elan, u nastojanju da pokrene teške zadatke – debatu o evropskom ustavu i nastavak procesa budućeg proširenja.
Nakon strašne 2005. godine za Evropu, austrijski kancelar Wolfgang Schuessel, čija zemlja nasljeđuje Veliku Britaniju, započeo je svoje predsjedanje prisustvom slavnom Bečkom novogodišnjem koncertu, zajedno s njemačkom kolegicom Angelom Merkel. “Austrija želi iskoristiti svoje predsjedanje kako bi približila novoj Evropi svoje građane i građanke i pojačala povjerenje u evropski projekt. Evropa treba biti korisna”, rekao je Schuessel u svojoj poruci u subotu navečer, obraćajući se svojim sugrađanima, koji su inače veliki euroskeptici.
Insistirajući na “ideji jednog zajedničkog i multikulturnog kontinenta”, kancelar je naglasio da “zajedno, želimo dati novi impuls Evropi”.
Austrija bi trebalo da nastoji da pronađe ustavni sporazum s Evropskom komisijom i Parlamentom.
Schuessel traži radikalne izmjene u finansiranju Unije. On predlaže zemljama članicama da daju po tri posto od svog bruto nacionalnog dohotka u cilju mjera koje bi “favorizirale ekonomski porast i zaposlenost”.
Pitanje ustava, koji bi trebao omogućiti lakše funkcioniranje
proširene Evropske unije, za vrijeme britanskog predsjedništva nije pomaknuto s mrtve tačke.
Predstavljajući krajem prošle godine u Bruxellesu prioritete
austrijskog predsjedništva, austrijska ministrica vanjskih poslova Ursula Plassnik u pogledu ustava nije iznijela konkretne prijedloge, upozorivši kako nema “čarobni štapić”, no najavila je da će austrijsko predsjedništvo povesti široku raspravu o tome kakvu Uniju evropski građani žele.
Ustav je dosad ratificiralo 13 od 25 zemalja članica, a rok za
dovršetak tog procesa prvobitno je bio određen za novembar 2006., no na samitu u junu, u svjetlu francuskog i holandskog “ne”, odlučeno je da se taj rok produži, ali ne i do kada.
Sudbina ustava naći će se ponovno na dnevnom redu samita EU-a u junu 2006., najavila je Plassnik, dok će proljetnim samitom u martu dominirati ekonomska pitanja.
Add comment