Nekadašnji izaslanik za Balkan i jedan od tvoraca Dejtonskog sporazuma Richard Holbrooke za Wahington post najavljuje “tenzije na Balkanu i mogućnost da se prijetnja nasiljem proširi i na BiH”, tvrdeći pritom da je Rusija uz pomoć petrodolara umjerenog prozapadnog lidera bosanskih Srba Milorada Dodika preobratila u neprijatnog nacionalistu koji prijeti secesijom
“Oko Kosova valja očekivati veliku napetost, a prijetnja nasiljem se može proširiti i na Bosnu.
U tu pokrajinu bi NATO, kao odgovoran za bezbjednost u regionu, trebao poslati pojaÂčanja “, jer, kako tvrdi bivši izaslanik američke administracije, “Balkan se kao problem vraÂća u najgore vrijeme.” Njegove procjene u tekstu nazvanom “Spriječiti ponovo katastrofu na Balkanu “ idu u pravcu izvjesnog neuspjeha pregovora Beograda i Prištine te da će, nakon isteka mandata posredničke trojke, kosovske vlasti proglasiti nezavisnost koju će brzo priznati Wahington i EU, ali neće Rusija i njeni saveznici, koji su koristeći petrodolare preobratili Milorada Dodika u neprijatnog nacionalistu koji prijeti secesijom.
Kao šlag na tortu, nekadašnji veoma popularni političar među skutonošama na balkanskim dvorovima navodi da Rusija prijeti da poveže to pitanje sa Abhazijom i Južnom Osetijom, pobunjenim gruzijskim regionima, što, najvjerovatnije, znači da će ih ohrabriti u ratovanju za nezavisnost.
Holbrooke, najvjerovatnije, nije u krivu kad piše da je Bushova administracija, mrzeći sve što joj je ostalo od Clintonovog naslijeđa, prouzročila nazadovanje balkanskog regiona kroz “otrovnu kombinaciju loših američkih odluka, evrÂopskog zanemarivanja i ruske agresivnosti”.
S druge strane, ne može mu se baš priznati da su, kako tvrdi, “problemi Balkana u devedesetim bili riješeni “. Jer, nakon pada Miloševića i prestanka ratova, Bosna i Hercegovina, sa svim manjkavostima Dejtonskog sporazuma, čini se, nikada nije bila u neizvjesnijoj situaciji, u Srbiji gotovo 40 posto radikala prijeti da potpuno fašizira cijeli prostor, a Kosovo samo što nije buknulo. Nije lako priznati ono što se ostavilo, a dosta iskusnih diplomata je Holbrookeovim rješenjima zamjeralo to što rijetko misli na posljedice i radikalno “presijeca “ i najkomplikovanije stvari.
Hoolbroke, dalje, optužuje Putina za nesaradnju sa Briselom i Washingtonom i pretpostavlja da bi se Bushova administracija naježila od pomisli da šalje snage još negdje osim Iraka i Afganistana, te predlaže da zapadna alijansa na ozbiljnom političkom nivou razmotri problem u Bosni, koji može eksplodirati ubrzo po proglašenju Kosova”.
Holbrooke predsjedniku BuÂshu sugeriše da pokuša zadnji put lično s Putinom riješiti problem, i prestati potcjenjivati njegove izjave poput one izrečene u februaru da “Rusija neće pristati ni na jedno rješenje kojem se protivi Beograd”.
Hoolbroke završava kako nije prekasno da se zaustavi nasilje, ali to traži akciju pod vođstvom Amerike, dok vrijeme ističe. Znači li to da nasilje, ipak, nije isključeno, vidjet ćemo kroz nekoliko nedjelja, što uostalom prognozira i Holbrooke, citirajući Raffi Gregoriana koji je rekao da će narednih nekoliko mjeseci biti presudno za opstanak BiH.
Zasad, valja zabilježiti da se na ovdašnju scenu vraća njezin nekadašnji guverner, čiji se obavljeni posao u dosta slučajeva pokazao manjkavim i nesolidno urađenim.
(Oslobodjenje)
Add comment