U Srbiji se i danas nastavlja žestoka polemika oko toga gdje će, i na koji način,biti sahranjen najpoznatijeg haški optuženik, Slobodan Milošević. Tu temu su isforsirali njegovi sljedbenici i Srpska radikalna stranka.
Polemika oko toga gdje će biti sahranjen Slobodan Milošević dobila je uveliko karakteristike predizborne kampanje. To jeste, prije svega, pokušaj da se Milošević politički rehabilituje, a da to njegovi sljedbenici iskoriste za zauzimanje što bolje pozicije na političkoj sceni Srbije. Da se ne radi o principima već o političkoj kalkulaciji govori i činjenica da su juče prijetili da će napustiti Skupštinu ukoliko vlasti ne dozvole sahranu Miloševića uz državne počasti.
To bi dovelo do pada vlade Vojislava Koštunice. Sinoć su odustali od tog ultimatuma. Isto tako, i Srpska radikalna stranka pooštrava i ublažava svoj stav. Potpredsjednik vlade, Miroljub Labus, kaže da od sahrane uz državne počasti neće biti ništa:
«Ja mogu sasvim odgovorno da kažem dve stvari u ime vlade. Prvo, zakon se u svakom slučaju mora da poštuje u svim okolnostima pa i ovim. Drugo, vlada nije za to da bude državna sahrana, nego privatna. Oko toga nema nikakvih razlika unutar vlade».
Ako je to tako postavlja se logično pitanje zašto se vlada, kao takva, nije do sada izjasnila. Jer, to jeste glavna tema u Srbiji. Istovremeno, na to se nadovezuje dolazak članova porodice Milošević na sahranu od kojih se dvoje nalazi na međunarodnim potjernicama. To samo po sebi govori kakva je bila vladajuća porodica u Srbiji. Isto tako, njegova supruga, Mirjana Marković, tvrdila je dok je bila poslanik u Skupštini Srbije da se u Srebrenici «ništa nije dogodilo».
Ono što se za sada zna jeste da ne postoji saglasnost vlasti da sahrana bude uz državne počasti i da je Vrhovni savjet odbrane zvanično saopštio da vojska neće učestvovati u bilo kakvoj pogrebnoj ceremoniji.
Ponovo je aktuelizovana tema da li smrt Miloševića može da naškodi tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije i Crne Gore za agresiju i genocid. Jedan od pravnih zastupnika Državne zajednice, Tibor Varadi, kaže da je ovaj događaj značajno umanjio šanse te tužbe. Po njegovoj ocjeni, jedino je presuda Miloševiću za genocid mogla da pomogne bosanskoj strani. Kao da je već jedna izrečena presuda za genocid u Srebrenici manje značajna.
Add comment