Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Švarc-Šiling rekao je juče posle odvojenih sastanaka s visokim državnim funkcionerima Srbije da je crnogorski referendum specijalan slučaj koji se tiče ustrojstva bivše Jugoslavije, koji se ne može uporediti s drugim regijama u državama regiona.
On je novinarima posle sastanaka iza zatvorenih vrata sa predsednikom i premijerom Srbije, Borisom Tadićem i Vojislavom Koštunicom, i ministrom inostranih poslova SCG Vukom Draškovićem rekao da “ne postoji istorijska RS, već da je to kreacija iz Dejtona”.
“U Dejtonskom sporazumu ne postoji pravilo za odvajanje i uništenje BiH, odnosno odvajanje RS od nje”, naglasio je Švarc-Šiling.
Upitan da li će sugerisati političkim liderima RS da odustanu od ideje raspisivanja i sprovođenja referenduma po ugledu na crnogorski, Švarc-Šiling je odgovorio da on ne vidi ideje, već samo pojedinačne izjave koje mogu da budu tumačene na različite načine.
“Kod većine političara nema tih spekulacija”, precizirao je on.
Iz Kabineta Vojislava Koštunice je saopšteno da je premijer Srbije ukazao na važnost očuvanja i poštovanja Dejtonskog sporazuma koji garantuje stabilnost BiH i da entiteti predstavljaju temelj sporazuma.
“U razgovoru je ukazano i na potrebu jačanja ekonomskih veza Srbije i BiH, a u tom kontekstu istaknut je značaj realizovanja jedinstvenog sporazuma o slobodnoj trgovini u regionu kroz Sporazum srednjoevropske zone slobodne trgovine”, navedeno je u saopštenju iz Koštuničinog kabineta.
Informativna služba predsednika Srbije navela je da je Boris Tadić tokom prvog zvaničnog susreta sa Švarc-Šilingom, istakao da su dobri odnosi u regionu, a posebno odnosi Srbije i BiH, jedan od prioriteta politike zvaničnog Beograda.
“Ponovljeno je da je za evropsku budućnost BiH, kao i za regionalnu političku stabilnost, veoma važan princip konsenzusa sva tri ravnopravna naroda u BiH i u tom smislu Tadić je podržao sve demokratske procese zasnovane na tom principu”, saopšteno je iz Tadićevog kabineta.
Visoki predstavnik u BiH upoznao je šefa diplomatije SCG s aktuelnom ekonomskom i političkom situacijom u BiH, s naglaskom na promene Ustava i reformu policijskih snaga, a ministar Drašković je istakao da je region zapadnog Balkana u osetljivoj fazi i da su moguća dva puta.
“Jedan put je evropeizacija Balkana, a drugi kosovizacija Balkana i Evrope. Zato je neophodno striktno poštovanje principa nemenjanja postojećih državnih granica”, rekao je Drašković.
Švarc-Šiling je sagovornike ponovo upozorio i na neophodnost saradnje s Haškim tribunalom i ispunjenje međunarodnih obaveza Srbije u vezi s tim pitanjem.
Švarc-Šiling je obišao i beogradsku Sabornu crkvu, a u Patrijaršijskom dvoru razgovarao je s Njegovom svetošću patrijarhom srpskim gospodinom Pavlom.
Patrijarh Pavle je naglasio da “odnosi prema svim narodima treba da budu isti, jer svi ljudi na svetu imaju pravo na miran i dostojanstven život”.
“U višenacionalnim sredinama ima ljudskih problema, ali se oni rešavaju veoma brzo i lako ako se svi ponašaju kako priliči svakom čoveku”, rekao je patrijarh Pavle.
Švarc-Šiling je istakao važnost uloge crkava i verskih zajednica u rešavanju probelma u multietničkom društvu i njenih lidera koji su, kako je kazao, dužni da svoje vernike upućuju na poštovanje morala, pravde i mira.
Govoreći o neophodnosti donošenja zakona o vraćanju crkvene imovine, koji u BiH još nije usvojen, Švarc-Šiling je rekao da će se posebno založiti da oduzeta zgrada Bogoslovskog fakulteta “Sveti Vasilije Ostroški” u Sarajevu, koja je bila u vlasništvu Mitropolije dabrobosanske SPC, bude vraćena vlasniku.
Add comment