Završen prvi dan usmenog izlaganja dokaza SCG


Usmenim izlaganjima glavnog agenta zastupničkog tima Srbije i Crne Gore Radoslava Stojanovića, koagenta Saše Obradovića i člana tog tima Tibora Varadija danas je u Međunarodnom sudu pravde u Haagu završen prvi dan usmenog iznošenja dokaza tužene strane po tužbi BiH protiv SCG za agresiju i genocid.

U Stojanovićevom izlaganju ukazano je na potrebu za rješavanjem spora dviju strana vansudskim i diplomatskim rješenjem, kao najboljim putem ka pomirenju. Glavni agent zastupničkog tima SCG je naveo primjer događanja u Srbiji 5. oktobra 2000. godine kada su milioni ljudi izašli na ulice i oslobodili tu zemlju od režima Slobodana Miloševića i time međunarodnu zajednicu od briga za stabilnost Balkana.

Pozitivnom smatra to što je nova vlast nastojala ispuniti međunarodne obaveze i počela odmah hapsiti i izručivati optuženike Haškom tribunalu za ratne zločine, uključujući bivšeg predsjednika Srbije i SR Jugosavije Slobodana Miloševića, predsjednika Srbije Milana Milutinovića i pripadnike Generalštaba Vojske Jugoslavije.

Time su, prema njegovim riječima, u velikoj mjeri ispunjene obaveze prema Haškom tribunalu i dat doprinos utvrđivanju istine o događajima u BiH. Kazao je da je Haškom tribunalu dostavljeno više od 1.000 dokumenata, a SCG je otvorila državne arhive radi utvrđivanja pojedinačne odgovornosti počinilaca tih zločina.

Ta suradnja, smatra, nije rezultat samo obaveza države prema UN-u već i želje da se utvrdi istina i sudi svima za kršenje međunarodnog prava. Naglasio je da se pravi mir mora uspostaviti, ali da ga «moramo uspostaviti sami, jedni drugima priznati zločine i zajedno tražiti uzroke zlodjela”.

»Nova demokratska vlast je uspostavila poseban sud za suđenje u predmetima ratnih zločina počinjenih na području bivše Jugoslavije. Većina zločinaca je već osuđena, uključujući ubice Bošnjaka koji se vide na videosnimku koji je nedavno viđen u cijelom svijetu». Stojanovićeve su riječ. Tome je dodao spremnost tužene strane tražiti rješenje dijalogom, «jer je to jedini način da se dođe do suradnje među susjedima», kao i svoj zaključak da odluke bilo kojeg suda, uključujući ovaj, da se prihvati ili odbaci tužba, mogu dovesti do daljnjeg ekstremizma i stvaranja atmosfere u kojoj bi ekstremističke snage mogle utjecati na širu javnost.

Na kraju je, spomenuvši ranije pokušaje tužene strane da se dođe do vansudskog rješenja diplomatskg spora, najavio da će u daljem izlaganju zastupnički tim SCG pokušati dovesti u pitanje nadležnost Suda te osporavati “činjenične netačnosti sadržane u tužbi BiH».

Zastupnik Saša Obradović ustvrdio je u svom izlaganju da većina dokaza iznesenih od tužioca nije relevantna i da nema niti jednog dokaza koji potvrđuje tvrdnje bh. strane. Netačnim smatra tvrdnje o sistematskom ubijanju i stradanju u BiH tokom ratnog perioda.

«Nije mi namjera da poreknem da su se zločini desili, ali ih nije bilo onoliko koliko je navedeno u tužbi i oni su deset puta manji od navedenog, kazao je Obradović, pri tome navodeći primjere «pretjerivanja» u brojevima stradalih Bošnjaka i Hrvata u Zvorniku, Kozarcu kod Prijedora, Hambarinama, Bijeljini, Brčkom i logorima Keraterm, Luka i Omarska.

Ustvrdio je da se ne mogu smatrati vjerodostojnim i pouzdanim izvori navedeni u dokumentima tužioca, jer BiH u njima nije navela dokaze koji bi potkrijepili te navode. Također smatra da se konačni izvještaj Komisije UN-a ne može uzeti kao pouzdan dokaz pred Sudom, te da se svaka informacija iz tog izvještaja mora procjenjivati u odnosu na izvor, od slučaja do slučaja. A to je, kazao je, ono što je trebalo da bude zadatak podnosioca tužbe.

«Zločini su počinjeni, ali brojevi su bili deset puta manji nego što je to navedeno u tužbi BiH pred ovim sudom», naglasio je Obradović. Na kraju svog usmenog izlaganja on je uime Srbije i Crne Gore izrazio suosjećanje svim ljudima Bosne i Hercegovine koji su prošli kroz patnju.

Izlaganje Tibora Varadija imalo je za cilj osporiti prirodu sukoba u BiH i nadležnost Međunarodnog suda pravde u Haagu.

Ustvrdio je da sukob u BiH, koji je označio kao veliku tragediju zbog broja počinjenih krivičnih djela, nije bio samo sukob Srba protiv nesrba. Pri tome je naveo primjer sukoba Bošnjaka i Hrvata, posebno u Mostaru, te sukobe “bošnjačkih frakcija” u regionu Bihaća. Smatra da to nije bio sukob dvije suverene države, nego sukob Srba, Bošnjaka i Hrvata. Kazao je da u samoj BiH postoje unutarnje kontroverze u vezi s ovom tužbom, između dvaju entiteta, «onih istih strana koje su učestvovale u konfliktu”.

Varadi je kazao da SRJ nije bila članica UN-a u vrijeme podnošenja tužbe BiH 1993. godine te zato nije ni imala pristup Međunarodnom sudu pravde u to vrijeme i nije bila obavezna prema članu 9. Konvencije o genocidu, koji jedini daje jurisdikciju ovom sudu.

Zato je najavio da će se u nastavku izlaganja tima SCG ponovno otvoriti pitanje nadležnosti Međunarodnog suda pravde u ovom slučaju.

Usmeno izlaganje zastupničkog tima SCG nastavlja se u četvrtak. Taj tim ima, u prvom krugu, sedam dana na raspolaganju da iznese svoje protuargumente.

Add comment

BLISTAVI DOM – Vaša sigurnost i povjerenje su naš emanet!

Highlight option

Turn on the "highlight" option for any widget, to get an alternative styling like this. You can change the colors for highlighted widgets in the theme options. See more examples below.

Advertisement

Small ads

Flickr

  • Shop-shop
  • Humbolt
  • Kitch
  • Camel
  • Pensum
  • Sur le quai
  • Happy?
  • rue Garancière
  • St. Germain

Social Widget

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources.

ThemeForest

Socijalne mreze

Kozarac.ba se nalazi na raznim socijalnim mrezama, posjeti nasu facebook, twitter ili youtube stranicu.