Uključujući aktuelne članove Predsjedništva, Bosna i Hercegovina je u zadnjih deset godina imala ukupno 13 predsjednika. To je, bez sumnje, evropski rekord, za koji BiH ima zahvaliti svojoj složenoj ustavnoj, političkoj i nacionalnoj strukturi.
Pregovori o ustavnim promjenama zasad nisu rezultirali dogovorom o uspostavi institucije predsjednika države umjesto sadašnjeg tročlanog Predsjedništva. To ne znači da takav dogovor u dogledno vrijeme neće biti postignut. Već postoji visoka razina saglasnosti o smanjivanju ovlasti budućeg šefa države, što bi mogao biti prvi korak ka konačnom dogovoru.
Međutim, bez obzira na to što će njegove ovlasti biti gotovo simbolične, opšte je prihvaćena procjena da na čelu države mora biti osoba visokih moralnih, intelektualnih i stručnih kvaliteta. Dosadašnji članovi Predsjedništva BiH imali su takvih kvaliteta, ali i nedostataka koji su često izbijali na površinu.
Od Daytona do danas državnim Predsjedništvom, pa time u Bosnom i Hercegovinom, upravljali su inženjeri, bivši oficiri, doktori, profesori i politolozi. Ipak, uvjerljivo je najviše bilo pravnika. Od prvog poslijeratnog saziva, pa sve do danas, gotovo uvijek su čak dvojica članova Predsjedništva bili pravnici. Uprkos tome, BiH je danas još daleko od toga da se kiti nazivom “pravne države”.
Većina naših dosadašnjih predsjednika iskusni su političari, a u vrijeme dok su obavljali spomenutu dužnost imali su iza sebe i značajno životno iskustvo. Gotovo svi su u Predsjedništvo ušli s više od 50 godina života, a samo je jedan od njih, Alija Izetbegović, koliko-toliko govorio engleski jezik.
Idealni predsjednik BiH mogao bi se sastaviti na osnovi nekih pozitivnih karakteristika većine dosadašnjih članova državnog Predsjedništva. Tako bi bilo poželjno da budući predsjednik ima životno i političko iskustvo Alije Izetbegovića i Živka Radišića, smirenost Joze Križanovića i Beriza Belkića, političku hrabrost Ante Jelavića, Krešimira Zubaka, Mirka Šarovića i Dragana Čovića, jednostavnost Borislava Paravca, te upornost Sulejmana Tihića i Ive Mire Jovića. Naravno, negativne osobine svakoga od njih trebalo bi, ako je moguće, izbjeći pri izboru prvog “zajedničkog” čelnika države.
U svakom slučaju, budući predsjednik BiH, ako ga bude, moraće se ponašati znatno drukčije od članova Predsjedništva BiH, koji su gotovo isključivo zastupali interese naroda koji ih je izabrao.
Osoba bez ratne hipoteke, proevropskih stajališta, određenog političkog iskustva i po mogućnosti solidnog znanja engleskog jezika, ideal je predsjednika koji bi Bosni i Hercegovini, sasvim sigurno, mogao olakšati evropski put.
Add comment