„Tužba BiH protiv Srbije i Crne Gore i dalje ostaje nelegalna i nelegitimna, jer nije bila odraz institucija BiH, a svi napori da ukažemo na to nisu urodili i rezultat svega toga je današnja presuda Međunarodnog suda pravde u Haagu u kojoj je rečeno da Srbija nije izvršila genocid “, ocijenio je danas predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik.
Istaknuo da RS poziva na daljnju suradnju i on se u ime RS-a i institucija ispričao svim obiteljima žrtava koje su stradale, ali dodao da tako nešto očekuje i da se kaže prema RS-u, jer su mnogi i u RS-u stradali.
Za zločine u Srebrenici, kako je naglasio, trebaju odgovarati pojedinci, a ne institucije i narod, a pozvao je sve u BiH da prestanu s aspiracijama „po kojima se održava situacija o krivici, već da se razgovor usmjeri kako ići dalje“
“Nije se radilo o genocidu“
Naveo je, i da se ne može održati teza o genocidu, jer to nije ni kvalificirao Sud pravde, već preuzeo teze iz presuda Haaškog tribunala.
On je na zajedničkoj pres-konferenciji s predsjednikom RS-a i predsjednikom Narodne skupštine RS-a, Milanom Jelićem i Igorom Radojičićem, rekao kako je nesporna bila činjenica da je u Srebrenici počinjen „stravičan zločin“, za koji su odgovarali mnogi pojedinci u Haagu i pred našim sudovima, te da i dalje ostaje teza da pojedinci trebaju odgovaraju, a ne narod.
U tom smislu, on je odbacio „bilo kakvu odgovornost RS-a, njezinih institucija i prije svega srpskog naroda za kvalifikacije koje se daju, a za koje misli da bez obzira na autoritete koji to ističu, nije se radilo o genocidu, on nije planiran, nije učinjen što govori niz materijalnih činjenica“.
Vlada RS-a želi sada, kako je naveo, podržati dalji razvoj dijaloga u BiH.
“RS nema odgovornost“
„Ne bih volio da sam u pravu, kada sam govorio da će presuda imati najviše implikacija na samu BiH“, rekao je Dodik i odbacio navode da je RS ta na koju sada treba prebaciti određenu odgovornost.
„Oni koji misle da ovdje vode dijalog morat će s nama razgovarati“, naveo je Dodik i dodao da „RS nema odgovornost jer nije međunarodno-pravni čimbenik i nema međunarodno-pravni subjektivitet“.
On je naveo i da se na konstataciju zašto Srbija nije spriječila genocid, može postaviti i pitanje „zašto to nisu spriječile Ujedinjene nacije, kada su bile na terenu, ali ih valjda još uvijek nitko nije tužio“.
Naveo je i da se “novac za tužbu BiH protiv Srbije i Crne Gore skupljao po ulicama i da to govori o nelegalnosti te tužbe”.
„Lijepo je gledati iznerviranog Komšića“
Dodik je kazao da RS želi da razgovara i o ustavnim promjenama i reformi policije, samo ako se prihvaća kao ravnopravan faktor.
On je, komentirajući izjavu člana Predsjedništva BiH Željke Komšića da on, bez obzira na tužbu zna što će učiti svoju djecu, rekao “da je lijepo gledati Komšića kada se iznervira i da i on zna kako će učiti svoju djecu što se dogodilo ovdje tijekom rata“.
(Fena)
Add comment