Preko luke Ploče oružje iz BiH slano u Irak


Oružje preostalo iz rata u Bosni i Hercegovini izvozilo se u Irak od jula 2004. do jula 2005., pod okriljem američkog ministarstva odbrane, uz pomoć privatnih prijevoznika i posrednika, a djelomično i preko hrvatske luke Ploče, objavila je u srijedu organizacija za zaštitu ljudskih prava Amensty International (AI).

Međunarodna trgovina oružja doprinosi raspirivanju ratnih sukoba i dovodi do masovnih kršenja ljudskih prava kao posljedice ratnih djelovanja, piše AI uz izvještaj kojim na 150 stranica dokumentira puteve trgovine oružja u svijetu. “Mnogo oružja otišlo je u Irak iz zračne luke u Tuzli, a dio iz hrvatske luke Ploče”, citira AI izjavu dužnosnika NATO-a iz juna 2005. u dijelu izvještaja u kojem se dokumentira balkanska ruta izvoza oružja.

Isti izvor navodi da je posao bio organiziran “putem ambasada i ureda vojnih atašea” te da je zamisao posla bila ukloniti “oružje iz BiH gdje je ono prijetnja i prebaciti u Irak gdje je potrebno”.

Ali NATO nije mogao nadzirati pošiljke u trenutku kada su napustile BiH jer “nema mehanizama traganja kako bi se osiguralo da oružje ne padne u krive ruke”, rekao je NATO-ov dužnosnik.

Najveće isporuke oružja iz BiH obavljene su 2005., a u to su bile upletene švicarske, britanske i američke tvrtke, ali i jedna hrvatska, Scout d.o.o., koja je prema izvorima EUFOR-a i OSCE-a, igrala ključnu ulogu u ranim fazama transfera oružja, piše AI.

Scout je održavao “dugotrajne odnose s Pentagonom” i također “dobre veze s ministarstvom odbrane Federacije BiH”, rekao je američki diplomat iz ureda za političko-vojna pitanja.

Hina u srijedu nije uspjela stupiti u kontakt s odgovornim osobama u zagrebačkoj tvrtki registriranoj od 1992. za trgovinu, turizam te promet oružja i streljiva, a s temeljnim kapitalom manjim od 20.000 kuna. Hina također nije uspjela dobiti informacije o transferu oružja od nadležnih hrvatskih ministarstava.

AI u izvještaju nabraja i druge posrednike iz Švicarske, Velike Britanije te zračne prijevoznike (tvrtka Aercom optužena za prodaju oružja iz Srbije u Liberiju 2002., kršeći UN-ov embargo), zatim Kosmas Air sa sjedištem u Srbiji, Atlant-Soyuz sa sjedištem u Rusiji, Reem Air iz Krigistana i Vega Airelines iz Bugarske.

Za nadzor oružja u BiH nakon rata bile su zadužene snage NATO-a, a poslije snage EUFOR koje su ih naslijedile, piše AI te objašnjava da je isporuka oružja za Irak pod okriljem SAD-a bila poslovanje države s državom jer su vlasti BiH službeno izdavale dozvolu uz predočenje certifikata o krajnjem korisniku (to su bile privremena iračka vlada i koalicijske snage predvođene SAD-om).

Međutim, “prodaja, kupnja, transport i skladištenje oružja obavljala se u cijelosti kroz mrežu privatnih preprodavača oružja, špeditera i kompanija za zračni prijevoz tereta”, navodi AI i zaključuje da su to sofisticirane metode kojima se izbjegava međunarodni nadzor.

Prema podacima NATO-a i SFOR-a, nakon rata je u BiH bilo pobrojano 850.000 komada maloga i lakog oružja u februaru 2004., a prema dokumentaciji UN-a do decembra 2004., 239.958 komada bilo je odobreno za izvoz.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Madolyn
  • Mélanie D. (Alfred Hitchcock - Robert Burks -  1963)
  • Scared
  • Conclave (Edward Berger, 2024)
  • Park
  • Prima
  • zip
  • La mécanique de l'image
  • Comptine de Pâques

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.