Zbirku pjesama haškog bjegunca “Pod levu sisu veka” predstavili su priređivač tog izdanja Slavoljub Obradović i Predrag Jašović, ali na promociji nije pročitana nijedna pjesma.
Obradović je presedan opravdao zuboboljom, ali posjetioci ipak nisu ostali uskraćeni za stihove jer je jednu strofu “Pesme Radovanu” Borislava Blagojevića, pjesnika iz Čuprije, pročitao Požarevljanin Blagoje Savović.
“Čuvaj se Radovane, prehlade, gripa, hladnoće
skoro će ljuta zima jer kažu da si opasan virus
i da kad se razboliš, svuda te u nama ima
znam gde živiš, Radovane, i znam gde ti je kuća rodna
i kada kolač sečeš i pališ slavsku sveću
jer vera je naša pupčana veza, ali o tome da pričam
nikad i nikom neću. I znaš li, Radovane, da te još uvek traže
i da si i dalje ucenjena glava, al’ ne znaju
da si postao večnost, i kamen i voda i svetlost i zemlja ova
iz koje izniče trava”,
kaže pjesnik Blagoje Savović.
Govoreći o Karadžićevoj poetici, Obradović je rekao da je ona izraz vitalne odbrane protiv svakog zla i uzmicanja, ne samo od ambisa vlastitih duhovnih stanja, već i od svih oblika demonskih sila.
Prisutne novinare je zanimalo kada su pjesme pisane, a odgovor je bio da su neke mlađe od 10 godina. Obradović je odbio da kaže kako je do pjesama došao i da li je u kontaktu sa Karadžićem. U bilješci o piscu se navodi da Karadžić živi i stvara aktivno.
Direktor Muzeja Dragan Jacanović rekao je da Karadžićev poetski izraz ne poziva na nasilje i da ne govori jezikom mržnje, ali nije želio da se osvrne na Karadžićevu pjesmu “Zbogom atentatori“, niti da objasni na koje atentatore pjesnik misli.
“Mi nemamo pravo da sudimo o književnom djelu, nemamo pravo da ga sahranimo. Ne mogu da shvatim da nekome u svijetu može da smeta pjesma koja nije uperena ni protiv koga, koja ne govori jezikom mržnje, protiv pjesnika Radovana Karadžića. Još nijedna država na svijetu nije povela krivični postupak i ubjeđen sam da neće, pa to što oni sude državniku, neka sude, to je njihovo pravo”, kaže on.
Jedini član stručnog kolegijuma Muzeja koji se javno usprotivio promociji je istoričar umjetnosti Violeta Tomić, iako su se još neke njene kolege usmeno ogradile od promocije.
“Protivim se prije svega zbog toga što je Narodni muzej ustanova koja se bavi zaštitom kulturnih dobara. Sa književnošću, posebno sa promocijom takve knjige, nemamo veze, niti je to bilo na Stručnom vijeću Narodnog muzeja. Kada je cijela Srbija zamorče jednog Karadžića, to što se radi je posljedica socijalističke vlasti u Požarevcu i podrške koju socijalisti daju Vladi Srbije. Mislim da je to štetno, ne samo za Muzej i grad, nego i za cijelu Srbiju”, kaže ona.
Brojna novinarska pitanja ostala su bez odgovora, a na pitanje novinara da li se radi o književnoj ili političkoj promociji, nekolicina od dvadesetak prisutnih počela je da uzvikuje da su novinari zlo!
Add comment