General Vojske RS Zdravko Tolimir, jedan od najtraženijih haških bjegunca koji je uhapšen u četvrtak u BiH, juče je prebačen u Hag i smješten u pritvorsku jedinicu UN-a u Å eveningenu.
Kako je saopšteno iz Haškog tribunala, Tolimir će se u ponedjeljak izjasniti o krivici po osam tačaka optužnice kojima se zbog ubistva srebreničkih Bošnjaka u julu 1995. godine tereti za genocid, udruživanje radi vršenja genocida, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja. Refik Hodžić, portparol Haškog tribunala, kazao je da je Tribunal obaviješten da Tolimir ima zdravstvenih problema i da će mu u Hagu biti obezbijeđena odgovarajuća zdravstvena njega.
On, međutim, nije mogao da precizira o kakvim se zdravstvenim problemima radi.
Gojko Vasić, načelnik Uprave Kriminalističke policije MUP-a RS, kazao je juče da je Tolimir uhapšen na području Bratunca nakon što je prešao iz Srbije u BiH. Vasić je kazao da je akcija hapšenja počela nakon što je policija RS došla do saznanja da bi se neko od haških optuženika u četvrtak trebao naći na tom području.
“Odmah smo blokirali taj teren i počeli s pretragom. Ubrzo smo uhapsili jednu osobu koja kod sebe nije imala dokumente, a kasnije je utvrđeno da je u pitanju Zdravko Tolimir”, kazao je Vasić. On nije želio da iznosi detaljnije informacije o Tolimirovom hapšenju ističući da to ne može učiniti jer “postoji još pet haških optuženika koje treba uhapsiti”.
Vasić je kazao da još, međutim, nije utvrđeno kako je Tolimir prešao granicu sa BiH.
“Način prelaska granice s jedne na drugu stranu nije utvrđen, jer je to otvoren prostor koji lako prelaze i osobe i roba pa je, vjerovatno, tako lako prešao i Tolimir”, rekao je Vasić.
Dragi Milošević, zamjenik načelnika Uprave Kriminalističke policije MUP-a RS, kazao je da je Tolimir, prema saznanjima policije, prije hapšenja u RS boravio na teritoriji Srbije.
Naveo je da je Tolimir u četvrtak uveče predat istražiocima Haškog tribunala nakon čega je helikopterom NATO-a prebačen iz Banjaluke u Sarajevo, odakle je juče prevezen u Hag. Milošević je kazao da je Tolimir u lošem zdravstvenom stanju, ali nije precizirao o čemu je riječ.
Tolimir je rođen 1948. godine u Glamoču i tokom proteklog rata bio je jedan od najbližih pomoćnika generala Ratka Mladića, zadužen za obavještajno-bezbjednosne poslove Glavnog štaba Vojske RS. Tolimir je u vrijeme rata obavljao dužnost pomoćnika komandanta za obavještajno-bezbjednosne poslove Glavnog štaba VRS. Optužnica protiv njega je potvrđena 10. februara 2005. godine, a objelodanjena 25. februara iste godine. Pored Tolimira, na istoj optužnici su se nalazili Milan Gvero i Radivoje Miletić, koji su ranije uhapšeni. U toj optužnici njih trojica su se teretili u pet tačaka za ubistvo, progone, nečovječno postupanje i deportaciju bošnjačkog stanovništva iz Srebrenice i Žepe u julu 1995. godine. Optužnica je u dva navrata mijenjana, te je 15. avgusta 2006. godine Pretresno vijeće Haškog tribunala naložilo da se predmet Zdravka Tolimira razdvoji od ostalih s obzirom da je u bjekstvu.
U optužnici se navodi da je Tolimir bio jedan od sedam pomoćnika komandanta, koji su bili neposredno odgovorni komandantu Glavnog štaba generalu Ratku Mladiću i da je bio upoznat s planom pogubljenja vojno sposobnih muškaraca zarobljenih nakon pada Srebrenice. Navodi se i da je pomagao u prisilnom premještanju i deportaciji žena i djece iz Potočara.
“Kao pomoćnik komandanta za obavještajne poslove i bezbjednost Tolimir je bio upoznat s planom da se muslimansko stanovništvo istjera iz enklava Srebrenica i Žepa i učestvovao u sprovođenju tog plana”, stoji u optužnici.
Osim Tolimira, za genocid u Srebrenici optuženi su Vinko Pandurević, Ljubiša Beara, Vujadin Popović, Drago Nikolić, Milorad Trbić i Ljubomir Borovčanin, koji se odranije nalaze u pritvoru Haškog tribunala. Radivoje Miletić i Milan Gvero, koji su se nalazili na istoj optužnici s Tolimirom, terete se na osnovu individualne krivične odgovornosti za zločin protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja. Za genocid u Srebrenici ranije su osuđeni Radislav Krstić, Vidoje Blagojević, Momir Nikolić i Dragan Obrenović.
Haški tribunal je za ratne zločine počinjene u ratu na prostoru bivše Jugoslaviji do sada podigao optužnice protiv 161 osobe, od kojih je pet još u bjekstvu. Riječ je o Ratku Mladiću, Radovanu Karadžiću, te Goranu Hadžiću, Vlastimiru čorđeviću i Stojanu Župljaninu.
Direktor policije Srbije Milorad Veljović kazao je da je MUP Srbije podatke o Zdravku Tolimiru dobio od bezbjednosnih službi, a ne od Haškog tribunala. Istakao je da je MUP Srbije po dobijanju proslijedio informacije o Tolimiru policiji RS, koja je izvela hapšenje.
“Sve akcije će se sprovoditi zajednički, sa svim policijama u regionu, i ta saradnja je svakim danom sve intenzivnija”, kazao je Veljović.
Zdravko Tolimir prebačen je u Hag avionom NATO-a, US Air Force, koji je poletio sa sarajevskog aerodroma juče oko 12.15.
Novinarskim ekipama nije bilo dozvoljeno da fotografišu u širem krugu aerodroma, dok je avion NATO-a bio na pisti. Pripadnici Granične policije dozvolili su novinarima prilaz mjestu s kojeg se vidi pista, nekoliko minuta nakon što je avion odletio u Hag.
Portparol NATO štaba u Sarajevu Derek Čepel kazao je da je Tolimirov transfer u Hag zajednička operacija NATO-a i EUFOR-a. On nije mogao reći gdje je Tolimir proveo noć, nakon što ga je NATO preuzeo od policije RS, ističući da će detalje moći saopštiti nakon što operacija bude završena.
(Nezavisne)
Add comment