Čelnici vodećih političkih stranaka u našoj zemlji u ponedjeljak su dobili novih nekoliko dana da dogovore reformu policije.
Visoki predstavnik Miroslav Lajčak kazao je novinarima da je, zbog pozitivnog razvoja situacije, dogovorio s povjerenikom Europske unije za proširenje Olijem Renom (Olli Rehn) da se na dogovor sačeka još “par dana”.
“Da se sačeka, ali samo par dana,” upozorio je Lajčak i dodao:
“Znamo da će Crna Gora narednih dana potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, a izgleda da će ga i Srbija parafirati sredinom oktobra. Još uvijek postoji šansa za BiH da ne bude ostavljena iza svih”.
Komentirajući protokol kojeg su u petak dogovorili Haris Silajdžić i Milorad Dodik, on je ustvrdio da dokument jeste iskorak u pozitivnom pravcu, ali i da je potrebno dati odgovore na sedam tehničkih pitanja, kako bi se detaljnije preciziralo rješenje. Stranka za BiH je predala pojašnjenja OHR-u, koja se Lajčaku čine konstruktivnima, ali SNSD još uvijek nije.
“Očekujem da će gospodin Dodik dostaviti svoje odgovore. Jer, pretpostavljam da su oni bili ozbiljni u svom poduhvatu. Tražimo samo razjašnjenja, kako bi znali kako da tumačimo odredbe tog protokola,” rekao je Lajčak.
“Vidim novu razina angažiranosti od strane političkih čelnika, a to je svakako pozitivno i ohrabrujuće. Uvijek je na političkim čelnicima da pronađu rješenje i postignu kompromis. Bila bi velika šteta da stanu na pola puta. Sada je trenutak da svi iza sebe ostave negativnu retoriku te da se uključe u konstruktivan politički dijalog s ciljem iznalaženja rješenja, koje je bliže nego što se činilo prije samo nekoliko dana,” zaključio je visoki predstavnik.
Odgovarajući na pitanja novinara, Lajčak je promjene koje je do sada predložila SDA ocijenio prihvatljivim s gledišta tri europska principa. Naglasio je da one ne izlaze iz okvira Lajčakova prijedloga, ali trebaju biti prihvaćene od svih političkih partnera.
Što se stranaka tiče, predsjednik SDA Sulejman Tihić u ponedjeljak je ponovio da je ova stranka SDA spremna prihvatiti Protokol OHR-a, ukoliko se u konačnom tekstu osiguraju izmjene usvojene na sjednici stranačkog predsjedništva u četvrtak. Inače, ova stranka je Dodikov i Silajdžićev protkol nazvala sramnim.
Policijske nadležnosti entiteta i kantona su betonirane Dodikovim i Silajdžićevim protokolom, kao i etničko-entitetskim glasanjem, smatraju u SDA. Kako drugačije objasniti potez pristanka na ovakav protokol istaknutog borca protiv etničkog glasanja Harisa Silajdžića, kaže se u saopćenju, nego kao odbranu vlastite fotelje.
”Policijske snage u BiH su ravnomjerno raspoređene u skladu sa posljednjim popisom stanovništva”, stoji u protokolu Dodika i Silajdžić, a SDA i SDP se zalažu da to bude jasno naglašen popis iz 1991. godine, kako je inače predviđeno u Protokolu OHR-a. Ovakvo rješenje u SDA, čije predsjedništvo danas ponovo zasjeda u Fojnici, nazivaju vrhuncem beščašća.
Na osnovna i jednostavna pitanja zašto ostaje policija RS-a, zašto je izostavljena Srebrenica kao posebna lokalna policijska oblast, kako to da je bolji okvirni od jedinstvenog budžeta za financiranje policije, zašto je napustio popunu policije u skladu s popisom stanovništva iz 1991.godine, Silajdžić ne nudi odgovore, kaže se u jučerašnjem saopćenju SDP -a.
Dopredsjednik SBiH Beriz Belkić nije htio govoriti o pojašnjenjima koje je ova stranka poslala OHR-u. Kako saznajemo u SNSD-u, posljednja runda pregovora je otišla u vjetar. Dodik se navodno nije mnogo obazirao na sedam pitanja koja je uputio OHR.
Saznajemo da je jedno od pitanja bilo i pojašnjavanje definicije konsolidiranog budžeta.
(Oslobodjenje)
Add comment