Bejdo je i tog, kao uostalom i svakog drugog dana, kad su to dopuštale vremenske prilike, sjedio na klimavoj klupici, na sunčanoj strani, svoje oronule kućice od ćerpića, i motao cigaru.
Sunčane zrake su se odbijale od kromirane tabakere i draškale ga po licu. Tvrdim žuljevitim prstima, ogrubjelim od teškog šumskog rada, izvadio je komadić novinskog papira, položio malo krdže po njemu i počeo je čupkati i razvlačiti, duž tog, davno zaboravljenog novinskog napisa.
Kad je duhan ravnomjerno rasporedio po uleknutom papiru i još malo natisnuo, pođe ga lagano vrtiti između palca i kažiprsta. Cigara se zaobli i on je prinese sasušenim usnama i nekoliko puta liznu jezikom, slobodni dio papira, te ga priljubi za suhu stranu i tako ih spoji.
Taj nesigurni spoj je morao još utvrditi, provlačeći ga između prsta, otkidajući višak duhana s krajeva cigare i vraćajući ga natrag, u poluotvorenu tabakeru. Iz malog džepa izblijedjelog kaputa, koji je pamtio i bolje dane, izvuče cigaršpic, kucnu jednim, pa drugim vrhom cigare od tabakeru, malo stisnu jedan vrh i nagura ga u otvor, okovan prljavosrebrenom halkom. Fajercak, ne upali iz prve, pa ga Bejdo malo protrese, ne bi li benzin bolje nakvasio fitilj. Nakon drugog pokušaja, dimni plamen se pojavi i on ga zakloni slobodnom rukom i prinese cigari. Uvukao je dim duboko. Miris olova, iz novinskog papira, miris benzina i oštri miris krdže, nadražiše mu nosnice i ispuniše pluća.
“ Bože, hvala ti na ovom rahatluku!” prođe mu mislima.
Pogledao je u pravcu Hakijine hašlame i zapazio dva-tri oblačka, nalik jaganjcima, kako veselo pasu nebesko plavetnilo. Vjeđe na smežuranim očima se podigoše i pogled mu zabludi prema udaljenim zakucima mladosti.
Sevdah, bijela uštirkana košulja, ruža u zubima, cokule, ko”™ ispod čekića, nove čakšire, fes od marokanskog filca, s finom končanom kitkom.
Preskočio je tarabe nakon kratkog zaleta. Došuljao se do zida kuće i bacio busen na ćepenek. Po promjeni sjene iza pendžera, mogao je znati da se ona ubrzano približava. Prozor se odškrinu i on osta bez daha. Svjetlo lampe, koju je Fatima držala u rukama, prosu joj se od napućenih grudi, sputanih prslučetom, prema licu, uokvirenom keranom šamijom, čineći na njemu pozlatu, kakvu je viđao na bronzanim kipovima, za svojih rijetkih posjeta velikim čaršijama. Dva crna oka, poput fildžana, napeto su se upinjala, ne bi li bolje razaznale tamne sjene iz bašće. I prvo što je osjetila bio je slatkasti miris ruže koja joj dodirnu lice, a dvijetri kapljice rose ostaše joj na obrazu. Brzo je zgrabila ružu, mahinalno je prinijela grudima i panično, ga ukorila:
“ Ma, Bejdo, nesrećo, jesam li ti stoput”™ rekla da paziš, vidi”™će te babo, a onda, nek”™ nam je veliki Allah u pomoći!”
“ Ma, pusti ti babu, je l”™ tebi drago što me vidiš!?”
“ Ne znam više ni sama, je l”™ mi drago il”™ me strah! Sve mi se pomiješalo!”
I dok se žubor Starenice, miješao s udaljenim glasovima čaršijske noći, Bejdo je opčinjeno gledao sliku svoje drage na pendžeru, potajice udišući miris zumbula, koji se od nje širio i blaženo ga obavijao, dole, u bašćenskom mraku. Vrijeme je stajalo dok je pratio zviježđa u njezinim očima. Na povremeni sputani smijeh, oči bi joj još više zasvijetlile, jamice na osjenčenim obrazima su se produbile, a blistavobijeli zubi su proizveli vanvremenski fleš, koji mu je smrzavao izraz na licu i ostavljao ga zagledanim u dubine tog beskraja.
Nije mislio na provedeno vrijeme, nego na trenutak kad će morati otići, ispunjen čežnjom i nesigurnošću sljedećeg susreta, koji je bio limitiran s previše faktora, samo zaljubljenima, poznatih.
Pružila mu je ruku i on joj je nježno prebirao po prstima, bojeći se, poput pijanista, da tim dodirom ne proizvede kakav krivi ton, koji bi pokvario veliki finale te izvedbe.
“ Hajde sad! Allahimanet! Naići će babo! Vidit”™ ćemo se opet, ako Bog da!”
Puštao je njezinu ruku, kako utopljenik pušta čvrsti oslonac, nemajući snage dalje se držati, a istovremeno osjećajući svu fatalnost takve svoje odluke.
Svaki sljedeći put bilo je sve teže pustiti tu nježnu ruku, ali Bejdo je znao da još nije spreman za ženidbu, a da Fatimini neće ni čuti za njega, barem dok se ne skući, a i onda, ko zna.
Klanjajući jaciju, jedne noći, znajući da mu klanjanje i nije bogzna kakvo, jer je cijelo vrijeme gledao Fatiminu sliku, dok je mrmljao Fatihu i ostale sure u namazu, zamoli, Allaha Velikog i Milostivog, za pomoć. I još dok je, klečeći, izgovarao Salavate i namasku dovu, na pamet mu dođe, što mu je činiti.
“ Nema u čaršiji nafake, nego, Bejdo, put pod noge i u svijet! Opari se, još to možeš, mlad si, pa se vrati ko”™ paša i ništa ti više neće stajati na putu, govorilo mu je nešto.
Nije bio siguran, je li to Allah odgovarao na njegove molitve ili se šejtan umiješao da napravi zbrku u njegovom siromašnom, ali zato uređenom i izvjesnom životu. Kako god bilo, takvih misli se nije mogao riješiti, sve dok nije složio stari putni sanduk i zaputio se u bijeli svijet.
Dok se opraštao s kafanskim jaranima, sve mu je izgledalo na dohvatu ruke i nije osjećao nikakvu neizvjesnost. Izgledalo mu je da svi podupiru njegov korak i da mu čak zavide na širokim prostranstvima, koja će upoznati.
“ Svaka čast, jarane, stvarno imaš petlju, kad si odlučio iskoračiti iz ovog čemera!” kloparalo mu je u glavi, dok su kloparali točkovi vlaka, koji su ga odvozili u neka nepoznata brda i drukčiju šumu, gdje će obarati stabla, misleći na svoju Fatimu i na dan kad će u kicoškom odijelu banuti iz ćeza, u vrh čaršije.
“ Ma neće se ono voziti s jednim ćezama, neg”™ sa dvoje, ko”™ onaj beg: u jednima će mu se voziti šćap, napravljen od orijentalnog drveta, i fes, a u drugima on, nasmijan od uha do uha, tražeći pogledom svoju Fatimu!” razmišljao je dok mu se osmijeh razvlačio licem”¦
Dani su mu bili kao godine, ispunjeni teškim radom, od jutra do mraka, osamom i čežnjom koja ga je pekla poput vatre, ne dajući mu mira, ni za trenutak. Spavao je otvorenih očiju, zagledan u mjesec, koji se lijeno probijao između visokih krošanja. I sama pomisao na Fatimu i čaršiju, davala mu je nadljudsku snagu. Na pameti mu je bila samo jedna stvar i ništa joj nije moglo stati na put. Nije imao prilike klanjati, a znao je da bez božije pomoći neće moći izdržati, pa je udarajući sjekirom po deblu, u sebi izgovarao tekbir. Drugi drvosječe se nikako nisu mogli načuditi, kako se nikad ne umara i kako mu udarac nikada ne slabi. Po petorica su se mijenjali, a on je sam nastavljao žagati, kao da je upravo počeo. Nekad su mu morali reći da je radni dan gotov, jer on to nije zamjećivao.
Jednog dana, s proljeća, u planinu dođe nekakva vojska.
“ Uzmi odoru, tu stavi križić i marš u stroj! Svi ste mobilizirani, u obrani Domovine i Njihove Carske Preuzvišenosti!”
“ A, je l”™ se baš mora!?” zapitao je Bejdo.
“ Ma, ne mora se, sve je na dragovoljnoj osnovi! Tko neće, upucati ćemo ga ko”™ zeca i ostaviti vukovima, nek”™ se pogoste!” odbrusio mu je brkonja, koji je rukovodio cijelom predstavom.
“ Ako je meni rat, svima je rat!” prošlo je Bejdi kroz glavu, dok je pomiren sa sudbinom zauzimao svoje mjesto u stroju.
Rat ga je odveo sve do Galicije. Stalno je učio u sebi, gledajući naprijed otvorenih očiju, vjerujući u kišmet i da mu je Allah odredio mjesta na kojima će biti, još prije, nego što je na njih zakoračio. Meci i teške artiljerijske granate su ga zaobilazile, kao da mu je samo duh bio na bojišnici, a njegovo tijelo negdje drugdje.
Å to mu je više suboraca izdisalo na rukama, to je rastao i broj odličja na njegovoj bluzi. Tapšanja pretpostavljenih su bila sve učestalija, što se ratni poraz više bližio. Došao je i taj dan, kad su smjeli odložiti puške u blato Galicije i zaputiti se natrag kućama, jer pobjednici nisu znali što bi s njima. Bilo je to u davna vremena, kad se pobjednik nije, nužno, iživljavao na poraženom i kad mu je znao ostaviti, barem njegovo ljudsko dostojanstvo. Zvalo se to, nekad davno: vojnička čast. Računajući da su svi bili u ratu, povratak kući mu se činio normalnim, iako nije ostvario ciljeve zbog kojih je svojevremeno napustio čaršiju.
Å to se više primicao kući, tragova rata je bilo sve manje, ako se izuzme sveprisutna neimaština. Stara mati ga je dočekala na kućnom pragu i učinilo mu se da se ništa nije promijenilo. Mati se samo malo pogrbila, a kosti lica su joj bile izraženije, nego prije. Zgrabio ju je rukama, visoko podigao i zavrtio se s njom u krug. Srce mu je, najednom, bilo puno i znao je da je stigao gdje treba i da je našao što je tražio. Znao je da nikada više neće napustiti svoju majku, svoju avliju i svoju čaršiju. Sjeo je na klupicu ispred prozora, dok je mati otišla napraviti kahvu i šerbe. Nije mogao dočekati da pita za nju.
“ Udala se sine, još prošle godine, za nekog trgovca u Dubicu!” prozborila je mati stavljajući kalajisanu tablju na stol .
“ Ma, neka je, koga briga!” čuo je sebe kako govori, dok mu se cijeli svijet rušio pred očima. Gubio je zrak iz pluća, a grlo mu se stiskalo i nije znao što bi sa sobom.
“ Bit će još cura, sine moj! “ tješila ga je majka, strahujući od dubokog ponora, koji mu se pojavio u očima.
Svi dani, poslije tog dana, bili su isti. Izjedala ga čežnja kojoj nije znao naći lijeka. Iako mu je razum govorio da je moralo biti, tako kako je bilo, nije se mogao pomiriti s tim.
Protok vremena zaustavila je nevidljiva brana i ono je curilo još samo kroz pukotine, ostavljajući u daljini iza sebe široke prostore sjećanja koja su prijetila puknućem i rasipanjem, onog časa kad razum prihvati stvarnost. Kad brana pukne, sve će se prosuti i neće ostati ništa od silne energije koja je hranila tijelo i dušu.
Jedino je zaborav mogao smanjiti pritisak, a on nije dolazio. Lijepe su komšinice, pod raznim izgovorima, svraćale do Bejdine stare matere, no on ih nije zamijećivao, zagledan u jednu sliku, iza duhanskog dima, koja nije bila od tog vakta, ni od te stvarnosti. Iz dubine te slike, dolazila mu je nasmijena djeva u svilenim dimijama i prslučetu čiji su rubovi bili srmom opšiveni.
S crvenog duvaka zveckali su dukati i presijavali se na srebrnom pladnju koji je nosila na rukama. I dok su se jamice na djevojčinim obrazima produbljivale, a bisernobijeli zubi obasjavali lice najljepšim osmijehom, pod kapom nebeskom, niz Bejdino otvrdlo lice, lišeno svega ovozemaljskog, znala se skotrljati pokoja usamljena, krupna suza”¦
“ Dido, dido”¦!” vikao je mali Alija starca, koji je, na panju, ispravljao stare, zahrđale eksere “”¦eno Bejdo plače, u svojoj avliji!”
“ Ma, jok, prije bi grabić proplakao, neg”™ Bejdo! To je sigurno od krdže!” odgovori mu dido, i ne dižući glavu…
Add comment