Novo istraživanje na Sveučilištu Stanford pokazalo je da izloženost kože suncu zapravo može pomoći u borbi protiv melanoma i drugih bolesti kože, jer sunce na površinu izvlači imune stanice!
Prema Eugenu Butcheru, on i kolege uspjeli su otkriti zanimljiv imunološki proces koji se odvija u ljudskoj koži. Imune stanice kože, poznate i kao dendritičke stanice, pretvaraju vitamin D3 iz njegovog normalnog u aktivni oblik.
D3 je vitamin koji koža proizvodi kada je izložena sunčevom svjetlu. U aktivnom stanju D3 stimulira T-stanice, koje uzrokuju promjene na površini kože. Butcherov tim otkrio je da se T-stanice kreću prema gornjim slojevima kože i tako je štite.
T-stanice su imune stanice koje uništavaju one oboljele, ali i reguliraju ostale stanice u tkivu kože. Nova otkrića zapravo opisuju kako to T-stanice ‘znaju’ da moraju ići na površinu čim se dogodi promjena DNA uzrokovana sunčevim svjetlom.
‘Sunce je zdravo, sve dok se ne izlažete previše’, navodi članica istraživačkog tima Hekla Sigmundsdottir. To smo znali otprije, no ona tvrdi da se u nekim slučajevima psorijaza tretira kremom koja sadrži D3, stoga ne bi bilo zgorega pokušati i s vraćanjem T-stanica unutar tkiva.
Ova nova otkrića potvrđuju pretpostavke da dendritičke stanice, koje žive na površni tijela izloženoj vanjskim utjecajima, poput kože ili nosa, zapravo reguliraju promet za imunološki sustav, interpretiraju podatke s površine i, po potrebi, dirigiraju rasporedom T-stanica, tvrdi medicinski magazin Nature Immunology.
Add comment